Loď ukrajinského námořnictva Konstantin Olšansky nedaleko základny Novoozerne...

Loď ukrajinského námořnictva Konstantin Olšansky nedaleko základny Novoozerne (20. března 2014) | foto: AP

Proč nestříleli? Kapitán nechtěl začít válku, říká ukrajinský námořník

  • 829
Důstojníci ukrajinského námořnictva na Krymu vypínají telefony, řadoví vojáci balí kufry. Jejich základny i lodě přebírají Rusové. Část původního osazenstva zůstává, musí jen převléknout uniformy. A ti, kteří končí, nemohou přijít na jméno svým velitelům z Kyjeva. Nechali je prý na holičkách.

Třicítka proruských námořníků a milicionářů připlula při západu slunce na vlečných lodích k ukrajinské protiponorkové korvetě Ternopil a řekla posádce, aby místo opustila.

Krize na Ukrajině

Devadesátka vyloděných námořníků v Sevastopolu vyslechla seřazena na molu svého kapitána, který jim poděkoval a řekl, že mohou odejít. Podobný osud podle agentury AFP potkal nebo čeká všechna ukrajinská plavidla na Krymu.

Jeden z ukrajinských vojáků, kteří kapitulovali, uvedl, že uvázl v krymském Sevastopolu, přičemž nemá práci a na Ukrajině mu hrozí soudní stíhání. "Měl jsem tady plány. Chtěl jsem zůstat na Krymu a jít na univerzitu. Osud člověka se může změnit během několika hodin," povzdechl si podle AFP dvaadvacetiletý muž, který sloužil dva roky v námořnictvu.

Krym se stal de facto ruským územím a jeho loď je v rukou nepřítele a vlaje na ní ruská vlajka. "Někteří z našich hochů při opouštění lodi plakali," řekl AFP mladý Ukrajinec, který si přál zůstat v anonymitě.

Ukrajinská vojenská plavidla stahují jedno po druhém vlajku a poslední, která odolávají jsou obklíčená ruskými silami, jež mají podporu místních obyvatel, nepřátelských vůči Kyjevu.

Poté, co Rusové obsadili velitelství ukrajinského námořnictva v Sevastopolu a zatkli a poslali na Ukrajinu jejího vrchního velitele, zbylí ukrajinští důstojníci na Krymu vypnuli své telefony.

Několik týdnů nepřišel žádný rozkaz

Námořník ze zabaveného Ternopilu se podobnému vývoji nediví. "Neodsuzuji Rusy. Opustila nás naše vláda," tvrdí mladík. Loď podle něj neobdržela od Kyjeva několik týdnů žádný rozkaz a korveta nezahájila palbu na ruské útočníky, protože kapitán "nechtěl začít válku".

Nové proruské úřady vyzvaly ukrajinské námořníky a vojáky, aby se přidali k ruským silám. Radnice Sevastopolu jim ve čtvrtek sdělila, že mají několik možností, a to odejít z Krymu a sloužit na jiných základnách na Ukrajině, nebo pobírat tři měsíce žold a pak se rozhodnout, zda opustí armádu či budou sloužit Rusku.

Desítky Ukrajinců se v pátek přišly zaregistrovat do sídla proruských milicí v předměstí Sevastopolu. Jeden z nich, student medicíny Maxim, při čekání v řadě připustil, že odchodem od ukrajinských k ruským silám má pocit viny. Cítí se ale prý především lékařem, teprve poté vojákem, a není spokojený s Kyjevem.

S cílem se dostat do armády sloužil v poslední době na základě dohody v silách ukrajinského ministerstva vnitra. Působil tři měsíce v Kyjevě po boku zásahových policejních jednotek při konfrontacích s demonstranty v centru Kyjeva. "Tloukli nás, nadávali nám. Jen hlupák by se tam nebál. Po této zkušenosti již nechci sloužit Kyjevu," vysvětlil Maxim.

Mladík z Ternopilu ale nemá v úmyslu ho následovat. "Kdybych zůstal v ruském námořnictvu, pošlou mě co nejdále od Ukrajiny," vysvětlil námořník, jehož celá rodina žije na Ukrajině. Také nechce být dezertérem. V případě emigrace by odešel raději do Evropy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video