Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Internetu vznikl virtuální chrám

  19:18aktualizováno  19:18
První trojrozměrný internetový chrám je na světě. Kostel, který na internetu zřídil křesťanský časopis Ship of Fools, využívají křesťané k interaktivním bohoslužbám a denně ho navštíví až osm tisíc lidí. Ani to, že je virtuální, ho však nechrání před útoky vandalů a rouhačů.

Kostel denně navštíví až osm tisíc uživatelů, interaktivně se však dění v něm může účastnit jen 30 lidí zároveň. Ostatní jsou jen v roli pozorovatelů.

Návštěva virtuálního chrámu připomíná počítačovou hru. Nově příchozí se zaloguje a vybere si trojrozměrnou postavičku, která umí klečet, zpívat kostelní písně, vyslechnout kázání a dokonce volat "halelujá!".

Myší ji pak vodí po prostoru, pravým tlačítkem ji může nechat pokleknout a do úst jí může "vložit" text, který se objeví jako komiksová bublina na obrazovce u jejích úst.

"Výhodou oproti klasickým kostelům je, že může být otevřený 24 hodin denně sedm dní v týdnu a vandalismus pro něj není nijak velkou hrozbou," uvedl při spouštění serveru Steve Goddard, jeden z duchovních otců projektu.

Brzy se ale ukázalo, že problémům se nevyhne ani virtuální kostel. Někteří méně zbožní jedinci se zalogovali pod jménem Satan, rouhavě pokřikovali z virtuální kazatelny a hlasitě kleli v kostelních uličkách.

Z tohoto důvodu byl kostel, jehož provoz sponzoruje metodistická církev, nucen zpřísnit některá pravidla. Byl omezen pohyb v některých prostorách, včetně oltáře a kazatelny a kyberstrážci mohou také okamžitě odlogovat každého, kdo bude v kostele klít a rouhat se. Tyto kacíře pak mohou neprodleně odeslat do virtuálního pekla.

První shromáždění se v internetovém chrámu uskutečnilo 11. května. Hned při první bohoslužbě, kterou vedl reverend Jeremy Clines, se objevily také technické potíže. "Bohužel se mi po 10 minutách zbortil server, takže za mě musel bohoslužbu dokončit biskup," říká reverend.

Mluvčí kostela ujistil, že přes problémy s rouhači bude chrám fungovat i nadále, a dodal, že John Wesley, zakladatel metodistické církve z 18. století, kdysi čelil podobným útokům. Za to, že přenesl kázání z kostela na ulice mezi lidi, mu přistávaly na hlavě vajíčka.

To je prý také poslání virtuálního kostela: přenést kázání tam, kde je velké množství lidí - tedy na internet - i kdyby měla "vajíčka lítat".

Autoři:


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz