Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na hříšné řidiče platí místo pokuty kauce. Bez zaplacení neodjedou

  17:16aktualizováno  17:16
Zaplatíte kauci, nebo nejedete dál. Tato slova vyřčená dopravním policistou slyšely letos už stovky řidičů a jejich počet výrazně stoupá. Kauce lze vybírat od lidí, u kterých je podezření, že se pokusí vyhnout přestupkovému řízení. Letos už se vybralo přes 6 milionů korun, což je jen o milion méně než za celý loňský rok.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Policie rozdává řidičům čím dál víc za přestupky kauce, které se zavedly v polovině roku 2006 společně s bodovým systémem. Podle mluvčí policie Veroniky Hodačové vybrali její kolegové za letošní první pololetí 641 kaucí za 6 370 500 korun.

Přitom za celý loňský rok to bylo 843 kaucí a 7 318 500 korun, což je od roku 2007 téměř třikrát více. Kolik se podařilo vybrat od cizinců, nelze přesně určit. Údaje se týkají řidičů osobních aut, nikoliv nákladní dopravy.

Kauce je účinný nástroj, jak dostat peníze z řidiče, který porušil pravidla. Spousta z nich se totiž vyhýbá přestupkovému řízení, což platí zejména u lidí ze zahraničí. V případě kauce ale musí člověk na místě zaplatit v české měně, nebo mu policisté zabrání odjet například odtažením vozidla.

A jak se pozná řidič, který se chystá uniknout přestupku? "Záleží na konkrétní situaci, kterou policista vyhodnotí," upřesnila Hodačová s tím, že roli hraje zejména chování řidiče. Také není zřejmé, jaké částky padají nejčastěji. "Výše kauce je vždy určována s ohledem na druh a okolnosti protiprávního jednání," dodala mluvčí.

Kolik vybrala policie na kaucích

Následující čísla se týkají kaucí udělených řidičům osobních aut (rok, počet kaucí, hodnota v korunách):

2007 - 220 - 2 637 500
2008 - 600 - 6 165 000
2009 - 843 - 7 318 500
2010 - 641 - 6 370 500 (1. pololetí)

Zdroj: Policie ČR

Podle dopravních odborníků je podobná vymahatelnost práva užitečná. "Je třeba ji využívat, přináší to pozitiva. Pokud se mezi řidiči rozšíří zkušenosti s tím, že nemají jinou možnost, než zaplatit, pak si budou dávat pozor i ostatní do budoucna," uvedla Zuzana Ambrožová ze společnosti Besip, která se zabývá bezpečností silničního provozu.

Policista může podle zákona vybrat od řidiče podezřelého ze spáchání přestupku kauci od pěti do padesáti tisíc korun. Nejvíc ale může udělit částku odpovídající sankci za daný prohřešek.

"Pokud není kauce po uložení zaplacena, mají policisté oprávnění zabránit řidiči v další jízdě, a to použitím technického prostředku k zabránění odjezdu vozidla nebo odtažením," upřesnila policistka Hodačová.

"Po uhrazení kauce je věc oznámena k dalšímu projednání správnímu orgánu," dodala mluvčí. Řidič dostane peníze zpátky, pokud se nakonec zjistí, že přestupek nespáchal. V opačném případě se částka započte na zaplacení uložené pokuty. Když je vybraná kauce vyšší než pokuta, vrátí se řidiči rozdíl.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Hasiči v Krkonoších hledali ztraceného muže, pomohly stopy ve sněhu

Hasiči předávají podchlazeného muže do rukou záchranářů (11.12.2017).

Hasiči a policisté pátrali v noci na pondělí ve východních Krkonoších po muži, který sešel z cesty a ztratil se. Muž...

V Brodě někdo hodil do kontejneru na papír psa, vytáhli ho strážníci

Do kontejnerů na tříděný odpad na havlíčkobrodském sídlišti Žižkov v neděli...

Případ psa, kterého někdo hodil do kontejneru na tříděný odpad, šokoval v neděli obyvatele sídliště Žižkov v Havlíčkově...

Mladík ve Varech napadl revizory, zastal se kamaráda, který jel načerno

Revizor (ilustrační foto)

Nepříjemný zážitek mají za sebou dva revizoři, kteří na karlovarské autobusové zastávce řešili případ černého pasažéra....Najdete na iDNES.cz