Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na jihu řeky, na severu oceán, říkají nové mapy o minulosti Marsu

  18:44aktualizováno  18:44
Nejen řeky, ale dokonce velký severní oceán, který pokrýval až třetinu povrchu Marsu - aspoň tak "dešifrují" dávnou minulost rudé planety nové mapy. Ukazují na hustou síť říčních koryt kolem obvodu Marsu, která mohutní od jihu k severu. A v nížinné severní části planety se ztrácí.

Sever Marsu byl podle vědců zalit oceánem. | foto: Vizualizace: Johnstonarchive.net

Vědci své tvrzení zakládají na nových mapách Marsu. Počítače dostaly příděl topografických dat a zpracovaly je do zjištění, že - mimo jiné - síť koryt, jimiž v minulosti zřejmě proudila voda, je dvakrát hustší, než si dosud komunita odborníků připouštěla.

"Jsou soustředěny v pásu obklopujícím rovník planety a jižnější šířky," uvedl britský server The Telegraph s tím, že odborníci věří, že koryta mají na svědomí řeky tekoucí kdysi z jižných oblastí Marsu do velkého oceánu.

Echus ChasmaEchus Chasma

Jaký mohl tehdy Mars být? Před miliardami let se možná docela podobal dnešní Zemi. Kontinentální, aridní klima na jihu, pravidelný déšť - a možná i šance na výskyt života - na severu a na pobřeží oceánu.

Říční síť mohla být stejně hustá jako na Zemi

Dosavadní snímky, podle nichž vědci modelovali mapu Marsu, pocházely podle spoluautora studie Tomasze Stepinskeho z 90. let. Mapa existovala jen obecná a koryt či kaňonů na ní nebylo zrovna mnoho. To nahrávalo tvrzení, že koryta vznikla erozí a vsakováním vody. Nynější data ukazují, že to, co kdysi mohlo být říční sítí, je srovnatelné s tvarováním povrchu Země.

"Teď je obtížné argumentovat proti teorii, že erozi způsobily zejména vodní toky," cituje The Telegraph profesora Wei Lua z Northern Illinois University v USA. Právě Luo nový výzkum vedl. Jeho výsledky se objevily v magazínu Journal of Geophysical Research.

Topografická mapa Marsu

Topografická mapa Marsu (zdroj: Photojournal of Jet Propulsion Laboratory)

"Všechny důkazy shromážděné analýzou sítě údolí ukazují k určité podobě klimatu na raném Marsu," pokračuje Luo. "Nechyběly v něm deště ani existence oceánu pokrývajícího většinu severní polokoule, neboli asi třetinu povrchu planety." Luo své závěry opírá i o poznatek, že směrem k jihu Marsu jsou údolí a kaňony mělčí.

Pokud by se v budoucnu vědecká komunita shodla, že se výzkum Luova týmu hodně blíží pravdě, znamenalo by to pro hledání mimozemského života nezanedbatelný poznatek, který není při debatách, zda jsme ve vesmíru sami, příliš často zmiňován. Totiž, že mimozemské civilizace existovaly (či budou existovat) v úplně jiném čase, než lidstvo.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

V italském Janově se zřítil dálniční most, zemřelo 35 lidí

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek...

Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se v poledne zřítil asi 80metrový úsek mostu. Podle poslední bilance...

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...Najednou zmizela cesta. A byl jen pád, líčí český řidič tragédii v Janově

Vrak kamionu české přepravní společnosti Sped - it, který se v italském Janově...

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Žraloci v Egyptě útočí, cestovky mlčí. V moři je prostě živo, argumentují

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier). Ilustrační foto

Cestovní agentury nedostatečně informují o žralocích u Egypta, tvrdí turista, který se sám na podzim roku 2017 s...Další z rubriky

Vlna veder ve Španělsku si vyžádala třicet obětí, nejvíc v Katalánsku

Lidé sedí na lavičce v centru Rondy v jižním Španělsku. (3. srpna 2018)

Nedávná vlna veder ve Španělsku si od konce července do začátku minulého týdne vyžádala nejméně třicet obětí, z toho...

Trump mě chtěl uplatit, tvrdí exporadkyně a dokládá to tajnou nahrávkou

Omarosa Manigaultová Newmanová pracovala v Bílém domě jako jako asistentka...

Exporadkyně Bílého domu Omarosa Manigaultová Newmanová, která je nyní ve sporu s prezidentem Donaldem Trumpem,...

Bankéř Sarrazin vydá novou obžalobu islámu, socialisté ho chtějí vyloučit

Německý ekonom a politik Thilo Sarrazin

Na německém knižním trhu se objeví další obžaloba islámu od ekonoma a politika Thilo Sarrazina. Kontroverzní autor...Najdete na iDNES.cz