Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na party padla facka od politika

  16:34aktualizováno  16:34
Brno - Sobotní charitativní akci Party Brno 2002, jež přinesla na konto Fakultní nemocnice Brno přes čtyři sta tisíc korun, zakončil incident místopředsedy brněnské ODS Reného Pelána. Ten ukončil nevybíravé poznámky jednoho z návštěvníků akce fackou. Své jednání sice označuje za nestandardní, ale současně za jediné možné.

"Facka byla v ten moment nejjednodušší řešení. I politik je člověk. A pokud má snahu něčemu čelit a proti něčemu zasahovat, tak by to spíše měl být jeho klad," říká místopředseda brněnské ODS René Pelán, který událost považuje pouze za drobnou nesrovnalost.

"Opravdu se tam odehrál politováníhodný incident," potvrdil Petr Paulczyňski, spolumajitel agentury, která akci organizovala. Upřesnil, že při nočních oslavách Pelán napadl jednoho ze zaměstnanců pořádající firmy. "Takové věci se po třetí hodině ráno na zábavách stávají," poznamenal. Je ovšem toho názoru, že právě politik by se měl podobných zkratů vyvarovat.

Krajský manažer ODS Karel Coufal tvrdil, že o prohřešku místopředsedy Pelána neví: "Pokud by se to ukázalo jako politický problém, bude se tím zabývat nejprve brněnské a pak možná krajské sdružení strany."

Ke konfliktu nebyla přizvána městská ani státní policie. "Zřejmě si to pánové džentlmensky vyřídili mezi sebou," míní Zdeněk Lubas, mluvčí brněnského policejního ředitelství.

René Pelán odpovídá redakci MF DNES:

Jak se tedy podle vás všechno přihodilo?
Byl tam jeden podnapilý a velmi agresivní člověk, který slovně napadal nejen mě, ale i celou společnost. V jednu chvíli jeho chování překročilo mez. Po slovní přestřelce došlo k facce. Tím to celé skončilo. Člověk se uklidnil a já jsem si sedl.

Druhý den mě ten muž navštívil a navzájem jsme se omluvili. On mně za to, že měl popito a nevážil slova, já jsem se mu omluvil za facku. V ten moment to bylo ale nejjednodušší řešení. Jednodušší než volat policii. Podali jsme si ruce, a tím to skončilo.

Znáte toho muže?
Ne. Nevím ani, jak se jmenuje.

Do jaké míry se choval nepřístojně, že jste musel situaci řešit fackou?
Zhruba ve tři hodiny ráno se pohyboval kolem stolu za námi a neustále komentoval naše jednání větami jako: "Smetánka popíjí, podívejte se!" a podobně. Šel jsem za ním, aby mi své chování vysvětlil. Když nepřestal, tak jsem možná zareagoval zkratkovitě. Ale v takovém stavu jsem si s ním neměl dále co vykládat. Když má člověk v sobě sedmičku vína, tak na nějaké intelektuální slovní výměny není příliš času.

Nešla situace přece jen řešit jinak? Třeba přivoláním ochranky?
Facku považuji za velmi nestandardní řešení. Určitě šlo reagovat i jinak. Bohužel mě napadla jen tato možnost.

Tím celá záležitost skončila?
Samozřejmě. Nedošlo k žádné rvačce. Dál jsem tomu nevěnoval žádnou pozornost.

Vaše společnost na to reagovala jak?
Zábava plynula dál, neřešilo se to, nediskutovalo se o tom.

Dal byste mu facku znovu?
Nedokážu posoudit. Nejsem žádný prototyp rváče či agresivního člověka. Naopak tyto věci odsuzuji a jsou mně cizí. Rvačky mně nedělají dobře ani od žaludku, neperu se. Dnes bych se mu snažil rázně vysvětlit, ať své ataky přeruší a kdyby mě napadl, bránil bych se. Kdyby mě povalil, nečekal bych na to, až to bude poté řešit justice či policie. Myslím, že násilí a agresi by se mělo čelit bez ohledu na to, zda je člověk politik.

Bude se incidentem zabývat brněnská ODS?
Pokud je facka na sále politický problém, tak ano. I politik je ale člověk. Žijeme v reálném světě a nejsme odtrženi v jiné galaxii. Pokud má politik snahu něčemu čelit a proti něčemu zasahovat, tak je to spíše jeho kladná vlastnost.

Takže si nemyslíte, že to na vás jako na politika vrhá stín?
Je to můj čistě soukromý problém. Nechápu, jak to souvisí s ODS. Strana přece nezodpovídá ani za to, zda jdu na červenou, nebo ne. Podobné problémy se řešily na stranické úrovni před dvanácti lety.

Místopředseda brněnské ODS René Pelán

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Vydražte ve středu na iDNES.cz pivní láhve a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...Najdete na iDNES.cz