Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na čistší řeky EU zatím nepřispěla

  10:58aktualizováno  10:58
Evropská unie zatím odmítá rozsáhlý projekt ochrany vod povodí řeky Dyje, a tak i přidělení dotací z jejích fondů. Obce, jež potřebují nové čistírny odpadních vod a kanalizace nebo opravy stávajících, se možná budou muset spolehnout na vlastní zdroje a pomoc státu. Přitom už dva měsíce měly ležet na Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí peníze z fondu Evropské unie ISPA na jeden z největších projektů ochrany životního prostředí v zemi.

Projekt povodí Dyje, jenž zahrnoval vybudování čistíren odpadních vod nebo jejich rekonstrukce, stejně jako investice do kanalizace v obcích šesti okresů na Vysočině a v Jihomoravském kraji však zůstává bez dotace z evropských fondů. Není proto vyloučeno, že vodárenské svazky, jejichž členy jsou města a obce, tak investovaly miliony do projektu zbytečně.

„Zatím jsme dostali jen dva dopisy, z nichž jsme se dozvěděli, že komise ISPA při Evropské unii není ochotna náš projekt akceptovat, a požaduje přepracovat jej podle jejich představ,“ přiblížil situaci generální ředitel provozní vodárenské akciové společnosti Miroslav Vykydal.

Komise argumentuje neprůhledností financování projektu, kde se liší současný vlastník od investora a také od vlastníka toho, co se postaví. Například vlastníkem blanenské čistírny odpadních vod, jež je navržena k rekonstrukci, je místní svazek vodovodů a kanalizací.

Peníze na opravu však žádá Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí, což je společnost, v níž jsou společníky pouze svazky obcí a jehož jediným vlastnictvím je jednapadesát procent akcií provozní vodárenské společnosti. Blanenský svazek je tak pouze jedním ze společníků Svazu.

„Komise, která se projekty zabývá, požaduje, abychom vytvořili další nový svazek, který by sdružil pouze ta města a obce, kde se má investovat. My se je ale snažíme přesvědčit, že tato podmínka nebyla dříve nikde uváděna. Požadovali vždy jen důvěryhodného partnera a tím Svaz vodovodů a kanalizací měst a obcí určitě je,“ dodal Vykydal.

Místopředseda Svazku vodovodů a kanalizací Žďársko Josef Novotný věří, že po lednovém jednání s komisí ISPA obce evropské peníze dostanou. „Jedni tvrdí, že by se měla změnit transformace příjemců dotace do jednoho svazku, protože Evropskou unii nepředěláte. Jiní jsou přesvědčeni, že by se nic předělávat nemělo, protože unie bude muset tyto regionální projekty akceptovat, protože se nechystají jenom u nás, ale i jinde ve východní Evropě. Připravujeme se na obě varianty a v lednu některá z nich zvítězí,“ řekl Novotný.

Tomu, že lednové jednání přinese zvrat věří i generální ředitel vodárenské akciové společnosti Vykydal. „Na dotaci není žádný automatický nárok, takže ve finále ji nemusíme dostat. To však neznamená, že se projekt nezrealizuje. Zavázali jsme se jako republika vůči Evropské unii a musíme do roku 2010 investice provést, možná za většího podílu republikových zdrojů,“ řekl Vykydal.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

Na ministerstvo průmyslu vylezli aktivisté Greenpeace. Resort přejmenovali

Akce Greenpeace proti ministru průmyslu a obchodu (16. ledna 2018).

Na balkón budovy ministerstva průmyslu a obchodu v Praze v úterý odpoledne vylezli dva aktivisté ekologické organizace...

Největší českou vlajku skládali v tělocvičně a stěhovali „jako epopej“

V Pelhřimově představili největší českou vlajku. Má rozměry 18 krát 12 metrů a...

Je tak velká, že se ani na výšku nevejde do brněnského veletržního pavilonu. Aby ji složili, museli si její výrobci...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz