Na náladu summitu může dolehnout Irák

Americký prezident George Bush stráví část tohoto týdne na summitu NATO v Praze, kde by evropské rozpaky kolem případné války s Irákem a nová varování před teroristickými útoky mohly zastínit program schůzky, zaměřený na transformaci aliance. Právě na summitu by se měla aliance rozšířit o sedm zemí.

Stejně tak bude aliance zvažovat, jak se stát efektivnější vojenskou organizací pro 21. století prostřednictvím kroků, jako je ustavení sil rychlé reakce a lepší koordinace. Ale americká letadla budou nad Prahou v době nových varování před terorismem a mezi vedoucími představiteli zemí aliance probíhá debata o americkém spěchu s odzbrojením Iráku.

Kromě toho jsou nadále chladné vztahy mezi Bushem a dalším vedoucím představitelem NATO, německým kancléřem Gerhardem Schröderem, který v předvolební kampani využíval téma odmítání války s Irákem.

Vzhledem k těmto obavám by cesta pro Bushe nemusela být jen oslavou rozšíření NATO a jednomyslné rezoluce Rady bezpečnosti OSN požadující odzbrojení Iráku. Aliance, jejíž vojenská organizace je jen nástrojem, zůstává ve zmatku, prohlásil ředitel oddělení evropských vztahů Střediska strategických a mezinárodních studií Simon Safray.

Debaty mohou narušit rozdílné názory v alianci
Členové aliance se liší v názoru, jak naléhavé je odzbrojení Iráku, o něž Bush usiluje již měsíce. Analytik Brookingsova ústavu Ivo Daalder tvrdí, že Evropané nadále považují "sílu za poslední prostředek". Spojené státy však podle něj ukázaly svou iráckou politikou a dříve v Kosovu, že považují "sílu za první nebo přinejmenším velice včasný prostředek".

Hodně se bude také asi debatovat o otázkách, jako je organizace a velení jakýmkoli silám rychlé reakce, dodal Philip Gordon z Brookingsova ústavu. Podle analytiků je spor mezi Bushem a Schröderem symptomem rozdílných názorů. Ale i když oba spolu již mluvili a oba se zřejmě budou na veřejnosti tvářit přátelsky, Bushova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová řekla, že se v Praze k oficiální schůzce nesejdou.

Podle Daaldera tento tlak na Německo ještě vzroste, až se v lednu stane na dva roky členem Rady bezpečnosti. Německo pak bude možná muset zvažovat podporu nasazení síly vůči Iráku, i když Schröder tvrdil, že je nepodpoří. Podle Riceové "se Německo bude muset rozhodnout, jakou roli může nebo nemůže hrát při prosazování rezolucí Rady bezpečnosti, pokud to bude zapotřebí".

Bush by se mohl snažit uklidnit Evropany slibem konzultací před zahájením jakékoli akce proti Iráku a tím, že by každému státu dal právo nejprve odmítnout se připojit, řekl Safray. Po summitu ve čtvrtek a pátek podnikne Bush krátké turné, při němž má uvítat nové členy aliance. Bush se také sejde v pátek v Petrohradu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby rozptýlil jeho obavy kolem rozšiřování aliance.


Video