Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na následky kouření zemřou ročně čtyři miliony lidí

  15:03aktualizováno  15:03
Největší konference proti zdravotním následkům kouření, která kdy byla na světě uspořádána, byla zahájena v Chicagu ve Spojených státech. Podle statistik Světové zdravotnické organizace kouří na světě 1,1 miliardy lidí, což znamená zhruba jednu třetinu světové dospělé populace. Ná následky kouření zemře denně 10 000 lidí. Experti varují, že pokud by současné negativní trendy pokračovaly, v roce 2030 by na následky kouření zemřelo ročně 10 milionů lidí.

Statistiky uvádějí, že mužů – kuřáků je na světě 47 procent, žen - kuřaček 12 procent, a že tato čísla neustále stoupají.

Doktor Thomas Houston, místopředseda konference v Chicagu, která bude trvat týden, sdělil, že hlavními tématy jednání budou strategie na omezení produkce tabákového průmyslu a propagace tabákových výrobků. Konference se účastní přes 4000 lékařských expertů a veřejných zdravotnických činitelů z více než 120 zemí. Konference podobného rozsahu proběhla naposledy v Pekingu v roce 1997. Hlavními sponzory konference jsou největší americké zdravotní organizace včetně Americké lékařské asociace a Americké společnosti proti rakovině.

Tabákové firmy zaplatí nemocným kuřákům na Floridě 145 miliard dolarů

Ačkoli světový tabákový průmysl je pod palbou kritiky lékařských expertů a zdravotnických organizací již řadu let, strategie boje neustále přitvrzují. Vůdčí roli v protitabákových kampaních mají právě Spojené státy. Letos v červenci nařídil soud v Miami na Floridě pěti největším americkým výrobcům cigaret zaplatit částku 145 miliard dolarů jako odškodné 500 000 – 700 000 kuřákům, kteří na následky kouření onemocněli srdečními onemocněními, rakovinou plic a dalšími nemocemi v důsledku kouření. Tento rozsudek je v historii země naprosto ojedinělý precedens, a nic na tom nezmění ani fakt, že tabákové firmy jsou vesměs odhodlány se proti tomuto rozhodnutí odvolat.

Tabákové firmy -obchodníci se smrtí

Randolph Smoak z Americké lékařské asociace nazval tabákové firmy obchodníky se smrtí. Jiný lékařský expert z Americké lékařské asociace na konferenci prohlásil, že kdyby nemorální tabákový průmysl nepovyšoval zisk nad lidský život, dalo by čtyřem milionům úmrtí ročně v důsledku kouření zabránit. Americké ministerstvo zemědělství sdělilo, že v roce 1999 se na světě vyrobilo přes 5 trilionů cigaret. A toto číslo stále vzrůstá.

Kouření je odborníky považováno za chronické, recidivující onemocnění. Jde o stejnou závislost organismu jako u kokainu - a jako taková musí být léčena. "Kouření musíme věnovat stejnou pozornost jako jsme věnovali dětské obrně v 50. a 60.letech. Nyní je obrna zapomenuta," prohlásil Houston.

Tabákové firmy se snaží prorazit v rozvojových zemích

Minulý týden obvinila Světová zdravotnická organizace tabákové společnosti z toho, že firmy rozpoutaly tajnou protikampaň, aby podkopaly mezinárodní úsilí zveřejňovat všechna lékařská fakta a rizika ohledně kouření. Ty obvinění popřely. Tabákové firmy se podle WHO snaží obejít legální překážky na Západě tím, že se snaží prosadit v rozvojových zemích. Podle expertů bude 70 procent úmrtí spojených s kouřením v dalších letech právě v rozvojových zemích, kde zdravotnické systémy nejsou schopny těmto onemocněním čelit.

V Číně, kde je v současné době více kuřáků než v USA, a v řadě dalších rozvojových zemí tabákové firmy lobují proti prosazení prozápadních zákonů o zákazu kouření ve veřejných budovách a za neuvalení vyšších státních daní na tabákové výrobky. Statistiky WHO uvádějí, že poté, co hlavní tabákové společnosti vstoupily na počátkem 80.let na jihokorejský trh, jejich náklady na reklamu stouply během tří let o 600 procent. V přímé úměře potom stoupl počet kuřáků - mužů z 18 na 30 procent za rok, u žen ze 2 na 9 procent.

V Číně a dalších rozvojových zemích se kouření zejména západních cigaret stalo dokonce symbolem určité životní úrovně, přičemž o rizicích a zdravotních následcích kouření nejsou nikde ani zmínky.

Odborníci se shodují na tom, že veškeré aspekty protikuřácké kampaně jako reklama, daňová a jiná protikuřácká legislativa a v neposlední řadě i politická vůle musí být součástí jednotné ofenzívy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz