Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na hory se vrátila zima

  17:12aktualizováno  17:12
Blíží se konec května, ale zima stále nespí. Do zasněženého rána se probudili návštěvníci hor. Jako o Vánocích to vypadalo například na vrcholcích Jeseníků. Citelně se ochladilo na jihu Čech. Hustě sněžilo na Vysočině. Sníh se nevyhnul ani Jizerským horám.

Sníh nevynechal ani Jizerské hory
Sněhová vánice se v poledne přehnala nad Jizerskými horami. Teplota se držela pouze těsně nad bodem mrazu. Do hor se o tomto víkendu vydal jen málokdo.

"Nepamatuji si, že by někdy třiadvacátého května byla taková zima," řekl dlouholetý člen Horské služby v Jizerských horách Pavel Hořejší. "Chumelí tu celý den, sníh začal padat už v noci. Kopce jsou bílé, ale nedá se říci, že by se tu vytvořila vrstva sněhu, to ne, je to pouze poprašek. Na silnicích sníh hned taje."

Špatné počasí zahnalo turisty do tepla. "Na horách je klid, občas někdo zajde na Prezidentskou nebo Šámalovu chatu na jídlo, ale na procházku to moc není," dodal Hořejší.

Policisté nemuseli kvůli počasí vyjíždět k většímu množství nehod než obvykle. "Ráno, když sněžilo, tak tu nebyla žádná havárie," řekl operační důstojník jablonecké policie. "Až po poledni jsme jeli k nehodám, ty ale souvisely s odjezdem chatařů." Ani na Semilsku nikdo kvůli sněhovým přeháňkám nehavaroval. V Jizerských horách i nadále sněží.

Zbělely i vrcholky Jeseníků
Jako o Vánocích to ráno vypadalo na vrcholcích Jeseníků. Okolí Pradědu a hřebenovou cestu na Červenohorské sedlo pokryla téměř souvislá sněhová vrstva a teploty se pohybovaly pod bodem mrazu.

"V sobotu byly přeháňky sporadické, ale dnes sněží či prší od rána. Na Pradědu leží až pět centimetrů sněhu, teplota je tam kolem nuly, na Červenohorském sedle asi dva stupně Celsia. Návštěvnost je velmi malá," popsal odpoledne Jaroslav Sembdner Z Horské služby Jeseníky.

Turistická chata Švýcárna, místo se 175letou tradicí, tak mohla svou proslulou hrachovou polévku nabídnout jen otrlým turistům, kupodivu především starší generace. Jindy v tuto pozdně jarní dobu chata praská ve švech. Podle Sembdnera není sněhová pokrývka v květnu v Jeseníkách zrovna obvyklá. "Vloni jsme se tady touto dobou už koupali v potoce," uvedl.

V Krkonoších sněžilo 
Několik centimetrů nového sněhu pokrylo ráno horská střediska v Krkonoších. Přestože chladné počasí provázely po celý den sněhové přeháňky, vrstva mokrého sněhu rychle slábla.

"Ráno jsme naměřili asi tři centimetry nového sněhu, ale sněhová vrstva se rychle tenčí. Nyní je už sotva půlcentimetrová. Dnes má však sílit příliv chladného vzduchu, takže není vyloučené, že se sníh na horách ještě nějaký čas udrží," uvedl po poledni Jan Tolar z hydrometeorologické stanice v Peci pod Sněžkou.

Slabá vrstva sněhu napadla i ve Špindlerově Mlýně. "Je tady nesouvislý sněhový poprašek. Z Horních Míseček mi ráno hlásili šest centimetrů nového sněhu a stále padá, takže teď se tam síla sněhové pokrývky může blížit k deseti centimetrům," odhadl odpoledne Jaroslav Hamáček ze stanice Horské služby ve Špindlerově Mlýně.

Přestože se na horách citelně ochladilo, krkonošští záchranáři nemuseli o víkendu v terénu vůbec zasahovat. "Piloti závěsných kluzáků nelétají a cyklisté a pěší turisté dali před túrou v tomhle počasí spíš přednost posezení v některé z restaurací," konstatoval Hamáček.

Téměř tři metry sněhu zůstávaly až do konce minulého týdne na silnici mezi Výrovkou a Luční boudou. "Cestu ve spolupráci s provozovateli Luční boudy frézujeme s přestávkami už delší dobu. Zhruba čtyřicet metrů dlouhý úsek se nám podařilo v pátek prorazit, ale sníh v okolí silnice bude postupně odtávat ještě několik týdnů," uvedl ředitel technických služeb v Peci pod Sněžkou Jiří Šteiner.

Nejdéle se sníh v Krkonoších tradičně drží na takzvané Mapě republiky nad Modrým dolem, kde sněhová pokrývka letos v zimě dosahovala výšky až čtrnácti metrů.

"Na návětrných svazích jsou sněhové srážky vyfoukávány a ukládají se na závětrné straně svahu. Potom se běžně stává, že na vrcholcích kopců je někdy jen deset centimetrů sněhu, kdežto na místech jako Mapa republiky se sníh hromadí v několikametrových vrstvách," vysvětlil mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Zelené svahy zapadaly i v Orlických horách
Podobná situace je v Orlických horách. Zelené svahy opět zbělely a návštěvníci, kteří tam v těchto dnech přijíždějí hlavně za cykloturistikou, hledají náhradní program. "Ráno jsme to řešili s jedním pánem, který je zde na týden a plánoval trasy pro výjezdy na kole. Nakonec se rozhodl, že začne od tras v nižších polohách a s lepšícím se počasím bude stoupat výše," řekl Rudolf Remeš z Deštného v Orlických horách.

Předpověď počasí

Sněžení nebo déšť se sněhem zaznamenali ráno i obyvatelé nižších poloh. Například v okolí Litomyšle na Svitavsku smíšené srážky ráno místy namrzaly. Během dopoledne teploty stouply. I v horských polohách jsou podle policie silnice mokré. "Sněží v polohách nad 500 metrů nad mořem. V nižších polohách to může dělat bubáky, ale sníh okamžitě taje," řekl meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Sněžilo i na Vysočině
Ráno se na Vysočinu vrátila zima. Teplota klesla na některých místech kraje až ke čtyřem stupňům mrazu a husté mraky se postaraly o několikacentimetrovou vrstvou rozbředlé a téměř ihned tající sněhové pokrývky.

"Pro tento den jsme v rámci měření na naší stanici zaznamenali rekord, v noci bylo přízemní minimum minus 1,9 stupně a přes den jsme naměřili minimální teplotu 0,2 stupňů Celsia," řekl Pavel Mezera z Českého hydrometeorologického ústavu v Košeticích na Pelhřimovsku.

Podle něj takové počasí na konci května už běžné není a považují to za výjimečnou situaci. "V tuto dobu už v naší nadmořské výšce sníh běžně nepadá," dodal Mezera.

Sníh se na svazích ve vyšších polohách udržel jen krátce, než vyšlo sluníčko. To se o jeho tání během okamžiku postaralo.

Počasí ale spíše připomínalo aprílové dny. Během dopoledne se totiž na některých místech přehnaly i kroupy a za pár okamžiků opět vyšlo sluníčko, které vzduch ohřálo na teplotu mezi šesti až deseti stupni.

"Ten sníh mě ráno zaskočil. Loni touto dobou jsme se už opalovali u rybníka. Už bych teplejší počasí opravdu uvítala," poznamenala Markéta Kvášová z Humpolce.

Kvůli kroupám vypadl proud
Na Jaroměřicku se kroupy a silný vítr postaral o zhruba půlhodinový výpadek elektrické energie.

"Porucha byla na hlavní napájecí ústředně, která zásobuje Jaroměřice nad Rokytnou a dalších deset okolních obcí. Ty byly nějakou dobu bez proudu. O přesné příčině výpadku však informace zatím nemáme," uvedl pracovník zákaznického střediska Jihomoravské energetiky.

"Proud vypadl asi o půl třetí. Byla tu taková přeháňka, foukal silný vítr a padaly kroupy," popsala situaci na Jaroměřicku obyvatelka Pavlína Nedvědická.

Hasičům však počasí práci nepřidělalo. "Přechází tudy déšť i s kroupami, ale nemáme hlášené žádné problémy. V terénu nemáme žádnou naši jednotku," dodal operační důstojník třebíčských hasičů.

Na jihu Čech překvapilo sněžení s mrazem
Přízemní mráz dosahující až k šesti stupňům naměřili meteorologové v Černé v Pošumaví na Českokrumlovsku. Oficiální měření vzduchu ve dvou metrech nad zemí ukázalo nejnižší teplotu ve Vyšším Brodě, kde byl mráz jeden a půl stupně.

"Přízemní teploty jsou měřené v oblasti pěti centimetrů nad zemí. Teploty mírně pod nulou jsme naměřili ještě například v Husinci a v Táboře, nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, a to plus dva a půl stupně," uvedl pracovník českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jaroslav Hintermüller.

Na některých místech kraje i sněžilo. Podle Hintermüllera šlo o přeháňky, jen na Churáňově zůstával ráno jeden centimetr sněhu. "Volala nám paní z Počátek, že tam mají dva centimetry sněhu," uvedl meteorolog.

Nejchladněji bylo v nadmořské výšce nad pět set metrů - na Šumavě a na Vysočině. Meteorologové uvedli, že záporný teplotní rekord nepadl, ale můžeme ho očekávat v pondělí, kdy díky vyjasnění teploty ještě klesnou.

Nizozemští turisté přijeli do Rokytnice nad Jizerou na letní dovolenou. Počasí je ale poněkud zaskočilo, 23. května 2004

Děti si v Rokytnici nad Jizerou postavily na zahradě za domem sněhuláka, 23. května 2004

Turisté na procházce ze Špindlerovky, 23. května 2004

Turisté, kteří se vypravili na výlet nad Špindlerovku, 23. května 2004

Auto skončilo v příkopu cestou ke Špindlerovce, 23. května 2004

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Most rozšířil zákaz pití alkoholu venku, lidé si to prosadili peticí

Kolemjdoucí oba muže v obavách obcházeli obloukem.

Most rozšířil seznam míst, kde je vyhláškou zakázáno pití alkoholu na veřejnosti, o lokalitu Zahražany. Město reagovalo...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz