Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na plzeňských právech to po odvolání uznávané profesorky vře

  14:05aktualizováno  14:05
Právnická fakulta v Plzni řeší největší krizi od svého vzniku před 16 lety. Někteří pracovníci hrozí odchodem, studenti chtějí na začátku akademického roku vyvolat nepokoje a chystají se do ulic.
Odvolaná profesorka tvrdí, že nebyla odvolána v souladu s předpisy. Ilustrační foto

Odvolaná profesorka tvrdí, že nebyla odvolána v souladu s předpisy. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vše začalo tím, že fakulta letos před akreditační komisí neobhájila čtyři ze šesti doktorských studijních programů. Absolventi si tak nemohou ve většině oborů dále prohloubit vzdělání.

Následovalo odvolání vedoucí katedry trestního práva Heleny Válkové, která je jednou z největších odbornic na trestní právo v zemi. Výpověď navíc profesorka obdržela e-mailem a v době, kdy byla na dovolené v zahraničí. Proti jejímu odvolání se postavili jak pracovníci katedry, tak studenti.

"Profesorka byla oficiálně odvolána za to, že nevedla záznamy v knize pošt," kroutí hlavou student třetího ročníku plzeňských práv Martin Marek, který zastupuje studenty v Akademickém senátu fakulty.

Člen katedry trestního práva a renomovaný plzeňský právník Jan Kocina nevidí v odvolání Válkové logiku. "Jsem na fakultě od jejího vzniku a nic podobného se zatím nestalo. Byla odvolána naprosto neodůvodněně," konstatoval Kocina.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša považuje vření na fakultě za generační střet. Jeho základem je podle něj to, že fakultu vede úzká skupina lidí, jež byla u jejího zrodu a nechce mezi sebe pustit mladé, kteří mezitím vystudovali a postupně získali akademické tituly.

"Mladí právníci chtějí na fakultě učit a mají jinou představu o jejím řízení než současné vedení," prohlašuje rektor. Podle něj by nemělo úzké vedení fakulty soustřeďovat moc do svých rukou, ale umožnit rozhodování i mladým vědcům. "Děkan Jaroslav Zachariáš na tuto moji podmínku přistoupil," podotkl Průša.

Za odvoláním Válkové si ale Zachariáš stojí. "Bylo to zcela zákonné a své rozhodnutí nehodlám nijak měnit," míní děkan.

Válková ovšem případ předala právníkům specializovaným na pracovní právo. Jejich názor je, že nebyla odvolána v souladu s právními předpisy, a proto je stále v čele katedry. Také rektor Průša upozornil Zachariáše, že při podání výpovědi se nedržel zákoníku práce.

Kritické hlasy odborníků

Vše může nakonec vyústit ve frašku, protože Válková se 19. srpna chystá na schůzi katedry trestního práva, kde oznámí, že je stále její vedoucí. Nový šéf katedry, kriminalista Miroslav Rybář, zřejmě bude tvrdit to samé. "Chtěla jsem tomu předejít a nejdříve vyvolat jednání s děkanem, ale to se mi zatím nepodařilo," prohlásila Válková.

"Uznávám loajalitu k fakultě, u jejíhož zrodu jsem stál, ale se současným způsobem vedení nejsem spokojen," uvedl Karel Eliáš, profesor obchodního a občanského práva, jeden z tvůrců nového občanského zákoníku, který je pokládán za jednoho z možných kandidátů na nového děkana.

Podobný názor má Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu a člen katedry trestního práva plzeňské fakulty. "Prozatím jsem ještě neztratil naději, že se v rámci fakulty podaří dojít k zásadní nápravě vzniklé situace, kterou považuji za velmi nedobrou," sdělil.

Sama profesorka Válková spojuje své odvolání s ledabylým přístupem k řízení fakulty. "Ve statutu právnické fakulty opravdu existuje článek, podle kterého mě může děkan odvolat. To je však v rozporu se zákoníkem práce, dalšími právními předpisy i s mou pracovní smlouvou. Navíc z toho vyplývá, že samotný statut fakulty je v rozporu s platnými předpisy," vysvětlila Helena Válková. Paradoxně tak na právech porušují zákon, ačkoli by vedení fakulty mělo mít legislativu v malíčku.

Profesorka versus děkan

Helena Válková vyzvala v dopise děkana Jaroslava Zachariáše, aby zjednal nápravu. "Já ale právní názor profesorky Válkové nesdílím a dál už to nehodlám komentovat," řekl v minulých dnech Zachariáš. Nicméně slíbil, že v neděli odpoví na všechny sporné otázky. Nakonec ale nebral mobilní telefon.

Válkové nabídl Zachariáš pozici běžného akademického pracovníka. Profesorka ale toto místo přijmout nechce.

Spor způsobil nebývalý zájem studentů o dění na fakultě. Studentští vůdci požadují, aby se Helena Válková do vedení katedry vrátila. Podle jejich mínění navíc neustále klesá kvalita výuky, a tím i prestiž absolventů fakulty.

"Přál bych si, abych se za svůj diplom nemusel stydět a nemusel budoucímu zaměstnavateli vysvětlovat, že já jsem na škole nepodváděl," řekl Martin Marek, zástupce studentů v Akademickém senátu fakulty.

S Markem souhlasí i jeho kolega Petr Najman. "Každá negativní informace o naší fakultě snižuje její konkurenceschopnost na poli českých právnických fakult," myslí si Najman. Podle jeho názoru si už teď řada uchazečů rozmýšlí, zda si vůbec mají na plzeňská práva podat přihlášku.

Studenti hledají viníky

Studenti jsou nespokojeni především se současným vedením fakulty. Klesající váhu diplomů z plzeňských práv mají údajně na svědomí současný děkan Jaroslav Zachariáš a proděkan Milan Kindl.

"Se současným vedením se mohou změny uskutečnit jen velmi těžko," prohlásil Martin Marek.

Rektor Západočeské univerzity Josef Průša určité nedostatky ve výuce na plzeňských právech přiznává. "Neexistuje tu průběžné plnění studijních povinností," upozornil Průša na jeden z nešvarů fakulty.

Podle informací MF DNES studenti nedostatek kontroly opravdu zneužívají. Přestože jsou na fakultě zapsáni například už třetím rokem, podle počtu splněných zkoušek stále studují první ročník. I když tedy prakticky nestudují, těží z mnoha studentských výhod.

Rektor nechce rozvrat

Průša podle studentů také dlouhodobě naznačoval, že by k odvolání Zachariáše dojít mohlo. Rektor sice nemůže děkana odvolat přímo, ale má v personálních otázkách silné slovo. "Nakonec otočil a řekl nám, že odvolání Zachariáše by způsobilo na fakultě rozvrat," sdělil Martin Marek.

Studenti spekulují, že za rychlou změnou rektorova postoje stojí politický tlak. "Určití politici si nepřejí, aby Zachariáš skončil. Současné vedení fakulty jim vyhovuje," uvedl Marek.

Na plzeňských právech získali v minulosti vysokoškolský titul přední čeští politici. Studoval tu Jiří Pospíšil, Marek Benda, Ivana Řápková nebo Jiří Ruml.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...Další z rubriky

Na území Čech hrozí v noci a ráno ledovka, varují meteorologové

(Ilustrační snímek)

V nížinách hrozí od nedělního večera do pondělního rána tvorba náledí nebo zmrazků. Ve své aktuální výstraze s nízkým...

Nejen kvóty, žaloba z Bruselu Česku hrozí i za špinavý vzduch, varuje expert

Tak vypadá centrum Ostravy pod smogovou poklicí.

Začalo období roku, kdy se zase budeme dusit. Ačkoli stále slyšíme, že je nutné hlavně ve městech dělat pro zlepšení...

Mosty v Česku padají, kontroly a údržba se podceňují, zlobí se experti

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

České stavebnictví je plné systémových chyb. Je téměř 70 let zanedbávané a podfinancované. Ve svém prohlášení to tvrdí...Najdete na iDNES.cz