Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Jablonecku bude stav ohrožení platit i o víkendu

  13:32aktualizováno  13:32
- V okrese Jablonec, kde byl v úterý kvůli sněhové kalamitě vyhlášen stav ohrožení, ve středu už nesněžilo, ale sněhu je všude plno, takže stav ohrožení odvolán nebyl. "Předpokládám, že v Jizerských horách bude platit i o víkendu," řekl zpravodaji iDNES přednosta Okresního úřadu v Jablonci Karel Brodský. Lavinové nebezpečí ve středu přinutilo Horské služby v Jeseníkách a Krkonoších vyhlásit zákaz vstupu do sesuvy ohrožených oblastí.

"Všechny silnice jsou průjezdné, žádná z horských obcí a osad není odříznutá od světa. Průjezdy jsou však úzké a vozovky lemují vysoké sněhové bariéry," řekl náměstek ředitele Správy a údržby silnic Jan Douděra. Silničáři podle něj byli v plném nasazení nepřetržitě pět dní a někteří už doslova omdlévali únavou.
Hlavní úřad Civilní ochrany ve středu vyslal do jabloneckého okresu na pomoc 26 příslušníků civilní ochrany z výcvikových jednotek v Kutné Hoře a Rakovníku. Vybavil je kolovým nakladačem a třemi sklápěcími vozy.
Od čtvrtka na okrese pracuje pětadvacet vojáků a technika 71. záchranné a výcvikové základny Civilní ochrany z Kutné Hory. "Připravujeme jejich častější střídání a po neděli by na místo měli vyrazit další," řekl mluvčí základny Alfréd Lengyel.
Střed města je asi z poloviny uklizený. Odklízení celého okresu potrvá ještě několik dnů. "Na víkend možná uzavřeme pro individuální dopravu příjezdové cesty do středisek zimních sportů. Nejsou tam upravené parkovací plochy a vozidla turistů by znemožňovala případný zásah záchranné služby nebo hasičů," vysvětlil Douděra.

Chybějí peníze
Ředitel jablonecké Správy a údržby silnic ve čtvrtek jedná v Praze s náměstkem ministra dopravy Jaroslavem Vránou o navýšení letošního rozpočtu. "Vyčerpali jsme už všechny letošní prostředky i posypový materiál. Museli jsme sáhnout i na lednové rezervy, chybí nám peníze na naftu," řekl Douděra. Minulých pět dní stálo jablonecké silničáře více než tři čtvrtě miliónu korun.

Dosavadní vývoj
Život měst a obcí na Jablonecku ochromily přívaly sněhu. Proto přednosta okresního úřadu vyhlásil stav ohrožení. V jabloneckém okrese po čtyřdenním sněžení leží téměř 80 centimetrů sněhu.
"Situace je vážná. Udržujeme pouze mezinárodní komunikace a silnice první třídy. Ostatní vozovky jsme museli přenechat osudu," řekl ředitel jablonecké správy a údržby silnic František Baroch."Přednosta úřadu tím upozornil řidiče, že je provoz na Jablonecku kvůli velkému množství sněhu omezený. Pokud nutně nemusí, neměli by řidiči do našeho okresu jezdit," uvedl vedoucí referátu dopravy Okresního úřadu v Jablonci Rudolf Kalousek.
Bez autobusových spojení zůstaly horské obce Hrabětice, Jindřichov i Horní Maxov, na čas také Bedřichov. Děti, které z těchto obcí dojíždějí do škol jinam, zůstaly v úterý doma. "Pokud sněžit přestane, autobusy opět pojedou. O víkendu počítáme s posilovými autobusy pro lyžaře," doplnil Wejnar.
Podle ředitele Správy a údržby silnic musí řidiči počítat s tím, že některé vedlejší silnice budou zasypané sněhem a tudíž neprůjezdné. Ve vyšších polohách okresu se totiž už v pondělí přidal k chumelení i nárazový vítr a mařil práci sněžných pluhů.
"Celý den odhazujeme napadaný sníh," řekla Jarmila Petrovičová z Horního Maxova, který byl sněhem téměř odříznutý od světa. "Pluh tady projíždí, ale auta vyjedou jen s řetězy. Hodili by se nám tu koně se saněmi."

