Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na opravy silnic je málo peněz

  21:38aktualizováno  21:38
J i h l a v s k ý k r a j - S přicházejícím jarem začínají silničáři počítat, kolik nových poškozených míst na silnicích různých tříd způsobila zima. Na to, aby vyspravili škody způsobené nepříznivým počasím však budou mít méně peněz než před rokem v tomto čase. Již na začátku loňského roku přitom silničáři varovali, že s přidělenými penězi nebudou schopni zajistit ani základní opravy.

"Do našeho ročního rozpočtu jsme dostali o dvaatřicet milionů korun méně než v uplynulém roce," řekl Bedřich Válek, ředitel Správy a údržby silnic v Pelhřimově.  Dodal, že pokud pelhřimovským silničářům nebude přiděleno víc peněz ze státního rozpočtu, mohou v letošním roce pomýšlet pouze na nejnutnější opravy. Výrazné zlepšení tak zřejmě nečeká ani významné silnice protínající Počátky, Horní Cerekev a Humpolec. "Tam už ty cesty vypadají tak, že by si zasloužily celkovou rekonstrukci," doplnil Válek.

Podle kritiků současného stavu financování údržby silnic stojí zanedostatkem peněz snaha státu zbytečně neutrácet a přenechat starost krajům. Ty by totiž měly již ve druhé polovině tohoto roku převzít od státu silnice druhých a třetích tříd. "Je znát, že už stát nechce do silnic nic investovat a nechá starost o zbědované silnice krajům," komentoval již dříve nedostatek peněz na údržbu starosta Bystřice nad Pernštejnem a člen krajského zastupitelstva Josef Novotný.

Podle zástupce hejtmana Jihlavského kraje Petra Pospíchala není příčinou špatného stavu silnic vypočítavost ministerstev, ale spíše obecně špatná situace letošního státního rozpočtu. V loňském roce podle něj dostaly všechny Správy a údržby silnic v Jihlavském kraji půl miliardy korun zatímco v letošním roce je to zatím pouhých 398 milionů korun. "Když se to srovná, je to meziroční pokles zhruba o pětinu. Jde však o čísla za celý rok a je možné, že krácení na samotnou zimní sezonu bude ještě vyšší," odhaduje Pospíchal.

Financování silničářů má na starosti Státní fond dopravní infrastruktury, který vystřídal do loňska fungující systém přímých plateb od Ministerstva dopravy a spojů. "Výbor fondu se sejde 9.dubna a tam se bude řešit právě to, že v státním rozpočtu na letošní rok je o 1,8 až 2 miliardy korun méně na tyto účely než v loňském roce," sdělila mluvčí ministerstva Ludmila Roubcová. Jelikož je toto jednání svoláno kvůli nedostatku peněz ve fondu, mluvčí předpokládá, že bude výbor fondu snažit svízelnou finanční situaci silničářů řešit k jejich spokojenosti.

Přestože již letos dostanou silnice do majetku kraje, s penězi najejich údržbu krajské rozpočty nepočítají. "Celý letošní rok bude financován přes státní fond a nepředpokládám, že by už v tomto roce došlo k převodu tohoto práva na kraj," uvedl zástupce hejtmana Pospíchal.

Čtyřiašedesát milionů korun mají na letošek v pokladně silničáři v Havlíčkově Brodě. Oproti minulému roku je to očtyřicet milionů méně. "Jsme nuceni razantně snížit i údržbu cest, a ještě si nechat rezervu na poslední dva měsíce v roce, kdy může udeřit zima. Nám totiž nikdo peníze nepůjčí, musíme hospodařit stím, co máme," řekl vedoucí výroby zdejší správy a údržby silnic Václav Dipold.
Dopad snížení rozpočtu letos podle Dipolda naštěstí omezila mírná zima. "V minulých dvou letech si zimní údržba vyžádala podstatně více peněz než letos," uvedl.

Také v Havlíčkově Brodě jsou místa, která už volají pocelkové obnově. "Nutně zrekonstruovat potřebuje například Ledečská ulice. To by ale stálo moc peněz. Jelikož je nemáme, stále ji jen opravujeme," dodal Dipold.

Pečlivě posuzovat jednotlivé úseky a rozhodovat, kde se silnice se dočká nového povrchu a kde se pouze zalátají díry musí i silničáři na Žďársku.  "Podle kalendáře máme sice už jaro, ze zkušeností však víme, že se zima může ještě vrátit a znovu zasypat silnice sněhem," řekl Josef Sáblík, ředitel Správy a údržby silnic ve Žďáru nad Sázavou. "Samozřejmě některá místa opravujeme už během zimy, aby lidé nemuseli překonávat velké díry na vozovkách," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci ČSSD se sešli v „Klubu 5“ ve Sněmovně, aby se poradili, zda přijmout nabídku Andreje Babiše k jednání o vládě....

Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, řekl Babiš při interpelacích

Premiér Andrej Babiš při vystoupení na schůzi Sněmovny svolané 9. března v...

Při čtvrtečních sněmovních interpelacích se kromě zahájení provozu elektronických vězeňských náramků či údajného...

Ve čtvrtek padaly teplotní rekordy, v Brně naměřili přes 26 stupňů

Ilustrační foto

Nejvyšší teploty v Česku ve čtvrtek vystoupaly až nad 26 stupňů Celsia. Nejvýš se rtuť v teploměru dostala v...

Najdete na iDNES.cz