Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na co pásy? Zlomte vaz!

aktualizováno 
Na televizních obrazovkách se v těchto dnech střetávají výzvy k odpovědnosti na silnici s pobídkami k lehkomyslnosti. Na jedné straně se nová kampaň snaží řidiče nabádat, aby nezapomínali na pásy, na druhé je jiný reklamní šot ujišťuje, že si s předpisy lámat hlavu nemusí.

Stačí jen silný deodorant, pásy se nenosí, vzkazuje z televize reklama na značku Secret. Za volant usedá vyděšená řidička-začátečnice. Zapomene se připoutat, stejně jako její spolujezdci; ti ji navíc burcují k rychlé a riskantní jízdě.

"Reklama prezentuje porušení zákona," upozorňuje Vlasta Rehnová, psycholožka z Centra dopravního výzkumu. Totiž: chování, které může ohrozit životy lidí, nemá v propagačních klipech podle zákona co dělat.

Je to špatný vzor, připomínají experti a okamžitě přikládají statistiky mrtvých na českých silnicích. Naše vozovky patří k nejnebezpečnějším ve světě - jenom loni na nich zahynulo 186 řidičů a 148 spolujezdců, kteří se nepřipoutali.

Průzkum Centra dopravního výzkumu přitom ukázal, že v Česku se používání bezpečnostních pásů se podceňuje. Na silnicích nižších tříd je nepoužívá ani polovina motoristů (47 procent). I proto minulý čtvrtek odstartovala kampaň Autoklubu České republiky, která má řidičům přiblížit nebezpečí jízdy bez pasů. "Zlomte vaz!" zní ironický slogan reklamy. 

Reklama navádí k riskování na silnicích
Reklamní spot na deodorant navádí k porušování dopravních pravidel. Hlavní hrdinka klipu - řidička hodně riskuje. A co víc: nemá zapnuty bezpečnostní pásy.

V televizi běží bez rozruchu už delší dobu. Tuctová reklama na deodorant, řekne se. Jenže šot propagující značku Secret je výjimečný. Nejspíš porušuje zákon. Za volant se posadí mladá dívka, ostatní místa obsadí starší kolegové.

Okamžitě jí začnou do řízení mluvit. Ale neohleduplná jízda, k níž ji nutí, není to nejhorší. Ani jeden z nich si totiž nezapnul bezpečnostní pásy - to je ten největší prohřešek. "Reklama nesmí ani v náznaku stavět na porušování dopravních předpisů nebo na riskantním chování," připomíná Vlasta Rehnová z Centra dopravního průzkumu.

"Chybí tam ten vykřičník, zdvižený prst. I když si všichni málem rozbijí hlavy při brzdění na křižovatce, nikdo se nepřipoutá. Vyzní to tak, že se stačí navonět deodorantem a vše je v pořádku. Může jet dál s větrem ve vlasech," vysvětluje dopravní psycholožka, proč je reklama špatná.

Špatný příklad se navíc vysílá v zemi, kterou trápí nebývale vysoká nehodovost. "Šot je zacílen na mladé lidi, tedy řidiče-začátečníky, kteří mívají nejvíce nehod. Povinností dospělých je jim správně radit. Tady jí jenom kecají do řízení a navádějí k riskantní jízdě," říká Rehnová.

V zemích Evropské unie by si zřejmě nikdo takový šot odvysílat nedovolil. Reklamní agentury tam jsou totiž svázány velmi přísným kodexem. Narazit však může výrobce deodorantu i u nás.

Radek Pokorný, prezident Rady pro reklamu, si myslí, že šot porušuje i náš zákon o reklamě. "Ta nesmí podporovat chování poškozující zdraví nebo ohrožující bezpečnost osob nebo majetku," cituje paragraf. Etický kodex rady je přitom ještě výmluvnější: "Reklama nesmí navádět k porušování právních předpisů nebo budit dojem, že s jejich porušováním souhlasí."

O tom, zda je kampaň protizákonná, by měla rozhodnout Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která vychází zpravidla ze stanoviska Rady pro reklamu. "Kampaní se většinou začneme zabývat, když na ni někdo upozorní. Pokud dospějeme k názoru, že není v pořádku, můžeme udělit pokutu televizní stanici, která reklamu vysílá. Je potom už věcí televize, jak se vypořádá s výrobcem," vysvětluje vedoucí úřadu rady Miloslav Kučera.

Výrobce deodorantu, nadnárodní společnost Procter & Gamble, ovšem na své kampani nic závadného nevidí. "Konzultovala jsem to s naším právním oddělením a myslíme si, že jízda autem je v šotu jen okrajová záležitost, a proto nic neporušujeme," říká mluvčí společnosti Petra Šťovíčková.

Tato kampaň ovšem není jedinou, která působí na řidiče nevýchovně. Mnohé automobilky vyzdvihují to, jak jsou jejich vozy bezpečné, a vytvářejí tak představu nezranitelnosti.

"U řidiče vznikne falešný pocit bezpečí. Myslí si, že má nejlepší brzdy, nejlepší tlumiče a airbagy. Ale když jede, s prominutím, jako dobytek, tak sice možná sám přežije, ale zabije jiné. V tomto směru byla nejhorší reklama s modelkou Claudií Schifferovou. Nabourala, skončila v airbazích a vzápětí s úsměvem vystoupila. Tam mělo být, že s poraněnou tváří nemohla čtrnáct dnů na molo," říká Rehnová.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Start aukce pivních lahví se blíží. Vydražte unikát a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Úderem deváté hodiny odstartuje na iDNES.cz tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner Urquell....

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony
Vánoce potomků slavných: Žádné dárky i vila za miliony

Jak vypadají Vánoce slavných? Někteří dodržují tradiční zvyky, jiní si svátek uzpůsobí podle sebe.Najdete na iDNES.cz