Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na nové teploměry není spolehnutí, stěžují si nemocnice

  13:14aktualizováno  13:14
Nemocnice mají problém: teploměry. Poté, co Evropská unie zakázala prodávat klasické rtuťové teploměry, není snadné za ně najít náhradu. Moderní drahé přístroje totiž neměří přesně. A jak ukazují zkušenosti sester v nemocnicích, odchylky dělají až dva stupně. Totéž dokázal tento týden i test teploměrů MF DNES.

Ilustrační foto. | foto: iDNES.cz

"Je velký rozdíl, jestli pacientovi naměříte 37, nebo 39 stupňů," říká hlavní sestra pražského Revmatologického ústavu Jana Korandová.

Tady sice koupili dva nové bezdotykové teploměry za několik tisíc korun, které by měly umět měřit pacientům teplotu na dálku, jenomže skončily v šuplíku. "Sice ukážou, že má člověk teplotu, ale nepozná se na nich, že má pacient horečku. Takže jsou pro nás k ničemu," říká sestra.

Výsledek testu teploměrů

Tyto teploměry totiž ovlivní i takové banality jako otevřené dveře, okno, vzdálenost od pacienta, fakt, že byly déle než půl hodiny v jiné místnosti než pacient, či třeba barva pokoje. "Zelená vyzařuje teplotu jinak než bílá," vysvětluje Josef Vojtíšek z Českého metrologického institutu, který se teploměry zabývá.

Nemocnice vypisují na teploměry stále nové tendry

Stejný problém řeší i v jedné z největších nemocnic v zemi - Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN)."Právě chystáme šesté výběrové řízení na teploměry, protože ani jeden z těch typů, které jsme měli předtím, nám nevyhovoval," popsala Dagmar Škochová, vrchní sestra 1. chirurgické kliniky nemocnice. "Každý druh měl nějaké své mouchy a žádný neměřil přesně," říká.

Ve VFN proto pomalu každé oddělení používá jiné teploměry, ale žádný přitom není ideální.

Rtuťový teploměr je "poklad"

V Revmatologickém ústavu zase dál raději používají staré rtuťové teploměry. Snaží se s nimi zacházet opatrně, aby se nerozbily - vědí, že nové už neseženou. "Přitom je velmi důležité znát přesnou teplotu pacientů," říká Jana Korandová.

"K nám chodí lidé, jejichž jediná potíž je zvýšená teplota. A kolísání křivky teploty během dne nám pomůže určit diagnózu - že jde třeba o tuberkulózu. U lidí, kteří berou léky potlačující imunitu, je teplota příznakem počínající infekce a je nutné včas nasadit léky a zahájit léčbu, protože je každá viróza může zabít," popisuje sestra.

Ověřování teploměrů je drahé, řada z nich při něm propadne

Právě proto musí být všechny přístroje, které se v nemocnicích používají, včetně teploměrů, pravidelně ověřovány příslušným úřadem. Potíž je, že u mnoha teploměrů ani nejde ověřit, jestli měří přesně.

"Výrobce často nedodává řádnou specifikaci k přístroji, tak aby šel ověřit, a kromě toho je to mnohem dražší než koupit nové. Nové teploměry nás přijdou na 69 korun, kdežto ověření stojí 700. Takže my je po dvou letech vyhazujeme a pořizujeme raději nové," popisuje Martin Majer z pražské Nemocnice Na Homolce.

Funkci teploměrů je nutné ověřovat po dvou letech. A i ty nemocnice, které to udělají, zjistí, že třetina z nich je k ničemu. "Zhruba ve třiceti procentech případů jim teploměry vracíme s razítkem: Nevyhovuje," potvrzuje Josef Vojtíšek. "Jsme moc zvědaví na příští rok, protože to doběhne dvouletá lhůta čelovým teploměrům, ty jsou na trhu krátce," dodává.

Proč je důležité měřit teplotu

* Pokud stoupá teplota novorozenci či pacientovi JIP, je nutné nasadit léčbu okamžitě. Může jít o život.

* Kolísání teploty během dne dokáže pomoci určit diagnózu - například u tuberkulózy.

* Stejně důležité je sledovat teplotu u seniorů nebo u pacientů s léky, které potlačují imunitu. Tam zvýšení teploty znamená napadení těla infekcí, která pro ně může být smrtelná.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Najdete na iDNES.cz