Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na odškodnění má nárok i Grebeníček

  0:01aktualizováno  0:01
Praha - Mezi oběťmi nacismu, které v těchto dnech dostávají odškodnění z Německa za příkoří během druhé světové války, jsou i lidé spojení s komunistickými zločiny. Patří mezi ně například i otec předsedy KSČM a bývalý vyšetřovatel StB Alois Grebeníček, jehož soud stíhá za to, že v padesátých letech mučil politické vězně. Ale protože prošel koncentračními tábory Osvětim a Buchenwald, má právní nárok na odškodnění v kategorii A tedy na 15 tisíc marek (270 tisíc korun).

"Jestliže byli v koncentračním táboře či z donucení na pracích v Německu, je jejich nárok podle německého zákona nezpochybnitelný a peníze jim vyplatíme," říká český vyjednavač ministerstva zahraničí Jan Sechter.

Kolik takových případů dohromady je, nelze určit. Česko-německý fond budoucnosti, který má výplaty odškodnění pod patronací, zajímá minulost žadatelů za druhé světové války, a nikoli to, co dělali po jejím skončení.

Oldřich Stránský, bývalý vězeň v Osvětimi, ovšem cítí jako nespravedlnost, že je ve stejné skupině lidí jako Grebeníček. "Spíš by měl být potrestán stejně jako nedávno dozorce z Terezína Anton Malloth," řekl Stránský, který se jako předseda Sdružení politických vězňů účastnil vyjednávání o odškodnění.

Grebeníček nárokem rozzlobil
Bývalý vyšetřovatel komunistické státní bezpečnosti Alois Grebeníček patří mezi oběti nacismu, kteří mají nárok na odškodnění z německého fondu pro nuceně nasazené. Skutečnost, že o kompenzaci požádal, značně popudilo ty, kteří usilují o jeho potrestání za činy z dob komunismu.

"Osobně jsem otřesena, že nárok uplatnil. Ale pokud byl "koncentráčník", nárok zpochybnit nelze. Protestujeme proti tomu, jak se choval a mstil na vězních a že z toho nikdo nevyvodil odpovědnost," uvedla místopředsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

Pro náměstka ředitele Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Pavla Breta je smutné, že lidé postiženi nacismem se později propůjčili k podobným praktikám vůči lidem.

"V zájmu třídního boje použili tytéž metody, které byly používány na nich. To ale říkám naprosto obecně, nemám na mysli žádnou konkrétní osobu," řekl Bret.
Devětasedmdesátiletý Grebeníček čelí obvinění, že jako vyšetřovatel StB brutálně týral vězně, měl je dokonce mučit elektrickým proudem. Byl obviněn z ublížení na zdraví, ale letos v lednu bylo jeho trestní řízení přerušeno ze zdravotních důvodů.
Grebeníček se včera k odškodnění nevyjádřil, nezvedal telefon na své domácí adrese.

Sám před časem uvedl, že byl vyslýchán gestapem v Uherském Hradišti v roce 1942. Během vyšetřování byl surově bit, nedostával žádné jídlo. Poté měl být deportován do koncentračního tábora Osvětim, kde měl působit u táborového stavebního komanda.

"Pokusil jsem se uprchnout. Byli jsme však během čtyřiadvaceti hodin chyceni. Koho z nás neubili na místě, toho čekala poprava," vylíčil už dříve svůj životní příběh Grebeníček. Za předehru ke svému definitivnímu konci považoval nasazení na práce při odklízení mrtvol od popravčích stěn. "Nakonec se však stal zázrak. V roce 1944 jsem byl převezen do Buchenwaldu,“ tvrdí bývalý vyšetřovatel.

Zatímco Grebeníčkův nárok na odškodnění je nezpochybnitelný,  jinak je tomu v případě lidí, kteří sice pracovali v říší pro nacisty, ale dobrovolně. "Měli jsme několik takových případů. Ale většinou lze dokázat, zda tam někdo šel skutečně z donucení," řekl český vyjednavač Jan Sechter.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

PŘÍMÝ PŘENOS: Hladina rozvodněných toků klesá, hrozí další silné bouřky

Hladiny rozvodněných toků ve Středních Čechách již klesají, starostové...

Hladiny toků po čtvrteční vydatném deště klesly. Voda zničila chodníky a kanalizaci, škody budou v milionech....

Lidé demonstrovali za reliéf z bouraného sanatoria. Nahradí ho kopie

Reliéf od Julia Pelikána - symbol upomínající na slavnou éru sanatoria zmizí,...

Zahájení demolice šumperského sanatoria, někdejšího významného centra v boji proti dětské tuberkulóze, vyvolalo mezi...

Piráti se pokoušejí snížit laťku pro vstup do Sněmovny na čtyři procenta

Poslanec Mikuláš Ferjenčík na zasedání celostatniho fora Piratske strany

Dát šanci i menším stranám, aby se mohly dostat Sněmovny, se pokoušejí Piráti. Poslanec Mikuláš Ferjenčík při jednání o...

Najdete na iDNES.cz