Guantánamo

Guantánamo | foto: Reuters

Na Guantánamu se týrá, oficiálně přiznal Bushův člověk

  • 38
Mohamed al-Kahtání, podezřelý z podílu na útocích z 11. září 2001, byl ve věznici Guantánamo týrán. Prohlásila to Susan Crawfordová, která rozhoduje o obvinění guantánamských vězňů. Údajný terorista byl podle ní mimo jiné trvale v izolaci, chyběl mu spánek a byl dlouhodobě vystavován zimě.

"Týrali jsme al-Kahtáního," řekla podle deníku The Washington Post bývalá soudkyně Susan Crawfordová, která v současné Bushově administrativě rozhoduje o tom, zda vězni na Guantánamu budou obžalováni, či zproštěni obvinění. "Zacházení s ním lze právně označit jako týrání. A proto jsem se rozhodla ho neobvinit a nepředložit případ soudu."

Jednašedesátiletá Crawfordová vysvětlila, že týráním má na mysli souhrn vyšetřovacích metod, jejich trvání a dopad na al-Kahtáního. "Použité techniky byly autorizovány. Ale to, jak byly použity, bylo příliš agresivní. Nešlo o konkrétní akt, ale o jejich kombinaci. Zanechalo to následky na jeho zdraví. Bylo to hrubé a nátlakové. Jasně nátlakové. K rozhodnutí mě přiměl dopad na jeho zdraví," vysvětlila.

Dvacetihodinové výslechy

Mohamed al-Kahtání je stále na Guantánamu, kam se dostal kvůli podezření, že se podílel na teroristických útocích na americká města 11. září 2001. Americké úřady mu ale měsíc před útoky zakázaly do země vstup. Podle vyšetřovatelů měl být dvacátým únoscem, kteří se tehdy zmocnili čtyř letadel a zaútočili s nimi na New York či Washington.

TI DALŠÍ

Na Guantánamu je v současné době dalších pět podezřelých z organizování útoků z 11. září. Jejich obvinění ale Crawfordová schválila. Uvedla, že neví, jestli i oni byli týráni. Pětice čelí obvinění z 2 973 vražd, za každou oběť útoků z 11. září. V případě, že by byli odsouzeni, jim hrozí poprava. - více o procesu se dočtete zde

Vojáci Spojených států al-Kahtáního později zadrželi v Afghánistánu a v lednu 2002 byl převezen na Guantánamo. "Na 160 dní byl v kontaktu pouze s vyšetřovateli. Výslechy trvaly 18 až 20 hodin," uvedla Crawfordová, která předložila o případu oficiální zprávu. 

Al-Kahtání musel podle ní během výslechů například stát nahý před ženskou agentkou, obléct si podprsenku, nasadit ženské spodní prádlo na hlavu či předvádět psí triky. Kromě toho byl trvale v izolaci, chyběl mu spánek a dlouhodobě byl vystavován zimě. Po výsleších skončil dvakrát v nemocnici se zpomalenou srdeční činností.

Od podstaty únosce

"Nepochybuji, že by byl v jednom z těch letadel, kdyby byl v srpnu 2001 vpuštěn do země," uvedla na jeho adresu. "Je od podstaty únosce. Je velmi nebezpečný. Co s ním dělat, pokud nebude obviněn a souzen? Váhala bych, ale měl by být propuštěn," dodala s tím, že toto rozhodnutí bude na příštím americkém prezidentu Baracku Obamovi. Ten hodlá celou věznici Guantánamo uzavřít.

HLADOVKA

Podle britského deníku The Times v současné době každý pátý vězeň na Guantánamu drží hladovku, protože chtějí upoutat pozornost Baracka Obamy. Většina z nich je k jídlu ovšem nucena. Z celkového počtu 248 zadržovaných ve věznici odmítá stravu 44 lidí. Obama chce kontroverzní věznici uzavřít.

Informace o týrání vězňů v kontroverzní věznici Guantánamo se objevily už v minulosti. Dosluhující prezident George Bush vždy tvrdil, že techniky nikdy týraní nezahrnovaly. "Spojené státy netýrají. Je to proti našim zákonům a hodnotám," prohlásil například v září 2006.

Praktiky byly zákonné, ale teď už nejsou přípustné

Ve středu vydalo ministerstvo obrany prohlášení, v němž hájí zacházení s al-Kahtáním. "Zadržovací praktiky včetně výslechů al-Kahtáního jsme prošetřovali více než desetkrát. Vyšetřování došla k závěrům, že metody použité na Guantánamu, včetně těch s al-Kahtáním v roce 2002, byly zákonné," uvedl podle CNN mluvčí Pentagonu Geoff Morrell.

Ministerstvo podle něj nicméně později přijalo přísnější politiku a zlepšilo dohled nad postupy u výslechů. "Některé agresivní vyslýchací techniky použité na al-Kahtáním, ačkoliv byly v tehdejší době povolené, už nejsou více přípustné," dodal Morrell.

Dlouholetá republikánka Crawfordová, podle níž agresivní techniky schválil tehdejší ministr obrany Donald Rumsfeld, odmítla obvinit al-Kahtáního už v květnu 2008. Důvod ale tehdy veřejnosti neprozradila. Proč se rozhodla promluvit nyní, americké noviny neuvedly.

guantánamo

Kontroverzní věznice na americké základně na Kubě byla otevřena po útocích z 11. září 2001 pro lidi zadržené v Afghánistánu a dalších zemích, v nichž Američané vedou "válku proti terorismu".

Většina zadržovaných pochází z Jemenu, další jsou z Ázerbájdžánu, Alžírska, Afghánistánu, Čadu, Číny či Saúdské Arábie. Někteří jsou na Guantánamu drženi bez obvinění od otevření vězeňského tábora v roce 2002.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video