Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová (18. prosince 2011)

Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová (18. prosince 2011)

Na pohřeb Havla možná dorazí i Clintonovi, z Kremlu vane mrazivé ticho

Na pohřeb Václava Havla se do Prahy chystají hlavy států i významní politici. Možná dorazí i americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová či německá kancléřka Angela Merkelová. Ze Slovenska přijede prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Kreml ale Havlovo úmrtí ignoruje, všímá si ruský tisk.

Clintonovou by na pohřbu mohl doprovodit její manžel Bill, někdejší prezident Spojených států. Ve hře je i účast amerického viceprezidenta Joea Bidena a úplně vyloučená není ani účast současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy.

Slzy pro Havla

Z Německa by měla přijet buď Merkelová, nebo prezident Christian Wulff. Potvrzena už je účast rakouského prezidenta Heinze Fischera.

Zatím není známo přesné složení polské delegace. "Jsme v kontaktu s kanceláří prezidenta Bronislawa Komorowského i s úřadem premiéra Donalda Tuska," uvedl mluvčí polské ambasády Jerzy Dziewiec.

Zatímco účast většiny státníků ještě není potvrzena, Slovensko už rozhodlo. Na pohřeb přijede prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová. Kromě toho Bratislava rozhodla, že památku Václava Havla uctí státním smutkem, který vyhlásila na 23. prosince (více čtěte zde). 

Kreml mlčí

Ruský tisk si všímá faktu, že zatímco světoví státníci skládají bývalému prezidentovi poklony, z Kremlu vane mrazivé ticho. Prezident Dmitrij Medveděv zveřejnil v pondělí ráno na svých webových stránkách kondolenci k úmrtí severokorejského diktátora Kim Čong-ila, o Havlovi ale ani slovo.

Dalajlama

Nad Havlovým úmrtím vyjádřil zármutek i tibetský duchovní vůdce dalajlama. Šestasedmdesátiletý dalajlama, který se s Havlem setkal ještě 10. prosince, na svých internetových stránkách českého exprezidenta charakterizoval jako skromného a odvážného muže, kterého osobně velmi obdivoval, respektoval a bude ho postrádat.

"Ruský premiér Vladimir Putin a prezident Dmitrij Medveděv nijak nezareagovali na Havlovu smrt," napsal server Neva 24 a citoval slova uznání světových politiků na Havlovu adresu. "Avšak Putinovy a Medveděvovy myšlenky jsou zřejmě zcela zaujaty opozičními demonstracemi," dodal.

"Ruští politici ignorovali smrt vůdce sametové revoluce," zdůraznil i server Dělovoj Petěrburg. Nekrolog k Havlově úmrtí otiskl vládní list Rossijskaja gazeta. Liberální deníky připomněly, že právě Havel nejvýrazněji přispěl k tomu, že Putin letos nedostal prestižní německou cenu Quadriga (o kauze čtěte více zde).

Havel také nedávno v opozičním listu Novaja gazeta označil ruský politický systém za nedemokratický a vyzval ruskou opozici k vytvoření stínové vlády a k obraně občanů před "policejní a justiční šikanou".

"Ruská společnost svádí boj s nejtvrdší známou formou postkomunismu, s touto zvláštní kombinací starých stereotypů s novým podnikatelsko-mafiánským prostředím," okomentoval Havel na žádost redakce situaci po ruských parlamentních volbách.

Havla jsem si cenil, píše Gorbačov Klausovi

K smrti českého exprezidenta se naopak vyjádřil jediný sovětský prezident Michail Gorbačov. "Václava Havla jsem si cenil jako státníka trvale oddaného nejvyšším humanistickým hodnotám a otevřeného konstruktivnímu, hlubokému dialogu," napsal v kondolenčním dopisu adresovaném českému prezidentu Václavu Klausovi.

"S Václavem Havlem jsem se setkával v různých politických a životních situacích," připomněl Gorbačov. Při Havlově oficiální návštěvě v SSSR v roce 1990 "jsme v Kremlu vedli velmi závažný rozhovor o budování nových mostů a o rovnoprávné spolupráci našich zemí včetně problému odchodu sovětských vojsk z Československa," uvedl ruský politik.

"Debatovali jsme otevřeně, nevyhýbali jsme se sporům. Rozešli jsme se ale tehdy v dobrém, našli jsme společnou řeč, a co je hlavní - našli jsme cestu k řešení problémů, které byly životně důležité pro oba státy," vzpomíná Gorbačov.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue