Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na onkologii dopadne krize. Pacientů přibývá, peněz zůstává stejně

  15:35
Každý rok v Česku přibude pět procent nových onkologických pacientů, letos bude podle odhadů diagnostikováno 76 tisíc nových nádorových onemocnění. Na letošní rok přitom dostanou onkologická centra stejně peněz jako loni. Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček doufá, že léčbu nebude třeba omezit.

Zdaleka ne každý pacient potřebuje podle Jiřího Vorlíčka drahou biologickou léčbu. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

V Česku bude letos 450 tisíc lidí, kteří mají nebo se v minulosti léčili se zhoubným nádorem. Odhadem 27 tisíc pacientů nádoru podlehne, uvedl ředitel Institutu biostatiky a analýz brněnské Masarykovy univerzity Ladislav Dušek.

Česko a rakovina

Česko patří v dlouhodobých průměrech mezi onkologicky nejzatíženější populace. Důvodů je podle Vorlíčka několik. Populace stárne, zároveň hrají stejně jako u dalších zemí střední Evropy roli i genetické dispozice. "Samozřejmě výskyt je ovlivněn i životním stylem a tím, že jsme postkomunistickou zemí," je přesvědčen Jiří Vorlíček.

Generace vyrůstající za komunismu se právě dostává do věku, kdy se zhoubné nádory nejčastěji objevují. Tito lidé si s sebou nesou zátěž z dětství, kdy nebyla k dostání kvalitní strava.

Podle Jiřího Vorlíčka se v tomto roce víc než dřív ve zdravotnictví a onkologické péči projeví hospodářská krize. "Loni jsme mohli léčit naše pacienty na stejné úrovni jako lékaři v zakládajících zemích Evropské unie. Byl to nejlepší a nejúspěšnější rok, co pamatujeme. Jak to bude letos, uvidíme," konstatoval Jiří Vorlíček.

Nejisté vyhlídky připouští i ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák. Příjmy ze zdravotního pojištění podle něj zůstaly loni stejné jako v roce 2008, podle analýz navíc podobná situace vydrží až do roku 2012 až 2013, uvedl Horák.

Onkologickým centrům se alespoň podařilo dohodnout se zdravotními pojišťovnami na tom, že i letos půjde hrazení léčby takzvaně "za pacientem". To znamená, že centrum dostane proplacenou léčbu za každého svého pacienta i v případě, že k nim spádově nepatří.

Ještě na začátku roku to vypadalo, že centra dostanou pojišťovnou přidělený balíček, se kterým budou muset po celý rok hospodařit. V případě že by jej překročila, další peníze už by nedostala. Hrozilo tak, že komplexní centra budou některé pacienty odmítat.

Chceme nabídnout minimálně stejnou péči...

Česká onkologická společnost chce svým pacientům i tak garantovat minimálně stejnou péči jako v loňském roce. Některé věci se ale letos změní, zpřísní se například kritéria pro podání nákladné biologické léčby. Dostanou ji jen pacienti, jimž prokazatelně pomůže. "Nejdražší léčbu musíme pečlivě indikovat," vysvětlil Vorlíček.

Zdůraznil, že zdaleka ne každý pacient potřebuje biologickou léčbu. Ale na druhou stranu ne každý, kdo ji potřebuje, se k ní dostane. V tom je podle Vorlíčka úloha okresních onkologů, aby poznali vhodného pacienta a poslali ho do centra.

Kde se nádory léčí

V kterékoli nemocnici, která má onkologické oddělení. Ministerstvo zdravotnictví a zdravotní pojišťovny se od roku 2006 snaží léčbu soustředit do třinácti takzvaných Komplexních onkologických center, která mají nejmodernější přístroje a dostávají speciální peníze zvlášť na moderní léčbu.

"Spolupracujeme s nimi a zlepšuje se to. Pak je také důležité zdravotní uvědomění každého z nás, jsme-li vážně nemocní, měli bychom si sehnat co nejvíce informací," řekl.

Česká onkologická společnost také jedná s farmaceutickými firmami o snížení cen léků. "V ideálním případě by to bylo na nejnižší evropskou cenu. Firmy to nabízejí, uvidíme, jestli svůj slib splní. Obecně se mluví o sedmi procentech, v takovém případě bychom byli spokojeni," uvedl Vorlíček.

... ale bez prevence to nepůjde

Klíčová je podle lékařů u onkologických případů prevence, která v Česku oproti západním zemím zaostává. "Pacienti by měli lépe hlídat své zdraví, přicházet včas. V západní Evropě mají lidé přístup lepší, více si uvědomují, že zdraví je to nejcennější, co mají, a že se o ně musí starat jako o svůj dům nebo o jiný důležitý majetek," popsal Vorlíček.

U nás podle něj pořád převládá pocit, že lidé pro své zdraví nemusí téměř nic dělat. To je nejvíce patrné v léčbě kolorektálního karcinomu. Ročně je diagnostikovaných 8,3 tisíce nových pacientů, 55 procent jich ale přichází v pokročilém stadiu nemoci a lékaři už jim nemohou pomoci.

Oproti tomu převážná většina ze sedmi tisíc žen s karcinomem prsu přichází k lékaři včas a má velmi vysokou šanci na vyléčení, uvedl Dušek.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

VIDEO: Kdo nejlíp vříská? Soutěž v imitaci racků vyhrál malý chlapec

26. dubna 2024  20:36

Devítiletý Cooper Wallace z britského Chesterfieldu v neděli vyhrál čtvrté mistrovství Evropy v...

Ukrajinci se snaží před bojem utéct do Rumunska, v řece mnozí najdou smrt

26. dubna 2024  20:26

Tisíce Ukrajinců se od počátku ruské invaze pokusily překonat řeku Tisu na hranici s Rumunskem ve...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...