Na nebi se rozzáří nová hvězda

Pozemské nebe v neděli získá novou hvězdu. Ráno odstartoval z floridského Mysu Canaveral raketoplán Endeavour, jehož posádka k nové Mezinárodní stanici připevní solární panel tak velký, že bude ze Země vidět jako hvězda první velikosti. Dvoukřídlý solární panel je dlouhý 73 metrů. Upevněn je ve velké tubě v nákladním prostoru raketoplánu, odkud bude vyndán v neděli a dva astronauti jej připojí ke stanici a uvedou do provozu.

Americká kosmická agentura NASA označila tuto misi za jednu z nejsložitějších technických operací na oběžné dráze kolem Země. Připojení panelů nezbytné, protože ISS strádá naprostým nedostatkem elektrické energie, který omezuje činnost do dvou ze tří modulů.

Solární panel je složen z 32.800 křemíkových buněk, z nichž každá má plochu 19 čtverečních centimetrů. Spolu s doprovodným zařízením váží 15,7 tuny a je tak jedním z nejtěžších nákladů, která kdy raketoplán na oběžnou dráhu vynese. Jeho hmotnost si
dokonce vyžádala redukci posádky z obvyklých sedmi na pět členů a NASA dokonce uvažovala o nahrazení toalety umělohmotnými sáčky. K tak drastickému opatření ale nakonec nesáhla.

Malá elektrárna
Solární panel vyprodukuje elektrický proud, který může pokrýt spotřebu třiceti domů, tedy malé vesnice.

Po rozevření bude dozlatova zabarvený panel zářit pro pozemské pozorovatele tak, že jistě přitáhne pozornost amatérských astronomů, ale i obyčejných zvědavců, kteří disponují dalekohledy.

Posádku raketoplánu tvoří pět členů - velitel Brent Jett, pilot Michael Bloomfield, kanadský astronaut Marc Garneau a dále Joseph Tanner a Carlos Noriega, kteří ve vesmírném prostoru připevní solární panely ke stanici (viz fotogalerii).

Na veledůležitou jedenáctidenní misi se posádka připravovala tři roky.

Mise není zcela bez rizik. Obavy vyvolává možnost výbojů statické elektřiny na povrchu stanice nebo dokonce vzniku elektrického oblouku, který by astronauta doslova zaživa upekl. Elektrický oblouk vzniká mezi dvěma dostatečně blízkými elektrodami a používá se například při sváření.

Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice je už nyní americký velitel a dva ruští kosmonauti. Zdroj energie bude důležitý zejména pro americký vědecký modul Destiny, který doplní stanici v lednu příštího roku.

Členové posádky: Kanaďan Marc Garneau (v popředí) a Joseph R. Tanner

Členové posádky raketoplánu Endeavour Joseph R. Tanner (v pozadí) a Carlos Noriega narozen v Limě v Peru, 1. prodince 2000.

Člen posádky raketoplánu Endeavour Kanaďan Marc Garneau, 1. prosince 2000.

Napalubě raketoplánu je pětičlenná posádka a obří solární panel, 1. prosince 2000.

Kompletní posádka raketoplánu Endeavour: v čele jde pilot Michael Bloomfield (nalevo) a Brent W. Jett, Jr, uprostřed jsou Marc Garneau z Kanady, vzadu jdou Carlos Noriega z Peru (nalevo) a Joseph R. Tanner, 1. prosince 2000.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video