Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na majitele polí se valí nové starosti

  8:29aktualizováno  8:29
Střední Morava - Nečekané problémy vyvstanou brzy všem majitelům půdy, pod níž stát kdysi nechal vybudovat síť odvodňovacích zařízení. Kvůli nedávno schválenému vodnímu zákonu přejde nyní péče o drenážní systémy na každého majitele pozemku, pod kterým meliorace vedou. Odvodňovací soustavy se přitom nacházejí prakticky pod každým kusem pole.

Co to bude znamenat? Rozhodnutí postihne stovky tisíc lidí se zhruba milionem parcel v zemi. A také to, že vlastníci budou muset pravidelně začít investovat do čištění drenážních systémů, o něž se více než deset let nikdo nezajímal, a zároveň budou zodpovědní za všechny škody, které se stanou při haváriích. To znamená při vývěrech vody, sesuvech půdy, zamokření cizího pozemku či zničení úrody nebo majetku hospodařícího zemědělce.

"S převzetím naprosto nesouhlasíme," tvrdí rozhořčeně Eliška Malíková z Oseka nad Bečvou, která hospodaří na 35 hektarech půdy. "Kdyby meliorace byly v pořádku, není co řešit. Jenže nejsou. Jednak do nich léta nikdo neinvestoval, ale hlavně každý, kdo chtěl položit do země nějaké kabely, přitom zničil i část meliorací a my teď máme ze zákona převzít něco, co je z poloviny nefunkční, a být za to zodpovědní?" zlobí se žena a dodává: "Každý vidí, že havárií přibývá. Na polích stojí jezera vody a nikdo neví, co s tím."

Asociace soukromých zemědělců, která celorepublikově sdružuje vlastníky čtvrtiny půdy v zemi, se proto ještě před schválením zákona obrátila na senátory s žádostí o pomoc. Nebylo to ale nic platné.

"Zákon prošel, protože k němu Poslanecká sněmovna přiřadila jako součást i dvě a půl miliardy korun pro povodí na popovodňové škody. V takovém případě byla pozice Senátu hodně oslabena," vysvětlila senátorka Jitka Seitlová (ODA). "Je to podraz na majitele půdy, protože ze zákona dostanou něco, o čem nemohli rozhodnout, zda to na svém pozemku chtějí, či ne. A teď mají nést následky za to, že stát vybudoval něco, co již v řadě případů neslouží, nebo co bylo dokonce úplně zbytečné. Nejméně třetina odvodňovacích systémů byla totiž nesmyslná," tvrdí Seitlová, která měla dřív na okresním úřadě vodní hodpodářství na starosti.

 "Je pravda, že v některých případech se dělala drenážní zařízení i v horách, kde jsou k ničemu, protože voda tam v polích nestojí. Na druhou stranu mohou být vlastníci půdy jedině rádi, že je mají. Stát jim tak zhodnotil pozemky," nesouhlasí s protesty Bohumil Váňa ze Zemědělské vodohospodářské správy v Přerově, která má meliorace v okrese na starosti. "Jediná cesta je návrat do dob první republiky. Tehdy se rozumní sedláci sdružili a společně drenáže udržovali," řekl Váňa.

S tím však zemědělci nesouhlasí a jsou rozhodnuti meliorace do péče nepřijmout. Totéž taky radí všem ostatním majitelům půdy. "Až skončí pozemkové úpravy a každý bude vědět, kde přesně má pozemek a kudy mu vede odvodnění, pak se převzetí bránit nebudeme. Teď ano, protože nemá smysl," řekl předseda Asociace soukromých zemědělců okresu Přerov Antonín Horník.

Potíž je v tom, že na odvolání proti převzetí mají majitelé pozemků jen půl roku od doby, kdy vejde zákon v platnost, což je 1. ledna 2002. "Vzhledem k tomu, že řada lidí se ani nemá šanci dozvědět, co na ně stát připravil, budou jednou velmi překvapeni. Přesněji řečeno v okamžiku, kdy se stane nějaká havárie a budou muset zaplatit škodu a opravu meliorací," řekla Seitlová, která se snaží i s dalšími senátory o novelu zákona.

"Existuje již návrh pracovní verze novely. Uvažujeme v ní o změkčení termínu, do něhož se mohou vlastníci půdy proti převedení meliorací odvolat. Současná šestiměsíční lhůta by se tak prodloužila o dva až tři roky," řekl Jiří Felčárek z ministerstva zemědělství. "Vyhýbat se této otázce ministerstvo určitě nebude," slíbil.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz