Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na pohřbu učitele zněly salvy

  15:01aktualizováno  15:01
Čtyři stovky lidí se přišly rozloučit s učitelem Bohuslavem Šíblem. Učitelé, myslivci, současní i bývalí studenti se do svitavské smuteční síně ani nemohli vejít a postávali venku. Šedesátiletého Šíbla ubodal před týdnem jeho vlastní žák. Na závěr pohřbu zazněly salvy.

Na závěr smutečního ceremoniálu vypálili myslivci ze sdružení Pohledy-Hynčice, jehož byl Šíbl členem, tři salvy.

V učilišti se zhruba až do půl dvanácté snažili učit přesně podle rozvrhu. "Dodržíme minutu ticha, samozřejmě jsme se připojili k celostátní akci. Snažíme se co nejvíce dostat do normálních kolejí, je to ale pro všechny velmi složité," uvedl ředitel učiliště Oldřich Říha.

Školy celou středu držely smutek. Nad mnoha z nich ráno zavlála černá vlajka.

Školští odboráři dokonce dnešek vyhlásili dnem smutku. - více zde

Žáci vzpomínali na svého pedagoga
Žáci zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla zahájili školní den ve svitavském středním učilišti minutou ticha. Čas se na chvíli zastavil nejen ve třídách, ale i v dílnách, kde se žáci učí svému řemeslu.

"Určitě si na něj vzpomeneme i v dalších dnech. Ať o něm dnes říkají někteří kluci cokoli, naučil. Vidíme to teď, když se připravujeme na zkoušky," řekl jeden ze třeťáků.

Trauma z tragické smrti pedagoga zanechá podle ředitele svitavského gymnázia Milana Báči stopy i na duších zdejších učitelů.

"Dneškem nic nekončí. Bude to v nás žít dál. Pořád to bude první učitel, který byl zabit přímo ve třídě. Je to o to horší, že se to stalo v našem prostředí, člověku, kterého jsme znali," řekl Báča.

Ředitel nenašel rovnováhu ani po deseti dnech
Ředitel učiliště Leoš Říha přiznal, že ani po deseti dnech, které uběhly od útoku učně jeho školy na učitele, nestačily k tomu, aby našel duševní rovnováhu. "Pořád se vám vrací stejné otázky. Nespíte, nervy máte napjaté. Ale musíme jít dál," řekl.

Proto se rozhodl nevyhlásit na dnešní den volno, ale pouze zkrátit výuku. Den nečinnosti by podle něj nepomohl ani dětem, ani pedagogům, kterých se smrt kolegy dotkla bolestivěji než dětí.

Děti pohnutí nedávají najevo
Ve třídách se před vyučováním diskutovalo o běžných věcech, které mladé lidi zajímají. Žáci se ze šoku, který minulé pondělí zažili, vzpamatovávají očividně rychleji, než dospělí. Při vzpomínce na učitele bylo na leckterém učňovi vidět, že pošilhává po kamarádovi, jak se tváří. Dát najevo pohnutí se očividně většina z nich brání.

"Rozhodně se od té doby změnili. Jsou jiní, zakřiknutější. Celá škola je po té tragédii jiná a myslím, že i zůstane," řekl mistr odborného výcviku Martin Kuliha.

Škola se pomalu vrací do normálu
Doporučení odborů hovořit ve středu se žáky o násilí považovalo vedení učiliště za zbytečné.

"Tohle téma je od středy, kdy jsme se vrátili k vyučování, mnohokrát probrané. Myslíme si, že dnes by to působilo násilně a jaksi nepatřičně. Nikdo z nás se jistě takové diskusi nebude bránit, budou-li mít žáci potřebu. Teď je důležité se co nejdříve vrátit do starých kolejí," vysvětlil ředitel.

Škola se podle něj pomalu vrací k běžnému životu. Studenti se už vrátili i do učebny, v níž šestnáctiletý student na pedagoga zaútočil.

