Kauza Čunek: Podezření, že politik vzal úplatek, by mohl prověřit tajný agent. Buď by politika usvědčil, nebo očistil.

Kauza Čunek: Podezření, že politik vzal úplatek, by mohl prověřit tajný agent. Buď by politika usvědčil, nebo očistil. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na Čunka by byl agent provokatér krátký. Zaberou protikorupční opatření?

  • 65
Vládní koalice dokončila přípravu programu boje proti korupci. Chce zavést agenta provokatéra či korunního svědka. Lepší by měl být také zákon o veřejných zakázkách. MF DNES ukazuje, jak by navrhovaná opatření pomohla při vyšetřování známých kauz, jako je nákup pandurů, Opencard či kauza Čunek.

Kdyby šel vrátit čas a platila už protikorupční opatření budoucí vlády, slavná kauza Opencard by možná nikdy nevznikla.

Zakázku na červenou plastovou kartičku na pražskou MHD, která toho za velké peníze uměla mnohem méně, než radnice slibovala, by totiž nikdy nedostala firma Haguess. Měla nejasné vlastníky, takže by se do výběrového řízení nemohla přihlásit, jak praví bod 23 protikorupčního dokumentu vypracovaného vyjednavači ODS, Věcí veřejných a TOP 09.

Úředníky otestuje naštvaný občan

Předseda VV Radek John popisuje protikorupční testy

"V případě Opencard by asi nejvíce pomohl průzračný zákon o veřejných zakázkách, na kterém jsme se domluvili. Všechno by bylo na internetu: výherce, za jakých podmínek vyhrál, za co dostal zaplaceno.

Mimochodem, firmy s neprůhlednou strukturou by se podle nových pravidel nemohly hlásit o veřejné zakázky, takže tam by celý problém ani nevznikl," říká předseda Věcí veřejných Radek John.

Pandury: Jací ministři hlasovali pro?

Spousta podezření na korupci se vyrojila třeba kolem nákupu transportérů Pandur, které Českou republiku vyšly mnohem dráž než Portugalsko. Bývalí zástupci rakouské zbrojovky na skrytou kameru popsali, že pro politiky byla připravena tučná provize.

Podle Johna platí na pandury podobný recept jako u Opencard – vše o zakázce zveřejnit. "Zákony o veřejných zakázkách byly dosud postaveny korupčně," míní budoucí možný ministr vnitra. Protože o pandurech rozhodovala vláda, světlo do případu by vnesl i přehled, jak hlasovali konkrétní ministři.

Kdyby měli úředníci hmotnou odpovědnost, jak žádá další bod, určitě by některý z konkrétních lidí více odnesl třeba špatnou opravu Karlova mostu, za kterou dostala Praha pokutu.

"Jdeme ještě mnohem dál. Na Praze 1, kde Věci veřejné vznikly, se pořád ztrácejí stamiliony. Jednou někdo zapomněl vymáhat pohledávku, jindy se špatně vede účetnictví. Kvůli tomu Praha 1 dělala dodatečné daňové přiznání s doplatkem 350 milionů. Nikdo za to není postižen a nikdo neví, kdo za to může," zlobí se Vít Bárta z Věcí veřejných.

Regulace lobbingu by zase vyjasnila, jestli udělali chybu politici, kteří se rekreovali společně s lobbistou Vladimírem Johanesem z ČEZ a jemu podobnými loni v italském Monte Argentariu.

Na test spolehlivosti byl zase zralý bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek, který byl podezřelý, že vzal úplatek od realitní kanceláře.

Na Čunkovi a pandurech se mimochodem ukazuje jeden problém navržených protikorupčních opatření. Na české korupční kauzy se většinou přijde s velkým zpožděním (Čunek už byl v době vyšetřování dávno z radnice pryč), takže sebelepší "agent provokatér" by neměl už koho provokovat.

Růžový panter souhlasně kýve

Kdyby radnice musely zveřejňovat, jak který zastupitel hlasoval, zase by se snadněji přišlo na střet zájmů a různá rozhodnutí starostů přihrát pěkné pozemky svým známým.

"Důležité je i to, aby se zveřejňovaly podrobnější zápisy z jednání městské rady. Dnes na zasedání veřejnost nesmí, což je také sporná věc," radí ještě Iveta Jordanová z protikorupční organizace Růžový panter.

Ta jinak většinu protikorupčních návrhů vznikající koalice podporuje – speciálně jmenovitá hlasování, institut korunního svědka nebo návrh snížit limit pro cenu zakázky, kdy se už musí vypsat výběrové řízení. Dnes může úřad bez soutěže přidělit zakázku s cenou pod tři miliony korun, nově by se to týkalo jen zakázky s cenou pod milion korun.

Problematický však Jordanové připadá zákon o lobbingu, i když registr lobbistů by měl podle ní existovat. A přidává ještě jeden podnět: trojkoalice navrhuje zveřejňovat mnohem více věcí o rozhodnutí úřadů než dnes. Ale chybí sankce, která by úřady postihla, když informace dávat nebudou. Růžový panter má velké zkušenosti s úředníky, kteří by sice podle zákona měli nějakou informaci vydat, ale stejně se zdráhají,

Podobně mluví i Václav Láska ze správní rady Transparency International. "Některé návrhy vítáme, jako pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu prověřovat i radnice. Jiné body zůstávají zatím nekonkrétní a obecné. Jsem zvědavý, jak bude zákon o lobbingu vypadat," míní Láska.

"Celkově mi to spíš přijde jako směs nápadů než jako promyšlená strategie," dodal Láska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video