Zatímco Ondřej Holous (na snímku) se omluvy a odškodnění dočkal, Tomáš Pavlacký má zatím smůlu

Zatímco Ondřej Holous (na snímku) se omluvy a odškodnění dočkal, Tomáš Pavlacký má zatím smůlu | foto: ČTK

Na CzechTeku ho měla do oka trefit policejní plechovka. Soud žalobu zamítl

  • 101
Obvodní soud pro Prahu 7 zamítl žalobu Tomáše Pavlackého, který se po ministerstvu vnitra domáhal odškodnění zhruba 100 tisíc korun. Tvrdil, že ho při technoparty CzechTek v roce 2005 zasáhla plechovka, kterou hodil policista.

Podle soudkyně Markéty Vodákové se nepodařilo prokázat, že mu úraz způsobil některý z policistů, který proti účastníkům tehdy zasahoval. Rozsudek není pravomocný, Pavlacký se proti němu chce odvolat. 

Prvoinstanční soud tak přehodnotil své rozhodnutí z července 2009. Tehdy uznal oprávněnost Pavlackého žaloby. Odůvodnil to tím, že stát vždy odpovídá za škody způsobené policistou při zákroku. Z této odpovědnosti se může vyvinit pouze tehdy, když prokáže, že policejní zásah vyvolal sám zraněný člověk svým protiprávním jednáním.

Odvolací pražský městský soud však následně jeho verdikt zrušil a soud pro Prahu 7 dnes Pavlackého žalobu při novém jednání zamítl.

V roce 2005 zasahovaly na technoparty CzechTek u Mlýnce na Tachovsku tisícovky policistů, převážně těžkooděnců. Několik desítek policistů i technařů bylo zraněno, mezi nimi i Pavlacký, kterého zasáhla do levého oka plechovka se slzným plynem. Muž má trvalé následky.

Postup policie na CzechTeku vyšetřovala Inspekce ministra vnitra. Obdržela přes stovku trestních oznámení, většinu z nich ale odložila - buď kvůli přílišné obecnosti, nebo proto, že se nepodařilo prokázat vinu konkrétních policistů.

Pražský vrchní soud loni v červnu pravomocně rozhodl, že ministerstvo vnitra zaplatí dvěma účastníkům CzechTeku za neadekvátní zásah policistů celkem 100 tisíc korun. Pavlovi Kuchařovi přiznal 60 tisíc a Ondřeji Holousovi 40 tisíc korun. Ministerstvo se také muselo oběma omluvit.


Video