Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Olomoucku jezdí vlaky s otevřenými dveřmi

  10:57aktualizováno  10:57
Ani po smrti malého Matěje nejsou vagony bezpečné. Pětiletý Matěj Chrástecký zemřel, když u Střeně na Olomoucku vypadl otevřenými dveřmi z jedoucího vlaku. Poučili se cestující a hlavně České dráhy a dbají více na bezpečnost při jízdě vlakem?

Olomoucké vlaky jezdí navzdory předpisům s otevřenými dveřmi. Ilustrační foto | foto: Luděk PeřinaMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Vlaku, kterým jel Matěj, jdou za jízdy otevřít dveře
Inspekce: Dveře Matějova vlaku byly bezpečné
Policie obvinila matku chlapce, který vypadl z vlaku

Jen malý test MF DNES stačil k tomu, aby bylo jasné, že i po této tragédii jezdí některé vlaky stále proti předpisům s dveřmi dokořán.

Je čtvrtek, devět hodin ráno. Kolem lokálky, která před dvaceti minutami vyjela z Olomouce a teď na několik minut zastavila v Hlubočkách-Mariánském Údolí, sviští v protisměru jiný vlak. Když zmizí, ztratí se i průvodčí. Jen dveře po něm zůstávají otevřené. Osobní vlak do Opavy už přitom jede dál.

"To je tady normální," říká směrem k otevřeným dveřím vagonu Libor Kubka. Za Hlubočkami se dveře samy zavírají. Vlastně, zavře je prudká zatáčka.

Ve dvou starých vagonech přitom sedí aspoň deset dětí. Zvědavě vykukují z oken a ječí nadšením. Skály romantického Mariánského Údolí jsou tak blízko, že se na ně dá skoro sáhnout, větvičky stromů šlehají zvědavce do tváře.

"Jezdím tady dvakrát až třikrát týdně a dveře tu bývají otevřené velmi často. Je to tu normální," potvrdil ve vlaku Petr Glombíček, který ve čtvrtek cestoval do Dětřichova.

V Moravském Berouně vlak zase delší dobu stojí. Mladý průvodčí celou dobu odpočívá na lavičce ve stínu. Pak se vlak rozejde a on naskočí do nejbližšího vagonu. Nikam se však nejede. Výpravčí si všiml otevřených dveří v zadním voze.

Průvodčí musí zase ven, projít až na konec vlaku a dveře zavřít. Teprve pak výpravčí vlak odmávne. Konečně jedeme. Za chvíli má vagon zase dveře otevřené. Dvoje dveře jsou dokořán i ve chvíli, kdy vlak opouští bruntálské nádraží. Výpravčí přesto dává pokyn k odjezdu vlaku.

Několikrát za jízdu dveře otevře sám průvodčí.

Stejné je to i ve vlaku, který z Bruntálu jede do Olomouce - zase otevřené dveře za jízdy, zase nevšímavost pracovníků drah.

Na upozornění o otevřených dveřích průvodčí reaguje podrážděně. "Tak jste je měl zavřít sám. Jak to mám asi udělat, když se dveře otevřou za jízdy a já jsem v předním vagonu? Lítat neumím!" nadává cestujícím.

Čtvrteční zkušenosti reportérů MF DNES začaly České dráhy hned prověřovat. "Pokud se celá událost potvrdí, půjde o selhání povinnosti jednotlivců, kteří samozřejmě mají přesné instrukce, jaké povinnosti plnit. Jednou z nich je řádné vypravování a jízda vlaku se zavřenými dveřmi. Pokud šetření prokáže, že celá věc proběhla tak, jak je popisována, vyvodíme z toho patřičné důsledky," uvedl mluvčí Českých drah Aleš Ondrůj.

Ještě nedávno tentýž mluvčí říkal, že dveře jsou za jízdy zablokované. Dnes už připouští, že to tak není všude. A když se k tomu přidá i nedostatečná práce některých železničářů...Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Najdete na iDNES.cz