Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na neobsazená místa nastupují cizinci

  9:20aktualizováno  9:20
Jihlava - Přestože byly k poslednímu červnu letošního roku na Jihlavsku více než tři tisíce lidí bez práce, ke stejnému datu zde byla zaměstnána více než tisícovka cizinců z celkem osmnácti zemí. Nejvíce jich našlo uplatnění ve stavebnictví a textilním průmyslu, v menší míře také ve strojírenství a zemědělství.

"Především profese stavební dělník a šička jsou často obsazovány lidmi ze zahraničí. Zdejší uchazeče o zaměstnání tyto práce většinou nezajímají," uvedl zástupce jihlavského úřadu práce, který si nepřál zveřejnit své jméno. Šanci získat práci se cizincům otevřela i v zemědělství na Vysočině. Jde především o místa ošetřovatele dobytka, kterým začíná pracovní doba velmi brzy ráno. "Právě brzké vstávání je důvodem, že v kraji není dostatek lidí ochotných k této náročné práci," dodal úředník.

V souvislosti s masivním růstem jihlavské továrny Bosch diesel a s tím spojeným rozsáhlým náborem pracovníků v poslední době, má personální problémy v dělnických profesích strojírenská společnost Motorpal. Právě od ní přešla v minulosti spousta odborníků za lepším výdělkem k německému konkurentovi. Jediným východiskem pro Motorpal byl nábor zaměstnanců v zahraničí. "Máme s nimi velmi dobré zkušenosti. Bereme hlavně vyučené s praxí, ale i středoškoláky a vysokoškoláky," potvrdil Miloslav Cmunt, který má nábory v zahraničí pro firmu na starosti.

Největší, stopadesátičlennou skupinu cizinců tvoří v Motorpalu Slováci. K nim nedávno přibyli i Bulhaři a Ukrajinci. "Čerstvě jsme přijali asi desítku Moldavanů. Mezi nimi jsou i tři inženýři," řekl Cmunt. Také oni budou podle něj zpočátku pracovat u strojů, jejich případný kariérní postup ale nevyloučil. "Musí se ale dobře naučit českému jazyku. To je pro dobré zvládnutí práce podmínka," dodal Miloslav Cmunt.

Dělníci ze zahraničí se podílejí i na stavbě budovy krajského úřadu, který vzniká z bývalých kasáren v Žižkově ulici. Partu čtyř zedníků ze slovenského města Velký Krtíš si objednaly Pozemní stavby Jihlava, které na stavbě nového krajského sídla spolupracují s firmou Podzimek.

"Žádali odbornou práci a my ji nabízeli. Domluvili jsme se rychle," potvrdil Jozef Vrbata, jednatel slovenské firmy Cento. "Nevím proč oslovili právě nás, možná, že je čas dovolených," dodal.

Pracovat v Česku je nejjednodušší právě pro Slováky. Ti totiž na základě mezivládní dohody obou států nemusejí mít pracovní povolení. Jejich zaměstnavatel pouze musí úřadu práce oznámit začátek a konec jejich zaměstnání. U zájemců z ostatních zemí platí pravidlo, že volné místo musí být nejdříve, minimálně čtrnáct dní nabízeno tuzemským nezaměstnaným. Pokud se v této lhůtě neobsadí, má teprve šanci cizinec. "Musí se ale prokázat všemi potřebnými doklady. Potom dostane pracovní povolení," shrnul zástupce jihlavského úřadu práce.

Podle statistiky jihlavského úřadu práce působilo v červnu na Jihlavsku nejvíce Slováků. Dalšími, početně významněji zastoupenými dělníky byly Ukrajinci, Mongolové a Bělorusové. Zdejší míra nezaměstnanosti přitom ve stejné době činila pět celých a dvaadvacet setin procenta. Porovnání s nabídkou volných míst ukázalo, že na jedno z nich vycházeli tři evidovaní uchazeči o zaměstnání.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Udržení vody v krajině se stává moravskoslezským problémem číslo jedna

OSTRAVICE VE STARÉM KORYTĚ. Pohled na říčku Ostravici v původním korytě se...

V Moravskoslezském kraji chybí voda. A vyhlídky nejsou dobré. I když občas zaprší, voda rychle odteče a brzy je opět...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Z matematiky i češtiny propadlo u maturity více studentů než loni

(Ilustrační snímek)

U maturity z češtiny i matematiky uspělo letos méně studentů než loni. Z matematiky propadlo podle Cermatu 22,3...

Najdete na iDNES.cz