Některé školy prapor odmítly
Naopak toto gesto odmítlo soukromé Gymnázium J. A. Komenského v Dubí na Teplicku. Jeho ředitelka Jaroslava Turková řekla, že vyvěšení černého praporu je to nejjednodušší, co může ředitel školy udělat, místo toho, aby problém agresivity řešil.

Černou vlajku nevyvěsila ani ústecká Obchodní akademie v Pařížské ulici. Její ředitel Roman Jireš uvedl, že se tak vedení školy rozhodlo s ohledem na místní občany.

"Černý prapor vyvěšujeme v případě, že zemře někdo ze školy. Vždycky to vyvolá lavinu telefonických dotazů obyvatel i našich absolventů, kdo nám zemřel," vysvětlil Jireš.

Stejně nejednotné byly školy v Ústeckém kraji i v případě ohlášených diskusí o příčinách svitavské tragedie. V teplické průmyslovce si událost připomněli studenti se svými třídními učiteli několika minutami na počátku první vyučovací hodiny.

"Se žáky učitelé mluvili už v minulých dnech, takže dnes to byly jen symbolické minuty," řekl ČTK zástupce ředitel teplické průmyslovky Vladimír Koudelka.

Ředitel Jireš uvedl, že o svitavské tragedii budou pedagogové hovořit se studenty v hodinách občanské výchovy. "Neděláme to na povel v jednu hodinu," poznamenal Jireš.

Také ve třídách dubského gymnázia nezačala středeční výuka debatou. "Nemyslím si, že jedna hodina řízeného dialogu něco vyřeší," poznamenala Turková. Pedagogové podle ní se studenty o události už několikrát hovořili.

Škola si pozvala experta
Smuteční tryznou však svitavská událost neskončila v brněnské Střední průmyslové škole chemické. Školu brzy navštíví expert na prevenci před hrozící krizovou situací.

"Ve Svitavách se udála velká tragédie. Uděláme proto vše, abychom podobné situaci na naší škole zabránili," vysvětlil ředitel ústavu Vilém Koutník.

Vedení školy chce proto brzy pozvat do školy experta, který pedagogy naučí rozpoznávat první příznaky hrozícího konfliktu mezi studentem a žákem. "Prevence je proti opakování svitavské tragédie velmi účinná, proto na ni budeme v budoucnu klást velký důraz," poznamenal Koutník.

Se zavražděným učitelem Bohuslavem Šíblem se do svitavské smuteční síně přišly rozloučit čtyři stovky lidí. (10. března 2004)

Se zavražděným učitelem Bohuslavem Šíblem se do svitavské smuteční síně přišly rozloučit čtyři stovky lidí. (10. března 2004)

Myslivci vypálili čestnou salvu na pohřbu zavražděného učitele Bohuslava Šíbla. (10. března 2004)

Černá vlajka zdobí plzeňskou základní školu v Západní ulili. Učitelé tak uctili památku svého kolegy ze Svitav, kterého minulé pondělí při vyučování ubodal šestnáctiletý učeň. (10. března 2004)

Studenti 1.B pelhřimovské obchodní akademie drží minutu ticha za zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla, kterého minulý týden při výuce ubodal šestnáctiletý učeň. (10. března 2004)

V základní škole v pražské Mikulandské ulici žáci diskutují o vraždě učitele ze Svitav. (10. března 2004)

Minutou ticha záhájili výuku ve svitavském strojním učilišti žáci a kolegové zavražděného pedagoga Bohuslava Šíbla, kterého minulý týden při výuce ubodal šestnáctiletý učeň. (10. března 2004)

Školník výchovného ústavu v Chrastavě na Liberecku vyvěšuje černý prapor. Učitelé tak uctili památku svého kolegy ze Svitav, kterého minulé pondělí při vyučování ubodal šestnáctiletý učeň. (10. března 2004)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti se představují v Rozstřelu na iDNES.tv

Prezidentských voleb v lednu 2018 se zúčastní devět kandidátů.

V lednu 2018 budou voliči z devíti kandidátů přímo vybírat prezidenta republiky. První kolo se uskuteční 12. a 13....

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz