Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na kontroly bavorské policie si letos stěžovalo 32 českých řidičů

  21:14aktualizováno  21:14
Ministerstvo vnitra eviduje od počátku roku 32 stížností na bavorské policisty od českých řidičů na údajnou šikanu při silniční kontrole. Na rakouské policisty si letos nestěžoval ani jeden český řidič.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo celkem eviduje od ledna 2008 přes 117 stížností, z toho 25 na rakouskou policii. Zbývající stížnosti jsou směřovány hlavně proti bavorským policistům. Lidé si stěžují na důkladné prohlídky, k nimž patří i kontrola osobních věcí včetně osobní prohlídky, ale i na údajně arogantní chování policistů a celníků v civilu.

Počet stížností na údajnou šikanu ze strany bavorských policistů vzrostl od počátku roku, kdy byly v Česku stanoveny limity pro množství drog. Podle nich policie rozlišuje, zda je přichycený člověk s drogou podezřelý ze spáchání přestupku či trestného činu. Bavorská strana si to prý vysvětlila tak, že jsou v Česku drogy povoleny.

Ministr vnitra Martin Pecina požádal své protějšky v Německu i Rakousku o schůzku. "Německá strana zatím nepotvrdila termín schůzky s Čechy, rakouská chce o problému jednat počátkem května," sdělila Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra. Podle informací ČTK vnitro navrhlo termín schůzky ve druhé polovině dubna v Praze. Německé úřady také české stížnosti na nepřiměřené kontroly několikrát odmítly.

V loňském roce česká policie také začala rozdávat řidičům jedoucím do Německa a Rakouska letáček s návodem, jak mohou policisté postupovat a kde si řidiči mohou případně stěžovat. Podobné letáčky začala letos rozdávat i bavorská policie.

Stížnosti na postup německých a rakouských policistů se datují od vstupu ČR do schengenského prostoru bez hraničních kontrol 21. prosince 2007. Česko s Německem o režimu po vstupu do Schengenu jednalo. Například policejní prezidenti ČR a největší německé země Bavorska Oldřich Martinů a Waldemar Kindler v listopadu 2007 informovali, že po rozšíření schengenského systému posílí kontrolu více než tisícovka policistů po obou stranách hranic mezi Čechami a Bavorskem.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz