Na kolejích mají žloutenku

Nové Město - Dva případy žloutenky se objevily v minulém týdnu mezi studenty Univerzity Karlovy ubytovanými v kolejích Budeč v Praze 2. Další šíření nákazy už podle hygieniků v tomto objektu nehrozí. Vedoucí kolejí Budeč se k výskytu hepatitidy nechtěla zpočátku vůbec vyjadřovat. "Odkud to víte? Já k tomu nic neřeknu," tvrdila a pak dodala, že se možná ani nejednalo o žloutenku.

"Ale podlahy podle instrukcí hygienické stanice vytíráme chloraminem a kliky čistíme savem," řekla vedoucí.

Infekce se podle Václava Hájka z tiskového oddělení Univerzity Karlovy projevila u studentky, která přicestovala ze zahraničí. "Od té se nakazila další ubytovaná osoba. Spolupracujeme s hygienickou službou, takže další šíření žloutenky nehrozí," řekl Hájek.

Přestože jde o infekční onemocnění, dvě studentky vycházející včera odpoledne z budovy ani nevěděly, že se v budově infekční choroba vyskytla. "Bývám tady poslední dobou jen občas, ale o žádný žloutence jsem neslyšela," řekla studentka a její kamarádka s ní souhlasila.

Výskyt "áčkového" typu hepatitidy v kolejích Budeč však potvrdili pracovníci městské hygienické stanice.

Podle pracovnice, která si nepřála být jmenována, však nejde o nic neobvyklého. "Nakazit se člověk může fekálním nebo orálním přenosem a souvisí to s nedodržováním určitých hygienických zásad," řekla pracovnice hygienické stanice.
Dodala, že to není nic zajímavého, protože nejde o žádné drogy.

Počátky virové hepatitidy typu A, hovorově označované jako žloutenka, mohou lidé podle vedoucí infekční kliniky na Bulovce Vilmy Marešové zaměnit s chřipkou. "Když se nemoc neléčí, nakažený zežloutne a viry napadající převážně játra tento orgán poškozují," uvedla lékařka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video