Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Karlštejn po staletích zavítal Lucemburk, přijel velkovévoda Jindřich

  12:32aktualizováno  15:31
Téměř šest století nevstoupila noha Lucemburka na hrad Karlštejn, který za svou existenci a věhlasnost vděčí právě tomuto královskému rodu. Odpoledne se to změnilo. V rámci oficiální návštěvy si český klenot prohlédl Jindřich, velkovévoda lucemburský.

Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě lucemburského velkovévodu Jindřicha (vpravo). (24. listopadu 2010) | foto: Stanislav ZbyněkČTK

Hrad Karlštejn si velkovévoda, tedy nejvyšší státník Lucemburska, prohlédl po 14. hodině. A pro gotickou památku je to významná událost. "Je to vůbec první oficiální návštěva Lucemburka v novodobé historii," řekl iDNES.cz zástupce kastelána Lukáš Kunst.

Po Karlu IV., Václavu IV. a Zikmundu Lucemburském, který zemřel v roce 1437, žádný jiný panovník tohoto rodu Karlštejn oficiálně nenavštívil. "Z Lucemburků tady už nikdo nebyl," potvrzuje Kunst.

Jindřich I. lucemburský

Královská Výsost Henri, velkovévoda lucemburský.Narodil se 16. dubna 1955 na zámku Betzdorf jako nejstarší syn velkovévodského páru Jana a Joséphine Charlotte. Má čtyři sourozence - princeznu Marii Astrid, arcivévodkyni rakouskou, prince Jeana Lucemburského, princeznu Markétu z Lichtenštejna a prince Viléma Lucemburského. Jeho manželkou je Marie Tereza Mestre. Společně maji pět dětí, syny Viléma, Felixe, Ludvíka a Sebastiana a jednu dceru, Alexandru.

Velkovévodou se Jindřich stal 7. října roku 2000 po abdikaci svého otce. Je šestým lucemburským panovníkem z německé Nasavsko-Weilburské dynastie a mimo jiné patří mezi panovníky, kteří mají svůj profil na komunitní síti Facebook.

Jeho plný titul zní: "J.V. velkovévoda z Lucemburku, vévoda z Nasavy, princ Bourbonsko-Parmský, hrabě ze Saynu, Königsteinu, Katzenelnbogenu a Diezu, purkrabí z Hammersteinu, svobodný pán z Mahlbergu, Wiesbadenu, Idsteinu, Merenbergu, limburský a eppsteinský".

Zdroj: Wikipedie

Od dob prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka památku nenavštívila oficiálně ale ani žádná hlava českého státu. Výjimkou nebyl ani dnešek. Hrad si prohlédl jen velkovévoda spolu s lucemburskou ministryní kultury, Václav Klaus je nedoprovodil.

"Přece jen návštěvy jsou čistě pracovní, takže na reprezentaci už času moc nezbývá. A když náhodou, tak se odehrává v Praze, protože tam je to vhodnější a rychlejší," vysvětluje si absenci prezidentů a panovníků Kunst.

Podle něj Karlštejn státnickou návštěvu zažívá zhruba jednou do roka. Mimo jiné si jeho prostory prohlédla v minulosti lotyšská prezidentka, polský prezident nebo ministři a premiéři cizích států. V neoficiálním programu se pak po hradu procházely manželky prezidentů.

Karlštejn

Základní kámen byl položen 9. června 1348 Karlem IV. kvůli ochraně říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků, později zde byly uchovávány české korunovační klenoty.

V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů v Česku.

Zdroj: Wikipedie

Hodinová prohlídka ve francouzštině

Středeční prohlídka trvala velkovévodovi zhruba hodinu a provázel ji výklad ve francouzštině. Podle Kunsta při ní vzácná návštěva viděla vše podstatné: kostel Panny Marie, kapli svatého Kříže, kapli svaté Kateřiny i sál předků.

Na závěr prohlídky se Jindřich I. Lucemburský podepsal do pamětní knihy. Od správy hradu dostal propagační předměty včetně kalendáře hradu pro příští rok v angličtině i češtině a dvou sklenic, které jsou replikami historického skla.

Chod památky nebyl prohlídkou nijak poznamenaný. Mimo turistickou sezónu je Karlštejn otevřený jen o víkendu.

Návštěva u příležitosti 700. výročí Lucemburků

Jindřich I. Lucemburský do Česka přicestoval na pozvání prezidenta Václava Klause. Zdržet by se měl do čtvrtka.

Oficiální část pracovní návštěvy velkovévody lucemburského začala v 10 hodin na prvním nádvoří Pražského hradu uvítacím ceremoniálem s vojenskými poctami. Následovalo soukromé setkání obou hlav státu v Habsburském salonu, odpolední návštěva středočeského hradu a návrat zpět do Prahy.

V Domě U Kamenného zvonu se setkal s pražským primátorem Pavlem Bémem a zhlédl výstavu s názvem Královský sňatek - Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský. Tečkou za pracovní návštěvou bude tradiční slavnostní večeře na Pražském hradě.

Návštěvu velkovévody podle Petra Macinky z tiskového odboru Pražského hradu doprovázejí běžná bezpečnostní opatření jako při jiných státnických návštěvách.

Výstava Královský sňatek i pracovní návštěva velkovévody lucemburského se konají u příležitosti 700. výročí nástupu Lucemburků na český trůn. Lucemburkové byli jednou ze šesti královských dynastií, které se vystřídaly na českém trůnu. Jejich éra je kratší, zahrnuje necelých 130 let.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Stezka v korunách stromů je pod sněhem, z výšky je vidět i na lyžaře

Pohled na zimní stezku v korunách stromů v krkonošských Janských Lázních...

Stezku korunami stromů v Janských Lázních zasypal sníh. Zatímco v létě vypadala jako mraveniště, v těchto dnech...

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

První sliby a vyhazovy. Babišovi ministři chtějí řešit lithium i dálnice

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Ač noví ministři stále netuší, jestli jejich vláda vůbec 10 .ledna získá důvěru poslanců, chystají nějaké změny už v...

Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc
Skoncujte s iluzí dokonalých Vánoc

Padající stromeček a nekončící úklid. I takové jsou Vánoce.Najdete na iDNES.cz