Pokud bude mít paní Filipiová nějaké připomínky, rádi jí vyhovíme, slibují ve Sněmovně.

Pokud bude mít paní Filipiová nějaké připomínky, rádi jí vyhovíme, slibují ve Sněmovně. | foto: Dan Materna, MAFRA

Na ministryni na vozíku jsme připraveni, hlásí Sněmovna i Strakovka

  • 16
Nová ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová by se na svém novém působišti neměla potýkat s žádnými komplikacemi. Poslanecká sněmovna, ministerstvo zdravotnictví i Strakova akademie jsou prý pro lidi na invalidním vozíku náležitě vybaveny. Bývalý poslanec Václav Krása však upozorňuje na možná úskalí.

Už tento týden se senátorka Daniela Filipiová stane ministryní zdravotnictví. Až dosud se pohybovala hlavně v Senátu, nyní ale bude ještě častěji navštěvovat budovu ministerstva zdravotnictví, sídlo vlády i Sněmovnu. Její zaměstnanci tvrdí, že by politička na vozíku neměla mít s pohybem po budově problémy.

"Mezi poslanci už v minulosti byli lidé s podobným zdravotním postižením a sama paní senátorka do Sněmovny chodí odůvodňovat senátní návrhy zákonů a prostředí tu zná," sdělil iDNES.cz tiskový mluvčí Sněmovny Roman Žamboch. Ubezpečil, že Poslanecká sněmovna je vybavena stejně jako Senát. "Pokud bude mít paní Filipiová sama nějaké připomínky, rádi jí vyhovíme," slíbil.

"Samozřejmě to bude bez problémů," ujistila i mluvčí vlády Jana Bartošová, která úřaduje v nedaleké Strakově akademii. Budova sídla vlády je bez překážek.

Sama nastávající ministryně se obtíží neobává. "Žádné obavy z toho nemám. To je to poslední, na co bych myslela," řekla Filipiová iDNES.cz. "A když bude nejhůře, vždy se najde nějaký gentleman, který pomůže," dodala s úsměvem.  

Se schody jsem měl problém, tvrdí Krása

Ministryni mohou přesto ve Sněmovně čekat malé komplikace. Podobně handicapovaný Václav Krása byl v letech 1992 až 2002 poslancem (nejprve za ODS, později za Unii svobody), a s prostředím Sněmovny tak má letité zkušenosti.

Upozorňuje především na schody, se kterými měl v jednacím sále sám problémy. Aby se ministryně dostala k řečnickému pultu, musela by překonat jeden schod, do vládních lavic pak tři schody. Ministři mají totiž ve Sněmovně vlastní řadu, která je ale na vyvýšeném stupínku. Nachází se mezi vyvýšenou lavicí šéfa a místopředsedů Sněmovny a řečnickým pultem.

"Bude třeba jí uzpůsobit sezení v lavicích vlády," řekl iDNES.cz Krása, který dnes působí jako předseda Národní rady osob se zdravotním postižením.

"Určitě to vyřešíme, není to žádný problém," řekl iDNES.cz předseda Sněmovny Miroslav Vlček.

Místo vyvýšeného řečnického pultíku by pak ministryně mohla mluvit do mikrofonu u stolku, který je vyhrazen pro předkladatele a zpravodaje zákonů, radí Krása, který toto místo při proslovu sám používal.

Právě vedle stolku pro předkladatele zřejmě nakonec Filipiová usedne. Technici už stupínek prodloužili a položili k němu malý nájezd.

Senátorce nevadí, že ve Sněmovně nebude sedět s ostatními členy kabinetu za vládním stolem. "Teoreticky by to šlo vyřešit, ale bylo by to tak složité, že by to bylo až zbytečné," řekla dnes novinářům.

Bývalý poslanec upozorňuje i na další překážku, která může ministryni potkat při přecházení z jedné sněmovní budovy do druhé. Kdyby se ministryně například potřebovala přemístit z prostor klubu ODS (nachází se v budově se vstupem z Malostranského náměstí) do jednacího sálu v protilehlé budově (se vstupem ze Sněmovní ulice), čekají ji dřevěné schody. "Je to spojeno chodbou, která ale není bezbariérová. Já jsem s tím měl také problém," popsal Krása.

Naopak ministerstvo zdravotnictví pod Emauzským klášterem hodnotí jako zcela bezbariérové. "Všude jsou výtahy a je to tam po rovině," tvrdí Krása. Za jediný problém považuje příliš malý výtah z prostor garáží v případě, že ministryně přijede vlastním autem.

Podle Filipiové bude sice třeba nějaké malé úpravy provést, nepůjde ale o žádné dramatické zásahy. S budovou má ostatně Filipiová už nyní své zkušenosti, když ji navštěvuje jako členka senátního zdravotního výboru.

"To znamená, máme natrénováno, že se do prostor ministerstva v pohodě dostane. Nějaké drobné úpravy budeme činit, ale nic zásadního," řekl náměstek ministra Marek Šnajdr. 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video