Ve sněhu se dá i utopit
Mohutné přívaly sněhu netěší ani horskou službu. Na hřebech Jizerských hor již leží zhruba 150 centimetrů sněhu. Horská střediska jsou těžko dostupná, parkoviště v nich jsou neprotažená a vleky fungují jen omezeně. Horská služba uzavřela hřebenové cesty v Jizerských horách. Za hustého sněžení se sem zatím mnoho běžkařů nevypravilo, nápor turistů očekávají Jizerské hory o víkendu.
"Je tu silný názarový vítr a nejméně metr nového prachového sněhu," uvedl náčelník Horské služby Jizerské hory Miroslav Bíca. "Zákaz vycházení jsme nevydali, před výletem na hřebeny ale lyžaře varujeme. Stopy se nedají upravovat. Nebezpečné jsou zejména přejezdy hor. Lyžaři by na ně neměli vyrážet a v žádném případě ne jednotlivě. V kyprém sněhu mohou zapadnout a doslova se utopit," varoval Bíca.
Běžkaři mohou podle něj využít náhradní upravené stopy mezi Novou Loukou a Kristiánovem. "Zatím je tu ale jen málo turistů, počasí není pro výlety zrovna příhodné."

Přímo v Jablonci zůstalo mnoho ulic neprůjezdných
Řadu ulic v Jablonci ucpala odstavená auta a několikametrové hromady sněhu, což znemožnilo vyvážení odpadu i průjezd pro vozidla záchranné služby.
"Vyhlásili jsme kalamitní situaci. Pokud budou muset někam projet hasiči, záchranáři nebo policisté, prorazí jim cestu sněžný pluh," uvedla Zuzana Bencová z dopravního a silničního úřadu jablonecké radnice. Z ucpaných ulic se podle ní přechodně nebude odvážet ani komunální odpad.
Seznam ulic, kterými nemohou projet auta, dostala od radnice i jablonecká záchranná služba. "Lidé nám telefonují a dožadují se příjezdu sanitky," sdělila dispečerka záchranné služby. "Pokud jde o dopravu na kontrolu u lékaře, nic se neděje, horší by to bylo v případě úrazu." Podle dispečerky však sníh zatím žádný zásah nezkomplikoval.
Záchranná služba může v nepřístupných oblastech okresu požádat o spolupráci Horskou službu. "Jsme spolu ve spojení, můžeme pomoci i s dopravou zraněného," potvrdil náčelník Horské služby Jizerské hory Miroslav Bíca.

Sníh přinesl nečekané prázdniny

Mnozí žáci ze zapadlých obcí na Jablonecku se v úterý kvůli zasněženým cestám či přerušení autobusové dopravy do škol nedostali. Nečekané prázdniny měly například děti žijící na Jizerce.
"Tři děti z Jizerky dnes (ve čtvrtek) do školy nepřišly," uvedla zástupkyně ředitelky základní školy v Kořenově Olga Soukupová. "Hodně žáků chybělo kvůli počasí v pondělí. Nepřišli například školáci z Příchovic, na silnici tam bylo šedesát centimetrů sněhu." Podle zástupkyně se mnoho dětí dostane do školy autem, které poskytl kořenovský Obecní úřad.
Do školy v jizerskohorských Albrechticích přišlo ráno mnoho žáků pozdě. "Nebylo to kvůli zpoždění autobusu," vysvětlila učitelka Věra Engeová. "Opozdily se děti, které se do školy brodily napadaným sněhem pěšky." Podle ní nyní kvůli sněhové kalamitě nechodí na vyučování školy jen jeden školák žijící v zapadlé horské chalupě.
Také tanvaldská Základní škola Výšina postrádala ráno některé žáky. "Telefonovali nám například rodiče z Rejdic, že tamní silnice lze projet jedině rolbou," řekl ředitel školy Miroslav Šír.

Na Božím Daru docházela pitná voda
Také v Krušných horách způsobil sníh velké problémy. V úterý dopoledne nezůstala obec bez pitné vody jen díky práci záchranářů, kteří dopravili obsluhu do blízké vodárny. "V oblasti jsou až třímetrové návěje sněhu. Do vodárny v Myslivnách jsem ráno vezl rolbou zaměstnance chvílemi po paměti, nebyly vidět ani špičky dvouapůlmetrových tyčí podél silnice," řekl Pavel Hrnčíř z Horské služby na Božím Daru. Kolem poledního se dostali po více než dvaceti hodinách pro zásoby jídla lidé z osady Zlatý Kopec, kam nebylo možné projet. "Po poledni se podařilo protáhnout silnici z Božího Daru na Zlatý Kopec, kde žije asi dvacet lidí. Ti se z oblasti, kde trvale žijí, nemohli dostat od neděle a raději vyslali jednoho muže pro potraviny," sdělil Hrnčíř.

Kalamita přinesla i smrtelnou nehodu
Linkový autobus s pětačtyřiceti cestujícími se v úterý odpoledne střetl s posypovým vozem na okresní silnici poblíž Ostrova u Stříbra na Tachovsku. Pět pasažérů z autobusu, jenž skončil v příkopě, utrpělo lehká zranění. Silničář za volantem vozu plně naloženého štěrkem nehodu nepřežil. Jeho tělo museli ze zcela zdemolované kabiny vystříhat hasiči.
"Byla to hrůza. Řidič autobusu byl psychicky na dně. Jenom pobíhal kolem a brečel," uvedl jeden ze svědků nehody.
Oba vozy se srazily téměř čelně v zatáčce v lese. Policisté odmítli sdělit, kdo z řidičů tragédii zavinil. Vyšetřování je na počátku, sdělili.
"Řidič u nás pracoval teprve dva měsíce. Už jsem viděl leccos, ale sypač vypadá, jako kdyby ho převálcoval tank," poznamenal na místě nehody provozní náměstek tachovské Údržby a správy silnic Josef Popule. "Už jsme měli všechny komunikace ošetřené. Řidič jel na kontrolu silnice, která se šplhá po kopcích nedaleko Kostelce. Tam měl za úkol posypat úseky, kde byl nově navátý sníh nebo kde auta už posyp rozjezdila."
K nehodě byl povolán i vrtulník letecké záchranné služby, který přistál na poli poblíž lesa. Zdravotníci převezli do nemocnice ženu z autobusu, u níž nemohli vyloučit, že utrpěla vnitřní zranění. Ostatní zraněné odvezly sanitky.
Kvůli odstraňování vraků byla silnice mezi Ostrovem u Stříbra a Kostelcem zcela neprůjezdná až do večerních hodin.

V Krkonoších a Jeseníkách hrozí nebezpečí lavin
Vydatné sněžení a prudký vítr, který ve vrcholových partiích nejvyšších moravskoslezských hor Jeseníků navál v posledních dnech až několikametrové návěje sněhu, přinutily tamní Horskou službu vyhlásit zákaz vstupu do oblastí, kde hrozí sesuv lavin. V těchto dnech hrozí lavinové nebezpečí také v nejvyšších českých horách Krkonoších.
Náčelník jesenických záchranářů Milan Gracias ve čtvrtek ČTK řekl, že lidé by se měli vyhnout územím, kde laviny obvykle padají. "Nebezpečí hrozí na Králickém sněžníku, v Jelením žlebu, ve Velkém a Malém Kotli a na Červené hoře," uvedl Gracias.
Podle něj napadlo za poslední tři dny v Jeseníkách kolem 60 centimetrů prachového sněhu, který v některých místech tvoří až třímetrové návěje a na příkrých svazích může způsobit spad lavin.
Lavinové nebezpečí a zákaz vstupu vyhlásila v těchto dnech po vydatných sněhových srážkách v sedmi lavinových lokalitách Krkonoš také tamní Horská služba. Pro turisty jsou uzavřeny Kotelní jámy, Labský důl od Pudlavy, Bílé Labe od Boudy, Dlouhý důl, Obří důl, Modrý důl a úbočí Kozích hřbetů.

Bez zimních pneumatik či sněhových řetězů byli včera řidiči na Moldavě ztraceni.

Až sedmdesáticentimetrový příděl nového sněhu včera takřka odřízl menší vesničky a osamocené usedlosti v okolí šumavské Kubovy Huti od okolního světa.

Křižovatka poblíž Kubovy Huti na Šumavě slouží v současných dnech maximálně lyžařům.

Téměř čelně se na Tachovsku střetl v zatáčce sypač s autobusem. Řidič sypače nehodu nepřežil.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz