Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na domácí vězení u nás chybí peníze, v USA sledují devianty na mapě

  6:42aktualizováno  6:42
Stačí se podívat na mapu na internetu a hned vidíte, kudy právě chodí sexuální devianti. Američané tak mohou kontrolovat delikventy v domácím vězení, vybavené elektronickými náramky. V Česku se on-line systému nedočkáme, potrvá ale i zavedení domácího vězení s elektronickým dohledem. Chybí totiž peníze.

Na americkém serveru lze najít sexuální násilníky ve svém okolí.

Přestože se kolem nich pohybují odsouzení, mohou se Američané cítit naprosto bezpečně. Mají totiž webovou stránku, která po zadání města či ulice zobrazí přesné místo, kde se odsouzený právě vyskytuje. Včetně jeho jména, přezdívky, váhy, výšky, věku, barvy očí a vlasů, většinou i fotografie a adresy.

Stránka vyhledává pouze sexuální delikventy či násilníky. Ukáže uživateli jejich fotku a prozradí, za co byl dotyčný odsouzen. Pro úplnost zobrazí na mapě také všechny školy v okolí, které mohou být ohroženy.

Podívejte se, kde narazíte na devianta

Institut domácího vězení funguje v USA přes dvacet let. Odsouzené s elektronickým náramkem monitorují pomocí satelitní navigace GPS. Zhruba polovinu nákladů na sledování si musí platit sami. I tak se to úřadům vyplatí - náklady na jednoho odsouzence jsou třetinové až čtvrtinové ve srovnání s klasickou věznicí.

České náramky zastavila krize

Domácí vězení funguje i ve Velké Británii, ve Francii, Skandinávii, v Polsku či na Slovensku. V České republice se na domácí vězení, které počítá i s elektronickými náramky, zatím čeká.

"Je to důsledek ekonomické krize. Jedná se o nákladnou záležitost, ministerstvo chce požádat Evropskou unii o dotace," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Veronika Ludvíková.

Kolik přesně by systém elektronických náramků stál, ale nesdělila. Podle odhadů to budou stovky milionů. Částka se bude odvíjet od požadavků dodavatelské firmy. Na tu chce ministerstvo vypsat výběrové řízení nejpozději v září.

"Nový trestní zákoník nabude účinnosti v lednu roku 2010. Minimálně první půlrok bude nad odsouzenými dohlížet pouze probační a mediační služba, kterou bude třeba posílit o nové zaměstnance i auta," dodala Ludvíková s tím, že dohled bude fyzický a namátkový a náklady se pohybují v desítkách milionů korun.

I tak si ale ministerstvo pospíšilo. Ještě v polovině července se totiž mluvilo o roku 2011. "Původně se skutečně uvažovalo o odložení účinnosti trestu domácího vězení o půl roku až rok, nakonec k tomu ale nedošlo," dodala Ludvíková. - čtěte také Domácí vězení se o rok odsunulo, stát nemá peníze na náramky

Trest za zlodějinu nebo nehodu

V České republice by se ulicemi mohli toulat jen drobní zlodějíčci či neopatrní řidiči, kteří způsobili dopravní nehodu.

"Tuto formu vězení bereme spíše jako alternativní trest k trestu odnětí svobody u nedbalostních trestných činů či u deliktů s horní sazbou do pěti let," vysvětlila Ludvíková.

Později bude kontrola "domácích vězňů" několikanásobná. "Kontrolu zajistí tři složky: RFID (radiofrekvenční identifikace - pozn. redakce) čipy na elektronických páscích, telefonická a fyzická kontrola. Soud zasáhne pouze v krajních případech," popsala mluvčí.

Internetová stránka v plánu není

Zveřejnění veškerých informací o delikventech včetně jejich adresy či fotografie se na rozdíl od Američanů nedočkáme.

"Právo na soukromí a právo na informace je vždy nutné vyvažovat tak, aby obě tato práva mohla být maximálně uplatňována. O člověku je možné zveřejnit to, s čím sám souhlasí, nebo to, co umožňuje zákon," řekla Nina Táborská z tiskového oddělení Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Právě s tímto úřadem musí konkrétní podobu domácího vězení a kontroly odsouzených konzultovat i ministerstvo spravedlnosti.

Slováci čekají na polské zkušenosti

Domácí vězení funguje už třetím rokem také na Slovensku. I Slováci uvažují o lepším monitorování vězňů a o zavedení elektronických náramků.

"Momentálně chce náramky zavádět Polsko, hodláme vyčkat a rozhodnout se až na základě jejich zkušeností. Zatím nám však na náramky chybí počáteční suma, která se sice do kasy časem vrátí, ale kterou zatím nemáme," přiznal mluvčí slovenského ministerstva spravedlnosti Michal Jurči. Přesnou částku na pořízení tohoto systému si netroufá odhadnout.

Na Slovensku zatím delikventy kontrolují probační a mediační úředníci. "Je to systém pravidelných kontrol, pokud se odsouzený nenachází doma, řeší to soud," dodal pro iDNES.cz Jurči.

Slovenští soudci ale využívají tuto formu trestu jen zřídka. Nevěří totiž, že je stávající kontrola odsouzených dostatečná.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz