Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťte dětem tělocvik, bouří se rodiče proti rozhodnutí ředitelky

  8:09aktualizováno  8:09
Nová ředitelka liberecké základní školy Ještědská ubrala ve sportovní třídě tři z pěti hodin tělocviku. Rodiče žáků se vzbouřili a sepsali proti tomuto rozhodnutí petici. To zřejmě zabralo a vypadá to, že se hodiny tělocviku vrátí.

Rodičům vadí, že děti přišly o tři hodiny tělocviku. (ilustrační foto) | foto: ZŠ Povážská Strakonice

Škola ruší tradici sportovního vyučování, která trvá od roku 1974, píše se v petici proti rozhodnutí ředitelky Andrey Gardoňové, která školu vede jen dva měsíce.

"Podepsalo ji přes tři sta lidí, mezi nimi také bronzový olympionik z Calgary 1988, běžec na lyžích Radim Nyč," řekla Silvie Pálková z petičního výboru. Nejvíc ji mrzí, že Gardoňová nedala rodičům o vyškrtnutí tří hodin tělocviku z rozvrhu vědět ještě před začátkem školního roku.

"Na jaře jsme děti přihlašovali na Ještědskou do sportovní třídy s rozšířenou výukou tělesné výchovy," připomněla Pálková. "Kdybychom tehdy věděli, že tři hodiny tělocviku odpadnou, určitě bychom si dobře rozmysleli, jakou školu si vybereme. Rodiče dvou žáků z 6. B už dali své děti na jinou školu."

Gardoňová připustila, že udělala chybu, když rodiče o zrušení tří hodin tělocviku informovala až na začátku září, a ne v srpnu. "Omluvila jsem se jim," dodala ředitelka. Tři hodiny tělocviku nahradila v rozvrhu fyzikou, přírodovědou a českým jazykem a sportovními kroužky.

Stejné vzdělání pro všechny šesté třídy

"Chci, aby se žákům v 6. B dostalo stejného vzdělání jako v druhé šesté třídě," vysvětlila Gardoňová. "Jsem ale ochotna vyjít rodičům žáků ze 6. B vstříc a ke dvěma hodinám tělocviku přidat od listopadu další dvě - místo přírodovědy a češtiny. A během školního roku se domluvíme, co bude dál."

Podle Gardoňové není Ještědská už řadu let školou se specializací na klasické a sjezdové lyžování jako v minulosti. "A na sportovní třídy nedostáváme z ministerstva školství žádné peníze," poznamenala Gardoňová.

V sedmých až devátých třídách pět hodin tělocviku týdně zůstává. Ředitelka je musí zachovat do doby, dokud žáci školu nedokončí.

V 6. B zmizely z rozvrhu jedna hodina individuálních sportů, jedna hodina plavání a jedna hodina saunování. "Když žáci z lyžařských tříd jezdili na sjezdovkách nebo běžkách v mrazu, mělo saunování smysl," uvedla Gardoňová. "Ale teď je zbytečné. Připadá mi jako vyhazování státních peněz, když platím učitele za čas strávený s dětmi v sauně."

Na škole se zhruba 600 žáky pracují čtyři tělocvikáři. Po zrušení tří hodin tělocviku jim ale neklesly úvazky ani platy.

Pálková pět hodin tělocviku obhajuje: "Dětem určitě pomáhají. Díky nim získaly všeobecnou průpravu pro své sporty, jimž se věnují odpoledne po vyučování."

Fyzika a přírodopis je důležitější než sauna

Gardoňová ovšem považuje fyziku a přírodovědu za důležitější než plavání nebo saunování.

Pálková s ní nesouhlasí. "Děti s rozšířenou výukou tělocviku musely vždy zvládnout ve fyzice, přírodovědě a češtině stejnou látku jako děti v nesportovní třídě," řekla Pálková. "A jejich výsledky byly srovnatelné."

Gardoňová před příchodem do Ještědské dělala čtyři roky ředitelku v Rynolticích u Jablonného v Podještědí. "Má k lidem takový rázný, manažerský přístup, na což nejsme na vesnici příliš zvyklí," připomněla rynoltická starostka Eva Guttmannová. "Její komunikace s některými rodiči drhla. Ale na druhou stranu sehnala pro školu z Evropské unie jeden a půl milionu korun a z Místní akční skupiny Podještědí půl milionu korun."

Náměstek liberecké primátorky pro školství Kamil Jan Svoboda označil situaci na Ještědské za vážnou. "Budeme se snažit o uklidnění emocí," prozradil Svoboda. Stížnost na omezení tělocviku na Ještědské řeší Česká školní inspekce. Ředitelka i rodiče od ní očekávají rozhodnutí, na čí straně je pravda.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...Najdete na iDNES.cz