Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na náhubkový zákon jsem slyšel jen kritiku, říká německý europoslanec

  20:32aktualizováno  20:32
V Německu žádný zákon, který by takto výrazně omezoval svobodu slova, nemáme, říká europoslanec Alexander Alvaro. V Bruselu kvůli českému zákonu interpeloval Evropskou komisi. Chce, aby prověřila, zda náhubkový zákon není v rozporu s unijním chápáním svobody projevu.

Německý europoslanec Alexander Alvaro | foto: www.aldo.eu

"Myslím si, že nový český zákon znemožňuje investigativní žurnalistiku, takže jde určitě výrazně proti svobodě slova," říká německý europoslanec Alexander Alvaro, který náhubkový zákon na půdě Evropského parlamentu kritizuje.

Novela trestního zákona, která platí v Česku od 1. dubna, novinářům mimo jiné zakazuje tisknout odposlechy. - čtěte více o omezování svobody slova

Němec s portugalskými kořeny je členem vedení německé liberální strany FDP a pracuje v evropském výboru pro lidská práva. Poslanec věří, že Evropská komise se bude jeho otázkami dopodrobna zabývat.

"Obrátil jsem se na ni, aby prověřila, zda se český zákon slučuje s evropským právem na svobodu slova. Snad potvrdí, že český zákon je nepřijatelný. Doufám, že česká vláda odpovědi komise bedlivě prostuduje. Já nemohu nařizovat české vládě, co má a co nemá dělat, ale věřím, že si čeští politici uvědomí, že patří k nějakému většímu společenství," míní Alvaro.

Poslanec připomněl, že například v jeho vlasti, Německu, neexistuje v mediálním právu zákon, který by se českému byť jen vzdáleně blížil. "Maximálně se úřady snaží zjistit, koho investigativní žurnalista využil jako tajný zdroj. Soud však posléze médiím přiznává právo zdroj neprozradit," vypráví Alvaro.

Sankce jsou nepřiměřené

Poslanec se vyjádřil i k druhé části zákona, která se týká ochrany osobních údajů. Zákon brání uvádět jména obětí vybraných zločinů, pokud novinář nezíská jejich písemný souhlas.

V Německu i jinde je podle Alvara pro změnu zakázáno tisknout bez souhlasu fotky malých dětí politiků. Pak by se jich mohli snadněji třeba zmocnit únosci. To Alvaro celkem schvaluje.

"Ale sankce za zveřejnění ani zdaleka nedosahují  ekvivalentu pěti milionů korun jako v českém zákoně. Tyhle věci se dají nějak omezit, ale ne hrozit trestem pět roků ve vězení," upozorňuje Alvaro. Dodává, že sám nikdy špatné zkušenosti s novináři nenasbíral a ani by ho nenapadlo podobný zákon navrhovat.
 
"Maximálně se mi stalo, že byl nějaký můj výrok vytržen z kontextu, ale nebylo to nic vážného," vzpomíná europoslanec.

O "náhubkovém" zákonu sice zatím nediskutoval s českými politiky, ale s některými Čechy už o něm mluvil, a to nejen s novináři. Říká, že na novelu trestního řádu slyšel samou kritiku.
 
Písemná odpověď Evropské komise by měla Alvarovi přijít během několika dnů. Kromě komise interpeloval ještě Evropskou radu, které teď shodou okolností předsedá Česká republika. Interpelaci oficiálně převzala včera večer.
 
Proti zákonu vystupují i čeští senátoři. Několik z nich už podepisuje ústavní stížnost proti zákonu a šéfredaktoři předních českých médií kvůli němu sepsali otevřený dopis i novému premiérovi Janu Fischerovi.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

I po několika hodinách stále stojí doprava na dálnici D1, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémové místo, a...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz