Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na internetu se objevila „zdravice“ s Usámou k 11. září

  9:53aktualizováno  15:33
Teroristická síť Al-Kajda zveřejnila na internetu další videozáznam s Usámou bin Ládinem. Vůdce skupiny na ní vypadá stejně jako na nahrávce z minulého týdne a vychvaluje jednoho z útočníků na mrakodrapy v New Yorku.

Usáma bin Ládin se ozval i k šestému výročí teroristických útoků na USA (foto z nahrávky ze 7. září 2007). | foto: Reuters

Video, které se objevilo na několika islamistických webech, má délku 47 minut. Jeho autenticitu nebylo podle CNN možné potvrdit, nahrávka nicméně nese logo společnosti As-Sahab Media, která se obvykle stará o předání vzkazů Al-Kajdy veřejnosti.

O pravosti nahrávky je podle agentury Reuters přesvědčená i americká zpravodajská služba. "Věříme, že je to Ládinův hlas," řekl jeden z jejích činitelů s tím, že pokračují další analýzy videa. 

Podle odbornice na terorismus Laury Mansfieldové se očividně jedná o oslavu Vahída Šihrího, který spolu s dalšími atentátníky narazil s Boeingem 767 obsazeným 92 lidmi do první věže World Trade Centra v New Yorku.

Ačkoli bin Ládin je v záběru prvních 15 minut, ani na jednom není v pohybu. Zbytek času je na videu vidět Šihrí. Mansfieldová řekla televizi CNN, že záznam je zjevně určen arabskému i anglicky hovořícímu
publiku - je totiž opatřen anglickými titulky. - nahrávku je možné vidět zde 

Na minulé nahrávce bin Ládin do kamery promluvil. Zmiňoval se o zranitelnosti Spojených států, kterým vytýkal válku v Iráku, a vyzýval Američany ke smíření a konvertování k islámu. - více zde

Názory analytiků ohledně nahrávky nejsou jednoznačné. Někteří poukazují na její amatérské rysy, jiní se obávají, že i když Ládin k dalším útokům přímo nevyzýval, už samotné zveřejnění může znamenat výzvu, a tím i hrozbu bezprostředních teroristických útoků.

O dopadení šéfa Al-Kajdy se Američané snaží od roku 2001. Podle nich se skrývá na afghánsko-pákistánské hranici. Afghánští činitelé nicméně prohlásili, že v jejich zemi Ládin není. Odvolávají se přitom na zprávy rozvědky a Afghánců angažovaných ve válce proti terorismu.

"Vzhledem k nepřátelství mezi ním a afghánským obyvatelstvem... a vzhledem k tomu, že byl hlavním tvůrcem teroristického a diktátorského režimu namířeného proti populaci Afghánistánu, je nemožné, že by našel podporu afghánských civilistů... To je hlavní důvod, proč se domnívám, že zde není," řekl agentuře Reuters ministr zahraničí Rangín Dádfar Spanta.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Příliv běženců do Německa loni rapidně klesl, o azyl jich žádalo 187 tisíc

Běženci čekají v Berlíně na registraci (1. února 2016)

Do Německa loni přišlo 186 644 žadatelů o azyl - poprvé po několika letech tak jejich počet klesl pod 200 000. Na...

EU přitvrzuje jednání s Londýnem, volný pohyb chce i dva roky po brexitu

Donald Tusk během projevu v Evropském parlamentu (16. ledna 2017)

Brusel bude podle informací serveru Politico prosazovat, aby byla zachována stávající práva občanů EU žijících ve Velké...

Najdete na iDNES.cz