Tajemník prezidenta Ladislav Jakl

Tajemník prezidenta Ladislav Jakl | foto: David Neff, MAFRA

Amnestii prezidenta připravovali Jakl, Hasenkopf a Koudelka

  • 395
Prezidentská amnestie vznikala v úzkém okruhu lidí kolem prezidenta Václava Klause. iDNES.cz to potvrdil tajemník Ladislav Jakl. Kromě něj se na ní podle Lidových novin podíleli také jediný právník ve sboru interních poradců Pavel Hasenkopf a bývalý poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka.

Z jmenovaných osob potvrdil účast na jednáních pouze Ladislav Jakl, jenž má na Hradě na starosti agendu milostí. Bez bližších detailů Lidovým novinám sdělil, že byl "účastníkem debat o jejím pojetí i konečném znění". Hasenkopf s Koudelkou nereagovali.

Na otázku, kdo na amnestii pracoval, Jakl pro iDNES.cz doplnil: "Amnestie nevznikala někde mimo na zakázku. Vznikala u pana prezidenta při jeho debatách s úzkým okruhem jeho nejbližších spolupracovníků. Následně byl text pro kontrolu opakovaně konzultován po právní stránce. V každém případě platí, že amnestii vyhlásil a o jejím znění rozhodl prezident, ne že podepsal cizí text."

Lidové noviny mají k dispozici interní dokument Kanceláře prezidenta republiky, který ilustruje hradní debatu kolem amnestie. Z něj vyplývá, že poradci zvažovali, zda amnestie dopadne na dva lidi, které Václav Klaus nemá v lásce - na dělníka Pavla Vondrouše, který loni vystřelil na prezidenta z airsoftové pistole, nebo na olomouckého řidiče autobusu Romana Smetanu, jenž pomaloval volební plakáty. Dopad na kauzy ekonomické kriminality se v dokumentu podle deníku nerozebírají.

"Jistě, že jsme předem znali její dopad, proč by ji jinak prezident vyhlašoval. Věděli jsme, že bude znamenat propuštění lidí odsouzených za bagatelní věci, že budou prominuty tresty starým lidem a že se zastaví řízení, kde po letech lze nalézt spravedlnost už dost stěží," sdělil pro iDNES.cz v sobotu Jakl.

Amnestie

Proti takové interpretaci se už dříve ohradili státní zástupci a soudci. "Jakkoliv je rozhodnutí o zastavení trestního stíhání omezeno na trestné činy s horní sazbou do 10 let, je nutno si uvědomit, že do této kategorie spadají i ty nejzávažnější hospodářské a majetkové zločiny, u kterých byla způsobena škoda v řádech desítek milionů, resp. miliard korun. Vyšetření a soudní projednání takových trestných činů je vzhledem k jejich obsáhlosti podstatně časově náročnější než v případě řady přísněji trestných zločinů, typicky např. vražd," stojí v prohlášení Unie státních zástupců ze 4. ledna (celé znění čtěte zde).

Ústavní soud také musí řešit nejméně dvě podání v souvislosti s amnestií. Jedno učinil soudce Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, další skupina 30 senátor (více čtěte zde).

Konkrétní jména Hrad tají

Kdo konkrétní amnestii připravoval, Hrad tají. Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek proto v pátek prezidentskou kancelář vyzval, aby na základě zákona o svobodném přístupu k informacím sdělila jména přímých autorů konkrétní podoby prezidentské amnestie. Klaus by podle něj měl vyvrátit "chmurné podezření", že na přípravě amnestie se podíleli lidé, kteří mohli být ve spojení s některými amnestovanými.

Jakl v reakci na Zaorálkův požadavek v pátek připomněl, že Václav Klaus je v Polsku na setkání tří prezidentů. "Pan prezident tu má jiný program než vyřizování pošty," podotkl Jakl, který Klause na cestě doprovází. "Jsem s prezidentem na návštěvě v Polsku, text z LN sem dolétl. Pravdivá z něj není snad ani jediná věta," napsal Jakl v sobotu v SMS pro iDNES.cz

Amnestie, kterou Klaus vyhlásil na Nový rok, je široce kritizována. Kromě odpuštění krátkých trestů ukončila trestní stíhání v kauzách trvajících déle než osm let se sazbou do deseti let. Bez závěru tak skončí některé ostře sledované kauzy týkající se korupce či závažné hospodářské kriminality.

Koudelku loni v dubnu odmítli senátoři jako kandidáta do Ústavního soudu (více o rozhodnutí Senátu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video