Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Karlův most se vybralo jen 8 milionů

  11:04aktualizováno  11:04
Pražští radní v úterý ukončili veřejnou sbírku na opravu Karlova mostu. Náměstek primátora Jiří Paroubek uvedl, že získaných osm a čtvrt milionu korun se použije na přípravu opravy, na zahájení stavby, případně na opravu ledolamů a stabilizaci mostních pilířů. S vyúčtováním bude veřejnost seznámena.

Sbírka byla vyhlášena předloni v září a od počátku měla mizivou odezvu. Z předpokládaných 100 milionů se za dva roky vybralo jen 8,2 milionu korun. Náklady na celkovou rekonstrukci mostu, který nechal vystavět v roce 1357 král Karel IV., byly odhadnuty na 250 milionů korun.

"Získané prostředky budou použity na investorskou přípravu opravy Karlova mostu, zejména na zajištění podkladů pro projektovou přípravu," upřesnil Paroubek. Část peněz směřuje i na zahájení stavebních prací, případně i opravu ledolamů a stabilizaci mostních pilířů, dodal.

Pražský magistrát už v červenci oznámil, že upustil od velké rekonstrukce Karlova mostu, kterou zamýšlelo minulé vedení Prahy. Unikátní památku hodlají radní opravovat postupně, šetrně a průběžně. Město nechá vypracovat nový projekt.

Město dalo za pravdu odborníkům na mostní konstrukce a  památkářům, kteří prosazují neagresivní obnovu mostu. Moderními metodami hodlá provést izolaci mostu proti působení dešťové vody a zajistit opravu kamenných prvků. Železobetonová deska, která byla vložena do mostu při poslední opravě, nebude odstraněna.

Oprava Karlova mostu

Oprava Karlova mostu stagnuje

Oprava Karlova mostu se zdrží

Pokladničky vynesly mostu 35 tisíc

Propagaci sbírky zaplatí sponzoři

Poslední velká oprava Karlova mostu skončila v roce 1975.  Brzy se ukázalo, že do architektonické památky stále zatéká. Série měření prokázala, že statika mostu není ohrožena.

V  roce 1991 byl zpracován projekt velké opravy a začaly spory odborníků, zda je nutné odstranit vloženou železobetonovou desku. 

V roce 1997 nabylo právní moci stavební povolení na opravu mostu. Garantem technického řešení odstranění desky a dalších prací byl rektor ČVUT Jiří Witzany. O dva roky později byla provedena nultá etapa, během níž byly opraveny schody na Kampu.

Projekt první etapy oprav byl v roce 2001 aktualizován a byla vypsána veřejná obchodní soutěž na zhotovitele rekonstrukce. Kvůli odporu odborné veřejnosti vůči projektu vznikla v roce 2002 pracovní expertní skupina Karlův most, která vydala k projektu zamítavé stanovisko.

Rada města pak po konzultaci s Úřadem pro hospodářskou soutěž veřejnou obchodní soutěž zrušila.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Jediným kandidátem na šéfa komise pro GIBS je komunista Ondráček

Poslanec a lídr KSČM v Královéhradeckém kraji Zdeněk Ondráček.

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti...Najdete na iDNES.cz