Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na firmu Rathovy družky bylo ministerstvo hodnější

  11:22aktualizováno  11:22
Ministr zdravotnictví David Rath neměří všem stejným metrem. Zatímco pacienti, nemocnice i výrobci léčiv musí kvůli nové lékové vyhlášce hodně šetřit, na farmaceutickou firmu Zentiva úsporná opatření tak tvrdě nedopadla. Vyplývá to z propočtů, které MF DNES získala od jedné z konkurenčních firem.

Rath se překvapeně tváří i na to, že s ministerstvem za Zentivu o lécích jednala jeho přítelkyně. | foto: David PortMF DNES

Díky vstřícnosti Rathovy odvolací komise dostane Zentiva oproti původnímu návrhu vyhlášky od pojišťoven o 31 milionů korun více než měla. A co je na tom nejzajímavější? Za Zentivu, jak zjistila MF DNES, vyjednává o cenách léků s ministerstvem osobně Rathova družka Renata Horká.

"Žádná jiná firma nebyla při odvoláních tak úspěšná. Každý přitom ví, že na ministerstvo chodí za Zentivu ona. Jak jinak si máme vysvětlovat tu záhadu, že Zentiva při jednáních o vyhlášce uspěla skoro se všemi svými připomínkami?“ ptá se ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických firem, která sdružuje konkurenty Zentivy, Jana Mikotová.

Že úspěšnou vyjednavačkou byla za Zentivu právě Rathova milenka, mluvčí firmy Věra Kudynová nepopírá. "Jednání s ministerstvem spadají do kompetence jejího nadřízeného Josefa Valenty. On ji však může pověřit, aby ho při nich zastupovala," připustila  Kudynová. "Ano, chodila tam," potvrdil i hlavní autor vyhlášky Jindřich Graf.

Úředníci, kteří připravovali lékovou vyhlášku, dostali od Ratha za úkol uspořit na úhradách léků od pojišťoven jeden a půl miliardy korun. Návrh vyhlášky, který stanoví, kolik za který lék budou firmám platit pojišťovny, pak předložili farmaceutickým firmám.

Ty se mohly k ministerstvu odvolat. Zatímco všechny ostatní firmy se stížnostmi, že jim komise úhrady za léky snížila příliš, většinou neuspěly, v Zentivě se mohlo slavit: za své léky sice také dostane méně, ale ne o tolik, kolik bylo v původním návrhu. "Odvolací komise vyhověla zhruba 80 procentům našich připomínek," říká Kudynová. Celkem Zentiva dostane od pojišťoven za rok o 31 milionů korun více než měla.

Prospěch pacientů chtěli všichni
A jakými argumenty Zentiva ministerstvo přesvědčila? "Jednání jsme vedli ve prospěch pacientů. Pokud by komise nevyhověla našim odvoláním, pacienti by museli za léky doplácet více," upozorňuje Kudynová. Háček je v tom, že stejné argumenty platí i u výrobků ostatních farmaceutických firem. A ty s odvoláními tak úspěšné zdaleka nebyly.

Výčet léků, které Zentiva uhájila, je přitom široký: od léků proti depresím až po ty, které snižují krevní tlak. "Oproti původnímu návrhu vyhlášky si ta firma významně polepšila," hodnotí to Josef Suchopár, odborník na lékovou problematiku z firmy INFOpharm, která se zabývá statistikami kolem léků.

Sám ministr prý o mimořádné vstřícnosti svých úředníků vůči Zentivě neměl ani tušení. "Že byli nejúspěšnější? O tom nevím, nechám si to prověřit," reagoval na informace MF DNES Rath.

Důvodem podle něj může být to, že léky Zentivy, která vyrábí jen kopie, jsou levnější. "Asi jim kvůli tomu vyhověli snáz než ostatním firmám, které vyrábějí dražší originály," zamýšlí se ministr.

Překvapeně se tváří i na to, že s ministerstvem za Zentivu o lécích jednala jeho přítelkyně. "Kdo do komise za firmy chodí, vůbec nevím. Nezasahuji do toho. A doma u večeře se o tom nebavíme právě proto, abych nebyl v podezření ze střetu zájmů, to nechávám na komisi. A jen podepisuji její rozhodnutí," tvrdí Rath, který si loni v listopadu v rozhovoru pro Nedělní svět povzdechl: "Mrzí mě, že jsem nějaké akcie Zentivy nekoupil, byl jsem hloupý."

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz