Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dvanáct tisíc Islanďanů chce pomoct migrantům. Zaplatí jim i letenky

  • 2101
Přes dvanáct tisíc Islanďanů se už na sociálních sítích připojilo k petici za přijetí uprchlíků. Mnozí jsou ochotni jim nabídnout přístřeší, materiální pomoc a zaplatí jim i letenky. Vláda až dosud uváděla, že je ochotna přijmout maximálně 50 migrantů, premiér však hodlá současnou situaci diskutovat s ministry.

Islanďané současnou uprchlickou krizi pociťují jen minimálně. Izolovaný ostrov na severním cípu Evropy je spíše cílem turistů než zbídačených migrantů ze Sýrie, Afghánistánu či Eritreje. Osudy trpících jim však nejsou lhostejné. V rámci petice na Facebooku s názvem „Sýrie volá“ se už 12 tisíc Islanďanů vyslovilo pro pomoc syrským migrantům (petici najdete zde).

Uprchlická krize

Když přihlédneme k tomu, že Island má pouhých 323 tisíc obyvatel, jedná se o úctyhodné číslo. Na Islandu navíc každým rokem klesá míra porodnosti (na její vývoj se můžete podívat zde). Pokud by však každý Islanďan, který se k petici připojil, přijal alespoň jednoho uprchlíka, vzrostl by skokově počet obyvatel této severské země o 3,7 procenta.

Mnozí jsou ochotni uprchlíky nastěhovat k sobě domů a poskytnout jim i základní potraviny, píše server The Iceland Review. „Ráda se postarám o jejich děti, vezmu je do školky, školy nebo kamkoli budou potřebovat. Můžu lidem vařit a nabídnout jim mé přátelství,“ píše pod peticí jedna ze signatářek. „Mám volný pokoj v prostorném bytě. Byl bych moc rád, kdybych ho mohl sdílet s někým dalším a pomáhat mu,“ píše další zastánce přijímání migrantů.

Velké nadšení obyvatel země ohně a ledu potvrzuje i Češka Pavla Waldhauserová, která na Islandu dlouhodobě žije. „Má to neuvěřitelnou odezvu. Lidé tam už nabízejí i letenky nebo se tam ozval i homosexuální pár, který by byl ochotný přijmout dítě uprchlíků,“ uvedla Waldhauserová pro server iDNES.cz a dodala, že i ona sama by uprchlíky ráda ubytovala. „Petici už podepsal i můj manžel,“ dodala.

Celou iniciativu podle ní zažehla ministryně sociálních věcí Eygló Harðardóttir, když reagovala na stížnosti veřejnosti. Islanďanům totiž dlouhodobě vadí, že vláda se zavázala v současné krizi přijmout pouhých 50 uprchlíků. „Kdyby s tím národ souhlasil, určitě bychom v této situaci udělali víc,“ prohlásila ministryně. „Islanďané pak reagovali touto iniciativou,“ uvedla Waldhauserová.

Premiér slíbil pomoc

Obyčejní Islanďané podle jejího názoru současnou uprchlickou krizi velmi řeší. Kritické hlasy ohledně přijímání migrantů zde v podstatě neexistují. „O žádných odpůrcích uprchlíků jsem na Islandu ještě neslyšela. Islanďané jsou velmi tolerantní a rádi pomáhají ostatním,“ popisuje Waldhauserová.

Uprchlická krize v Evropě

Pomoc chtějí i ti, kteří mají sami starostí víc než dost. „Jsem svobodná matka se šestiletým synem. Můžeme k sobě vzít ještě jedno malé dítě. Jsem učitelka a můžu tak děti učit mluvit, číst a psát v islandštině a zapojit je do islandské společnosti. Máme oblečení, postel, hračky a všechno, co dítě potřebuje. Samozřejmě bych zaplatila i za letenku,“ napsala Hekla Stefansdottir pod petici.

A hlas lidu podle všeho funguje. Do situace se vložil premiér Islandu Sigmundur Davíð Gunnlaugsson a slíbil, že se vláda bude zabývat uprchlickou krizí a pokusí se Islanďanům vyjít vstříc, píše server Slate. „Věřím, že je mezi námi solidarita v této věci a měli bychom se tímto problémem zabývat. Jen musíme najít to nejlepší možné řešení,“ uvedl Gunnlaugsson.

Ubytovali byste u sebe doma uprchlíky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 4. září 2015. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 29030
Ano
Ano 4051

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video