Na Marsu byl život. Stopy bakterií skrýval meteorit z Antarktidy - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Marsu byl život. Stopy bakterií skrýval meteorit z Antarktidy

  3:05
Planeta Země není jediným místem ve vesmíru, kde se vyvinul život. K tomuto převratnému závěru vede bádání vědců, kteří se čtvrt století zabývali meteoritem z Marsu. Pomocí moderních mikroskopů v něm našli stopy dávné činnosti bakterií, přičemž vyloučili možnost kontaminace tělesa po dopadu na Zemi.
Fotogalerie1

Dosud vědci soudili, že na Marsu v minulosti pro život mohly být pouze „příhodné podmínky“ - voda v tekutém stavu nebo atmosféra. Teď mají v ruce materiály, které jejich bádání posouvají o rovinu výše. | foto: mars-ice.org


"Na Marsu byl život."

Chvíli o té větě přemýšlíte, než vám dojde, co znamená. Pak zapochybujete: Kdo to tvrdí? O jaké důkazy se opírá? Jak to, že to sdělení přišlo tak zčistajasna? A je to pravda, nebo je to zaručená zpráva, co vyšumí tak rychle, jak se objevila?

Otázek je prozatím více než odpovědí. V kostce lze říci: díky novým elektronovým mikroskopům si vědci pořádně "posvítili" na vzorky z meteoritu nalezeného před 25 lety v Antarktidě. Zajímali se o krystalky magnetitu - nikoliv nahodile uspořádané, ale v podobě, v jaké je produkují některé pozemské bakterie. Už před lety o bakteriích tušili - ale dosud neměli dost silné mikroskopy, aby si byli jisti.

Před 13 lety se teorii "života z Marsu" kritici vysmáli

Meteorit ALH 84001 z MarsuZpráva nepřichází úplně zčistajasna. Už v roce 1996 udělal americký prezident Bill Clinton z meteoritu označeného ALH 84001 (objeveného v roce 1984 v Antarktidě) "celebritu".

O dvoukilogramovém kameni prozradil, že je čtyři miliardy let starý, před 16 miliony let ho náraz jiného meteoritu vymrštil z povrchu Marsu - a před 13 tisíci roky dopadl na Zemi. "Hovoří to o možnosti života. Bude-li objev potvrzen, určitě to vnese úžasné porozumění do toho, co věda zatím zjistila o vesmíru," říkal o původním zkoumání kamene Clinton.

Okamžitě se ale objevily skeptické hlasy, které namítaly: magnetitové struktury vznikají i anorganicky. A kámen mohl být kontaminován bakterií po dopadu na Zemi. Na vědce se snesla vlna kritiky.

...do hry ji ale vrátily silnější mikroskopy

Původní vědecký tým, který meteorit zkoumal, se ale nevzdal a po letech podrobil kámen nové analýze pod moderními elektronovými mikroskopy. "Data ukazují, že meteorit je plný důkazů, které podporují existenci života na Marsu nebo v jeho podpovrchové vodě v dávné historii planety," napsal server Spaceflight Now.

"Je to velmi silný důkaz života na Marsu," říká David Mackay, který se meteoritem zabývá od jeho objevu v roce 1984.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Meteorit ALH 84001 z Marsu s detailem, považovaným za produkt bakteriíProč teď vědci vyloučili možnost kontaminace pozemskou bakterií?
Objevené struktury připomínající produkci bakterií jsou hlouběji pod povrchem kamene. To naznačuje, že už uvnitř kamene pozůstatky byly, když dopadl na Zemi.

Čím vylučují možnost, že struktury vznikly "šťastnou náhodou" díky žáru při dopadu?
Přibližně čtvrtina příslušných krystalických struktur je podle nových objevů chemicky konzistentní - podobně, jako pozůstatky tvorby bakterií. "Organické stopy" pomohly vypátrat silnější mikroskopy.

Podle čeho zjistili, že je kámen z Marsu?
Chemické složení kamene odpovídá hodnotám, které v 70. letech naměřila na Marsu sonda Viking.

Spaceflight Now vycházel ze 46stránkové studie, jejíž závěry chce NASA teprve představit. Studie také vyšla v listopadovém čísle revue Geochimica et Cosmochimica Acta a odborná veřejnost ji už má k dispozici. Hlavní autorkou je Kathie Thomas-Keprta, která se v NASA zabývá meteority.

"Myslím, že studie je excelentní. Dosud jsem byl skeptik, ale dokument v podstatě vyloučil nebiologické vysvětlení," uznává astrobiolog Dennis Bazylinski z Univerzity v Nevadě, který ke studii zpracovával oponentní posudek.

MARS

Mars obíhá Slunce ve vzdálenosti 206 až 247 milionů kilometrů, jeden oběh trvá necelé dva pozemské roky. Gravitace je zhruba 0,4 g. Teploty se pohybují zhruba od -100 °C do -5 °C. Atmosféru tvoří z 96 % oxid uhličitý, dále hlavně dusík a argon.

"Nejprve (před 13 lety) jsem myslel, že tam mají chybu. Teď nepochybuji: nemají," dodal Bazylinski. "Jeden meteorit ale nikdy nezodpoví tak složitou otázku," upozornil, že je ještě brzy na definitivní přepsání dějin.

Vědci teď zkoumají další dva meteority z Marsu, které by podle nich také mohly obsahovat stopy bakterií.

Co to znamená

Na první pohled se nezdá, že by objev čtyři miliardy let mrtvé bakterie měl lidstvo nějak vzrušovat. Jenže: před srovnatelnou dobou se formoval život na Zemi. A také měl podobu jednoduchých organismů. Pokud mohl život v primitivní podobě na Marsu existovat, je o to víc uvěřitelné, že existoval (a vyvíjel se) i jinde.

Zveřejnění studie přitom - s trochou podezíravosti - nemohlo pro NASA přijít ve vhodnější dobu. Národní úřad pro letectví a vesmír se totiž potýká s neujasněnou budoucností v otázce financování. Důkaz o dávném životě na Marsu může výrazně podpořit ochotu americké administrativy nalít do výzkumu vesmíru miliardy dolarů.

MINULOST MARSU

Mnoho expertů věří, že na Marsu kdysi tekly řeky - a sílí argumenty pro tvrzení, že na většině jeho severní polokoule byl velký oceán. V té době Mars mohl vypadat jako Země v menším. Co se planetě stalo? A hlavně - proč?

Mars musel především nějak ztratit atmosféru - přesněji valnou většinu z ní. Současný plynný obal čtvrté planety sluneční soustavy je téměř 150x řidší než ten pozemský. Z 96 % ho tvoří oxid uhličitý. "Vrstva CO2 a dalších skleníkových plynů poskytovala teplo a větší atmosférický tlak nutný pro udržení vody v kapalném stavu," popisuje minulost Marsu Patrick L. Barry z NASA.

Kam se atmosféra poděla? Planeta ji mohla ztratit dopadem velkého meteoritu, mohl ji pohltit její povrch - a nebo "odfouknout" solární vítr. Mars totiž nemá (na rozdíl od Země) globální magnetické pole, které by ho před proudem částic ze Slunce chránilo.

Podle serveru Astro.cz je možné, že Mars před 3,5 miliardami let magnetické pole měl, jenže to z dosud neznámých příčin zmizelo. Tím by solární vítr mohl atmosféru odvát (Mars má menší gravitaci než Země, tak si atmosféru "nedržel" tak pevně).

Načítají se informace o videu…

Ani tyto tři teorie nejsou úplná škála možností. I proto chce v roce 2013 NASA k Marsu vyslat sondu MAVEN, která má tajemství zmizelé atmosféry pomoci odhalit.

Zdroj: Science.nasa.gov

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

V deštivé Ósace začalo Expo. Indové nestíhali, Lipavský otevřel český pavilon

Na světové výstavě Expo 2025 v japonské Ósace dnes ministr zahraničí Jan Lipavský a generální komisař pro Expo Ondřej Soška otevřeli český národní pavilon. V sobotu slavnostně zahájená výstava dnes...

13. dubna 2025  13:46

Pád vrtulníku na Plzeňsku způsobilo nezvládnutí pilotáže, soudí vyšetřovatelé

Příčinou sobotního pádu malého sportovního vrtulníku do pole na Plzeňsku bylo nezvládnutí pilotáže, řekl v neděli zástupce ředitele Ústavu pro zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) Josef Bejdák....

13. dubna 2025  13:42

Rakušan reaguje na zvýšení platů vojáků. Chce pro policisty aspoň přes polovinu

Kvůli zvýšení platů policistům svolá na čtvrtek jednání s odbory ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Uvedl to v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Reaguje tak na rozhodnutí...

13. dubna 2025  13:40

Trump má podle Okamury plán. Cly hodil bombu do systému, oponoval Ženíšek

Politici se v debatě na CNN Prima News střetli o amerických clech. „Dal výkop, pak čekal na reakce partnerů, má plán,“ hájil prezidenta Donalda Trumpa šéf SPD Tomio Okamura. Podle ministra pro vědu...

13. dubna 2025  13:02

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Makrela je v ohrožení. Její populaci decimuje nadměrný rybolov v Atlantiku

Nadměrný rybolov severovýchodním Atlantiku způsobil, že populace makrely obecné, jedné z nejoblíbenějších ryb v jídelníčku mnoha domácností, je v ohrožení. Odborníci snížili hodnocení této ryby coby...

13. dubna 2025

Město rychlé lásky. Ukrajinští vojáci se s partnerkami scházejí nedaleko fronty

Premium

Jana se dotkne Ivanova obličeje: jeho tváří, čela, rtů. Vlak se chystá odjet, ona musí nastoupit. Konečky prstů ho hladí. Jako by si slepec chtěl vtisknout do paměti sebemenší rysy. Jana a Ivan jsou...

13. dubna 2025

Ukrajinští piloti jako slepá koťata. F-16 sestřelila pozemní ruční zbraň, věří expert

Po sobotním sestřelení ukrajinského letounu F-16 spekulují tamní armádní činitelé i vojenští znalci o možných scénářích události. Letecký expert Konstantin Kryvolap v rozhovoru pro televizi Kyiv 24...

13. dubna 2025  12:53

ANO má pohodlně nad 30 procent, SPOLU k 20. Třetí je stabilně STAN, čtvrtá SPD

Opoziční hnutí ANO nadále dominuje v přízni voličů. Podle dvou čerstvých průzkumů pohodlně překračuje 30 procent preferencí. Druhá je koalice SPOLU, která se pohybuje kolem 20 procent. Třetí jsou...

13. dubna 2025  9:44,  aktualizováno  12:25

Na dva muže spadly při kácení stromy. Jeden si pomoc dokázal přivolat sám

Devětatřicetiletý muž utrpěl v sobotu těžké zranění, když na něj spadl strom při kácení v lese v Bukovci na Frýdecko-Místecku. Stromy kácel společně s devětačtyřicetiletým kolegou. Událost prověřuje...

13. dubna 2025  11:01

Rusové vraždili civilisty na oslavě. Takhle se může chovat jen bastard, zuří Zelenskyj

Sledujeme online

Při ruském raketovém útoku na město Sumy na severu Ukrajiny zemřelo v neděli 31 civilistů, informoval ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj. Starosta obce předtím informoval o nejméně 20 obětech....

13. dubna 2025  10:58

Lidé cítili zhoupnutí nebo dunění, podobné hřmění. Na Chebsku se opět chvěla země

Na hranicích Chebska a Sokolovska se v sobotu večer opět objevily seismické otřesy. Nejsilnější měly po 22:00 magnitudo 2,8. Malý zemětřesný roj východně od Lubů u Chebu byl asi deset kilometrů...

13. dubna 2025  10:47

Vlak srazil v noci u Chocně člověka. Provoz na koridoru stál

Vlak na trati mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí na Orlickoústecku srazil v noci na neděli člověka. Následkům zranění na místě podlehl. Řekla to mluvčí krajské policie Dita Holečková.

13. dubna 2025  10:28