Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Brahovy kosti čekali vědci hodiny, ukrývala je třicetikilová truhla

  18:58aktualizováno  18:58
Je pondělí po deváté hodině ráno a před Týnským chrámem je nezvykle rušno. Na vstup do kostela nečekají věřící ani turisté. Dnes se má otevřít hrob dánského astronoma Tycha Braha a před místem jeho posledního odpočinku se tlačí desítky novinářů.

Krátce před desátou hlouček s fotoaparáty a kamerami organizátoři pouštějí dovnitř. Všichni se snaží zabrat nejlepší místa. Po 109 letech se znovu otevírá hrobka slavného dánského vědce a hvězdáře Tycha Braha, který v chrámu odpočívá.

V kostele je tepleji než venku. Posvátný klid chrámu narušuje šepot v hloučku vědců a výzkumníků před oltářem. Vědci mají pět pracovních dní na to, aby ostatky astronoma vyzvedli a sebrali potřebné vzorky. Budou zkoumat, jak Tycho Brahe žil a jak zemřel, zda přirozenou smrtí, či byl otráven.

Asi stovku novinářů vítá dánský velvyslanec, jeho krajané z Aarhuské univerzity i čeští archeologové a památkáři. "Je to pro nás významná chvíle. Snad se nám povede dobrat se pravdy," přiznává dánský vědec Jens Vellev, který celou akci už před několika lety inicioval.

Na výzkumu se kromě Dánů podílí také švédský vědec a český tým expertů. Tychovy ostatky budou zkoumat chemici, lékaři, archeologové i specialista na historické textilie. "Všichni čekají na to, co vlastně budou zkoumat," dodává Vellev.

"Je v podstatě nemožné říci, zda byl Brahe zavražděn nebo ne. Můžeme dospět k tomu, že v jeho těle bylo tolik rtuti, že ho to mohlo zabít, ale nedozvíme se, zda si tu rtuť vzal sám, či zda ho zabil někdo jiný," upozornil.

Dánský vědec doplnil, že i když čeští kolegové avizovali, že ostatky Tychovy manželky, která s astronomem v hrobce leží, by měly zůstat tak, jak jsou, Dánové by je chtěli také prozkoumat. Češi zatím tvrdí, že se rozhodne až podle situace v hrobce.

Po krátké řeči se kameníci pouští do odstraňování náhrobní desky se jménem Tycha. Kladka se při řinčení řetězů pohne a popruhy napnou. Novináři se ještě více natlačí k hrobce. Většina z nich musí zůstat za zábranami, někteří se je ale kvůli dobrým záběrům snaží nenápadně překročit. Organizátoři jsou bystří a posílají je za pásku.

Asi čtyřicítka lidí z vědeckého týmu sleduje práce. Ve vzduchu voní hlína. Pod obrovským naleštěným kamenem, který váží přes tunu, se skrývá třiceticentimetrová vrstva malty a kamení, ale také úlomky lidských kostí a mramorového náhrobku. Nánosy končí v kolečkách, kosti v připravených bedýnkách. "Nejde o nic neobvyklého. Hroby se často překopávaly," uklidňuje novináře archeolog Zdeněk Dragoun z Národního památkového ústavu.

Přichází ale první komplikace, které znamenají zdržení. "Klenba je trochu mimo osu hrobky, takže bude možná potřeba rozšířit otvor," dodal Dragoun. Až po poledni se povede ji odkrýt a přichází na řadu dlouhý vrták, který musí do klenby vyhloubit otvor pro minikameru.

Hodiny čekání na cínovou rakev

Když se zařízení spouští do hrobky, všichni napjatě sledují monitory. Záběry nejprve ukazují cihly, poté se objeví rozpadlá dřevěná rakev Tychovy manželky a cínová nádoba pro ostatky Tycha Braha. V jižní části hrobky, jak vědci očekávali, a zachovalá, jak doufali. Je dlouhá přes metr a podle archeologů váží 33 kilogramů.

"Ostatky jeho manželky leží v severní části a jsou uchovány v tom stavu, v jakém je našli vědci v roce 1901," popisuje první nálezy vedoucí archeologického oddělení Národního památkového ústavu v Praze Jaroslav Podliska.

Mezinárodní vědecký tým otevřel hrobku Tycha Braha. Ostatky astronoma v cínové rakvi podrobí analýzeMezinárodní vědecký tým otevřel hrobku Tycha Braha. Ostatky astronoma v cínové rakvi podrobí analýze Archeologové v čele s Dánem Jensem Vellevem vytahují cínovou rakev.

V hrobce jsou vidět úlomky kostí a čelist. Vše je volně uloženo u Tychovy rakve, ale i vedle rakve Tychovy ženy. Až výzkum ukáže, komu patří.

Pak přichází překvapení, minikamera ukazuje kousek dřevěného koštěte. To tu podle archeologů pravděpodobně zůstalo zapomenuté po řádném úklidu, když byla hrobka otevřena v roce 1901 poprvé. Podliska doufal, že hrobka nebude zasypána, ale důkladně vyčištěna. Jeho předchůdci to až na koště zvládli dobře.

Zatímco u novinářů prvotní vzrušení opadlo, u vědců se stupňuje. Krátce po třetí hodině se jim povede do cihlové klenby vyhloubit otvor, který už cínovou rakev se vzácným materiálem k výzkumu ukazuje naživo. Za hodinu je rakev venku a míří do laboratoří v Horních Počernicích, kde začnou analýzy. Zpátky do Brahovy hrobky se vrátí v pátek.

HOTEL VĚDCŮM ZAŘÍDILA NOVINÁŘKA

V týmu, který akci v Týnském chrámu přihlíží, je i dánská novinářka přispívající do dánského Politikenu Dana Schmidtová. S Dány i Čechy už spolupracuje deset let a Tychova historie ji zajímá. Týmu z Aarhuské univerzity proto pomáhala sehnat všechny potřebné dokumenty, komunikovat s Čechy a překládat potřebná povolení.
"Je to taková přátelská služba. K panu Vellevovi jsem se dostala, když jsem o Brahovi začala psát. Navíc jsem na cestě do Dánska za synem zjistila, že pan Vellev bydlí vedle mého syna, stali se z nás přátelé," popisuje náhodu Schmidtová. O dánský tým v Česku se stará i nyní. Vědcům zajistila oblíbený hotel, doporučuje jim dobré kavárny nebo restaurace. I když na ty tento týden moc času nezbude.
"Je toho opravdu hodně, zatím si nikdo netroufne neformální večery konkrétně plánovat, ale něco chystáme. Uvidíme až podle toho, jak bude výzkum pokračovat," dodala Schmidtová. Dánské vědce v pátek čeká recepce a slavnostní mše.
"Tycho Brahe je pro ně velmi významnou osobností dánských dějin a tato akce nesmírně důležitou událostí. Čeká je oběd s velvyslancem, mše se zúčastní i ministryně pro církevní záležitosti," prozradila Schmidtová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz