Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Facebook můžete, ale neohrožujte jednotku, nařídilo velení vojákům

  11:27aktualizováno  11:27
Fenomén sociálních sítí naplno pronikl i mezi vojáky v zahraničních operacích. Zatímco například americké ministerstvo obrany svým jednotkám doporučuje, aby vojáci raději na sociální sítě během bojového nasazení úplně zapomněli, velení české armády je benevolentnější.

Česká armáda na Facebooku | foto: natoaktual.cz

Ministerstvo obrany letos zprovoznilo své stránky na sociálních sítích Facebook, Flickr a videokanálu YouTube. Publikovat videa, fotografie i krátké zprávy na nich mohou řadoví vojáci – včetně těch, kteří právě slouží v zahraničních operacích.

Platí pro ně aůe důležité omezení - nesmějí v žádném případě zveřejňovat informace, které by mohly jejich jednotku v misi nějak ohrozit. Důvod je prostý, armáda se snaží nařízením zabránit úniku citlivých dat. Případů, kdy "nevinné" vystavení fotografií z bojové základny nebo příliš detailní popis ze života v misi vedlo nevědomky třeba ke zmaření dílčí operace nebo přímému ohrožení vojáků, neustále přibývá.

Nový nepřítel Pentagonu. Chytré mobily vojáků

Fotografie, opatřené souřadnicemi, mohou vojáky ohrozit

"Tím, že protivník má schopnost sociální sítě monitorovat, může voják zveřejněním informací ohrozit nejen bezpečnost jednotky, ale i své rodiny," uvedl Petr Procházka, zástupce velitele Společného operačního centra, které má české vojáky v misích na starosti.

Příkladů z poslední doby je celá řada. Britské velení řešilo kauzu, kdy povstalci Talibanu získali odposlechem telefonů informace o rodinách několika vojáků sloužících v Afghánistánu. Rodinám v Británii pak vyhrožovali a vydírali i vojáky.

Americké ministerstvo obrany zase počátkem roku se zdviženým prstem doporučilo vojákům v Afghánistánu, aby během bojového nasazení na sociální sítě úplně zapomněli a hlavně, aby vypnuli automatické přiřazování zeměpisných souřadnic v "chytrých" mobilech - takzvaný geotagging. Na různých sociálních sítích se totiž objevovaly stovky snímků pořízených mobilními telefony, které byly automaticky opatřeny souřadnicemi, což mohl nepřítel snadno využít.

Žádná jména a detaily

Velení české armády už před časem vydalo kvůli hrozícímu nebezpečí nařízení, co si vlastně vojáci v misích v tomto ohledu mohou dovolit. Z bezpečnostních důvodů mají například na sociálních sítích zakázáno zveřejňovat fotografie vypovídající o místě nasazení a charakteru činnosti jednotky, mapy nebo snímky specifického vybavení.

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

Snímek z Afghánistánu opatřený zeměpisnými souřadnicemi

"Vojáci mají také zakázáno šířit údaje o chodu jednotky a základny, které mohou nějakým způsobem vypovídat o režimu příslušníků jednotky a aktuálních bojových schopnostech," uvádí se na stránkách ministerstva obrany.

Českým vojákům v Afghánistánu bylo doporučeno, aby vždy mazali jména a hodnosti osob na publikovaných fotografiích a věnovali zvlášť zvýšenou pozornost při uvádění veškerých osobních, respektive soukromých informací.

Prakticky každá, i ta nejbanálnější informace, se totiž podle armády může nepříteli hodit. Od informací o nepřítomnosti některých příslušníků jednotky, jejich zdravotním stavu, popis toho, kudy pojede patrola, nebo kde a na jak dlouho se zastaví. "Tím, že třeba dopředu prozradím určité postupy, dávám nepříteli návod, jak na ně zareagovat. A rázem je v ohrožení nejen plnění operačního úkolu, ale také životy všech vojáků," konstatoval Procházka.

Ačkoliv je česká armáda v přístupu na sociálně sítě benevolentnější, než třeba Američané, vojáci by podle něj měli pečlivě zvažovat, co o sobě a svých spolubojovnících na sociálních sítích píší.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Bojové drony pořídíme do roku 2025, plánuje náčelník štábu Bečvář

Námořník nese na rameni bezpilotní stroj ScanEagle amerického letectva. Váží...

Česká armáda chce mít do roku 2025 kromě průzkumných bezpilotních strojů také bojové drony schopné nést výzbroj. Na...Najdete na iDNES.cz