Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na odpouštění poplatků v lékárnách vydělá i soukromník

  13:28aktualizováno  13:28
Královéhradecký kraj bude hradit poplatky i ve dvou náchodských lékárnách, kde má podíl soukromník. Ten tak díky politikům vydělá. Zkušenost ze středních Čech ukázala, že se v krajských lékárnách bez poplatků zvýšil obrat. Kraj trvá na tom, že je vše pořádku, neboť má ve firmě většinu.

Poplatky se nebudou od poloviny února vybírat i v lékarně, jejíž část patří soukromníkovi. (Ilustrační foto) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Lékárny v Náchodě provozuje společnost Královéhradecká lékárna, kde má pětatřicetiprocentní podíl podnikatel Jaroslav Nádvorník z Hradce Králové.

"Ukazuje to na to, že to není rovná hospodářská soutěž, vždyť ostatní soukromníci budou diskriminováni," prohlásil opoziční krajský zastupitel Pavel Bradík z ODS.

Zkušenosti ze středních Čech ukazují, že v lékárnách, které poskytují léky bez regulačního příplatku, se po zavedení úlev výrazně zvýšily tržby. V lékárnách jsou téměř denně fronty a pro léky si tam jezdí i lidé z jiných krajů.

Totéž se dá očekávat v lékárnách v Královéhradeckém kraji, v nichž od 1. února nebudu lékárníci vybírat třicetikorunové poplatky. Týkat se to bude lékárny v Jičíně a také dvou lékáren v Náchodě, které provozuje právě společnost Královéhradecká lékárna.

V náchodských lékárnách začne platit tato praxe až později, zřejmě v polovině února, protože představenstvo firmy dosud nepodepsalo smlouvu o spolupráci. Předseda představenstva Vladimír Dryml je mimo republiku a na cestách je zřejmě i podnikatel Jaroslav Nádvorník, který nezvedá svůj mobilní telefon.

Zmíněná společnost vznikla v lednu roku 2008. Založil ji Zdravotnický holding, Servis ZH KHK a také podnikatel Jaroslav Nádvorník. Ten podle internetového výpisu z obchodního rejstříku vlastní ve společnosti 35 procent majetku. Kromě toho má významné podíly v dalších firmách.

Podle hejtmana Lubomíra France je Královéhradecká lékárna především lékárenskou společností kraje. "My tam máme většinový podíl. Těch pětatřicet procent, kolik má v této společnosti soukromý vlastník, vzniklo historicky a my s tím v tomto okamžiku těžko můžeme něco dělat," uvedl hejtman.

Budoucí smlouvu s touto společností za zvýhodňování soukromého spoluvlastníka vůči ostatním soukromým lékárnám nepovažuje.

"Uvědomuji si, že se to nemusí všem lékárníkům líbit, ale my nevybočujeme z řady. Děláme to tak jako v jiných krajích," řekl Franc.

"Není to fér vůči ostatním soukromníkům," míní Alice Dvořáková, předsedkyně Okresního sdružení lékárníků v Jičíně.

Všechna okresní lékárnická sdružení v kraji ve středu předala společný dopis hradeckému hejtmanství, v němž proti odpouštění poplatků jen v zařízeních kraje protestují.

"Realizací vašeho záměru dojde k evidentní diskriminaci celé řady obyvatel kraje. Vámi připravovaný postup vnímáme jako jasné porušení rovného přístupu občanů ke zdravotní péči, porušení pravidel hospodářské soutěže a s největší pravděpodobností i porušení zákona o výběru regulačních poplatků," píše se v dopise.

"Je to nekalá soutěž i vůči pacientům, protože nikdo nemůže za to, že nebydlí v dosahu krajské lékárny," dodala Dvořáková.

Podle Bradíka je princip odpouštění nesmyslný a narazí na řadu problémů. "Pokud pacient podepíše darovací smlouvu a dostane 30 korun od kraje, bude muset podat daňové přiznání. To je povinnost. Cesta přes darovací smlouvy je hodně kostrbatá. Na Úřadu pro hospodářskou soutěž leží protest soukromých lékárníků, protože se cítí diskriminováni," dodal.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz