Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na milost čeká 4000 lidí

  0:01aktualizováno  0:01
Na ministerstvu spravedlnosti se hromadí stohy žádostí o milost. Začalo jich prudce přibývat po nástupu Václava Klause do funkce prezidenta. Už jich tam leží více než čtyři tisíce. "Skutečně jsou to tak vysoké počty," potvrdila mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Problém je v tom, že po odchodu prezidenta Václava Havla už ministr spravedlnosti nemůže mnohé žádosti sám zamítnout. "Oproti minulosti nový prezident tuto pravomoc na ministra nepřenesl. Nemůžeme proto nijak rozhodovat. Žádosti o milosti tedy nezamítáme ani nedoporučujeme Hradu jejich udělení. Čekáme na stanovisko prezidenta," uvedla mluvčí.

Další desítky žádostí leží také přímo na Pražském hradě. Nic však nenasvědčuje tomu, že by prezident právě v této věci jakkoli spěchal. Důvěryhodný zdroj blízký Klausovi prohlásil, že pokud jde o milosti, od prezidenta se žádné čekat nedají. "Vím, že se žádné nechystají a dlouho se chystat nebudou. Tento rok v podstatě žádné," uvedl zdroj.

Prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa tuto informaci nepotvrdil ani nevyvrátil. Upozornil však, že na Hradě nyní zvažují, které žádosti by mohli nechat k posouzení resortu spravedlnosti. "Prezident se nějak rozhodne, až zváží všechny varianty. Tento čas ale ještě nenastal," podotkl.

Jana Chalupová, která ještě nedávno připravovala podklady k udělování milostí pro Havla, tvrdí, že Klaus má povinnost o milostech rozhodovat. "Kdyby to nedělal, porušoval by svůj prezidentský slib," řekla. 

Václav Havel si při udělování milostí vyhradil právo rozhodovat zejména ve specifických případech například, pokud byl pachatelem vážně nemocný člověk, rodič dítěte mladší patnácti let či starší lidé (ženy nad 55 let, muži nad 60).

Klaus zřejmě zvolí poněkud jiný přístup. "Některé změny lze čekat. Například se nám nezdá správné, když minulý prezident zvolil odlišnou věkovou hranici pro posuzování případů starších lidí," sdělil zástupce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Václav Mužák.

Jana Chalupová, která pro Havla připravovala podklady k milostem, upozorňuje, že podle ní bude žádostí o milost ještě podstatně přibývat. "Ze zkušenosti vím, že těchto žádostí přibývá, zvláště tehdy, když se dlouho neobjevuje amnestie," míní.

A stejně jako v případě milostí, také s amnestií si dává nový prezident načas. Skoro se zdá, že tyto problémy si Klaus schoval k řešení až do některého z posledních šuplíků. Nejdříve říkal, že se uvidí až po prezidentských volbách. Potom žádal o několikatýdenní strpení - chtěl se poradit s ministrem spravedlnosti Pavlem Rychetským. A nyní už má za sebou i toto setkání.

Takže kdy? "Rozhodnutí lze čekat do několika týdnů. Zatím se nerozhodl," tvrdil Klausův mluvčí Tomáš Klvaňa. "Prezident se ale zatím kloní k tomu, amnestie nedávat," dodal.

Po setkání s Rychetským je zřejmé, že pokud vůbec někdo může alespoň doufat v amnestii, tak jsou to lidé odsouzení za nedbalostní trestné činy. "Pan ministr doporučil prezidentovi amnestovat tyto trestné činy, ovšem jen v případech, že neskončily smrtí obětí," sdělila mluvčí resortu spravedlnosti Iva Chaloupková.

Pokud by Klaus na návrh Rychetského přistoupil, dočkaly by se amnestie desítky tisíc lidí. Ti byli odsouzeni jen k podmíněným trestům a jsou na svobodě. A jen desítky lidí, kteří porušili zákon kvůli nedbalosti, by mohly díky prezidentovi opustit vězení.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Lepší silnice, rychlejší auta, ale víc agrese

Škoda Favorit

Klidnější provoz na českých silnicích za minulého režimu vystřídala divoká porevoluční léta, kdy se krajinou proháněla...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz