Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Američana pohltila země přímo v ložnici, zbyla po něm jen matrace

  22:55aktualizováno  22:55
Jeremy Bush na čtvrteční večer asi nikdy nezapomene. Přímo v domě na předměstí Tampy, kde bydlel, se propadla podlaha asi deset metrů hluboko a pohřbila zaživa jeho bratra Jeffa. Policisté se snaží muže najít už druhý den, ale záchranu komplikuje podemleté podloží, které se neustále propadá.

Jeremy Bush před domem v Seffneru na Floridě, ve kterém zmizel jeho bratr při propadu země. (1.3.2013) | foto: AP

"Slyšel jsem hlasitou ránu, jako by do domu narazilo auto," řekl Jeremy Bush televizi CNN. "Slyšel jsem bratra křičet, běžel jsem tam a snažil se dostat do jeho pokoje, ale matka rozsvítila světlo a uviděl jsem jen díru, fakt velkou díru, a jediné, co bylo vidět, byla jeho matrace," popsal katastrofu v domě na předměstí Seffner v okrese Hillsborough.

Záběry domu, kde se muž propadl do země


Bush se ještě snažil do díry dostat a lopatkou odhrabat kus hlíny, ale sám se ocitl v nebezpečí a musel mu pomoci místní šerif. "Myslel jsem, že (bratr) křičí o moji pomoc," řekl v slzách reportérům. Z domu se kromě Bushe a jeho matky podařilo uniknout ještě dvěma lidem, včetně dvouletého dítěte.

Šance na přežití zasypaného muže nejsou velké

Podle místních úřadů je šance na přežití Jeffa Bushe mizivá. Sondy, které vyšetřovatelé do propasti spustili, neprokázaly známky života. Záchranáři se navíc do díry stále nedostali, protože se podloží stále propadá a díra se zvětšuje.

Fotogalerie

Propadliště má v průměru šest až devět metrů a je hluboké kolem devíti metrů. "Začalo to v ložnici a rozrůstá se to, vezme to s sebou celý dům, jestli se to ještě rozevře," uvedl zástupce firmy, která pomáhá záchranářům. Policie kvůli propadu domu nechala preventivně evakuovat i okolní budovy.

Propady zeminy jsou na Floridě celkem časté. Stát leží na podloží tvořeném převážně vápencem, který může chemicky poškodit kyselá spodní voda. Vytvoří se tak dutiny, které se mohou propadnout, když už neudrží tíhu zeminy nad sebou.

Hillsborough je specifická oblast s častým výskytem propadů podloží. Podle floridského bankovního a pojišťovacího výboru jsou až dvě třetiny pojistných událostí v této oblasti nějak spojené s propadem země.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Izraelští rabíni se inspirují Anne Frankovou, velí k ukrývání migrantů

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

Skupina izraelských rabínů v čele se sestrou slavné americké komičky Sarah Silvermanové vytáhla do boje proti vyhoštění...

Najdete na iDNES.cz