Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Bazalech hořelo a tekla krev

  17:57aktualizováno  17:57
Ostravské Bazaly se v sobotu při zápase FC Baník Ostrava a Sparty Praha otřásaly nejen povzbuzováním fotbalových fanoušků, ale i detonacemi policejních dělbuchů a ranami pendreků.
Tři baníkovští fanoušci skončili tentokrát v rukou záchranářů se zraněními.

Nejhůř dopadl pětadvacetiletý mladík, kterého sanitka záchranné služby převážela na urgentní příjem Městské nemocnice v Ostravě-Fifejdách v bezvědomí a s tuhým límcem kolem krku. Muž nyní leží na chirurgickém oddělení.

„Pacient už je při vědomí a je orientovaný. Jak vážné je jeho zranění páteře, ukáže hloubkové vyšetření. Už se mu podrobil, ale výsledky ještě neznáme,“ uvedla v neděli zdravotní sestra, která měla službu.

Policisté uvedli, že nevědí, jak se tento fanoušek zranil. Prý ležel bezvládně na zemi už při zásahu.

Sanitky převezly do stejné nemocnice i další dva fanoušky, dvaadvacetiletého muže a teprve šestnáctiletého chlapce. Oba zraněné ošetřili lékaři v traumatologické ambulanci. Jejich stav však nebyl vážný, v nemocnici proto nezůstali.

Policisté museli v některých chvílích nahrazovat pořadatelskou službu a rázně zakročit

O ZÁPASE ČTĚTE ZDE

Jarabinskému pokazil premiéru Jun
Jun zase řádil, je v čele tabulky střelců
Kouč Baníku: Obrana udělala hrubé chyby

proti ostravským fandům, kteří se snažili přes oplocení a uzavřené brány dostat k sektoru fanoušků Sparty Praha a napadali pořadatele.

Policisté nakonec zadrželi třiadvacet ostravských fanoušků a pět fanoušků Sparty Praha. Zadržení fanoušci Baníku Ostrava budou zřejmě čelit obvinění z napadání veřejného činitele, neboť většina jich skončila v poutech poté, co svedla boj se zakročujícími policisty.

Fanoušci Sparty Praha budou zřejmě obviněni jak z napadání veřejného činitele, tak pro rasistické výroky, které vyřkli na hlavy Ostravanů. Mezi vyšetřovanými fanoušky Sparty je i muž, který při výstupu z vlaku jako první začal zpívat popěvek, v němž označil obyvatele Ostravy za polské Židy.

"Existuje podezření, že se dopustil hanobení rasy, národa a přesvědčení. Případ budeme konzultovat se státním zástupcem. Pokud se shodneme v tom, že zákon porušili i další zpívající, obviníme i je," řekl ČTK zástupce ředitele ostravské policie Josef Pravda.
 
Rekordní počet zadržených
Sobotní zápas fotbalistů Baníku Ostrava se Spartou Praha znovu ukázal, že oba tábory fanoušků patří k nejobávanějším v zemi.

Připsal si nový rekord v počtu zadržených výtržníků a ukázal, že se zvyšujícími se bezpečnostními opatřeními se přímo úměrně zvyšuje i agresivita fotbalových fanoušků.

A kdo se před sobotním utkáním trochu obával, že tentokrát nemusí být daleko k tomu nejhoršímu, sobotní střety fanoušků s policií mu daly zapravdu. Jeden z baníkovských fanoušků odjížděl ze stadionu v sanitce v bezvědomí.

Sparťané blafují, jejich autobus mizí
Svinovské vlakové nádraží je v sobotu dopoledne spíš ospalé. Obávaní sparťané mají přijet rychlíkem Intercity směřujícím do Čadce, ale převezou policisty i baníkovce, nasávající v restauraci z unimo buněk pod porubskými mosty.

Všichni fanoušci Sparty vystoupí v Olomouci. Tam popíjejí a část z nich nasedá na vlak, který má do Ostravě příjezd až několik desítek minut před zápasem. Část údajně nasedá do autobusu se sparťanskými symboly a míří také na Ostravu.
Tento autobus však na zápas nedojede. „Ztratil se nám někde na Frýdecku. Zatím o něm nevíme,“ říká později v první půli zápasu policista v červené bundě, který je jedním z šéfů bezpečnostních opatření vůči fotbalovým fanoučkům.

Asi šedesátka fanoušků vystoupí ve Svinově z vlaku do kordonu policistů a někteří si ihned vykoledují zákrok, když se pozdraví s městem rivalů tím, že začnou Ostravanům nadávat do polských Židů.

Bitva u vstupu, teče první krev
Kloubová karosa s fanoušky Sparty Praha přijíždí ke stadionu pár minut před prvním hvizdem rozhodčího. Malý vchod v plechové ohradě do jejich odděleného sektoru jim začne vadit. Zápas začíná a stadion vítá sparťany ohlušujícím pískotem. Pořadatelé přebírají fanoušky po jednom a důkladně je šacují. „Kurva, co je?!,“ řvou sparťanští fanoušci, kteří nevidí začátek zápasu.

Strhne se mela. Pořadatelé s vizáží zápasníků a vzpěračů dostávají první rány a vracejí je okamžitě do chumlu fanoušků u pokladny.

Ze zmítajícího houfu vypadnou dva zranění sparťané. Jeden se drží za ucho, z kterého crčí krev. Další křiví obličej bolestí a svíjí se v sedě na obrubníku se drží si loket.

Bitka na chvíli utichá a vzápětí začne zčista jasna znovu. Části sparťanů policisté už brání ve vchodu do stadionu, aby nepomáhali svým bojujícím kumpánům. Jednoho fanouška policisté spoutají a míří sním do jednoho z policejních autobusů.

Sparťané nakonec přeci jen vymění bitvu za klidný vstup do sektoru a jeden člen ochranky vynáší z klubka uražené železné zábradlí.

Polští Židi! Nezaměstnanost!
Když baníkovští fanoušci skandují v mnohasetnásobné přesile na sparťanské hooligans sprosté slogany, z nichž ten mírnější zní Pražské kurvy, fanoušci Sparty Praha je odměňují potleskem.

Jejich odpovědi jsou výrazově mírnější, ovšem daleko víc provokativnější. Pražští fanoušci vědí, co zahulákat, aby ostravským vzpěnili žluč a píchli do vosího hnízda. „Nezaměstnanóóóóst,“ zpívají posměšných chorál celému stadionu a přidávají: „My máme práci! My máme práci!“

Později opět pokřikují na Ostravany „Jude!“ a „Polští Židi“.
Při soukromých slovních přestřelkách s diváky na blízké tribuně pak házejí k jejich nohám svých desetikoruny. „Na! Tumáš pětku a kup si chleba, ať máš co žrát!“
Když policisté po začátku zápasu vidí, že pořadatelé mají co dělat, aby sparťany zvládali, vpochodují těžkooděnci do brány.

Sparťanští fanoušci se totiž vrhají na ploty, lomcují s nimi a pokřikují na fanoušky Baníku. Baníkovci se začínají v mnohem větší přesile hrozivě drát za ochozy k plotům a branám, kde se snaží dělat pořádek členové ochranek.

Jeden ze sparťanských fanoušků se kupodivu dostane pod záminkou cesty na WC přímo mezi tribunu a po prvním gólu Sparty do branky Baníku provokativně a odvážně skanduje přímo proti stovkám diváků.

Ustojí i přímou hádku s vlasatým baníkovcem, kterého psychologicky zpacifikuje a vyzývá: „Pojď mi to říct ven za bránu,“ a sekne hřbetem dlaně vyzývavě do druhé dlaně. Baníkovec výzvu nepřijme a Sparťan, který připomíná spíše usedlého čtyřicátníka, už může jen poklidně odejít - sjednal si mezi stovkami baníkovců respekt.

Hesla sparťanů hoří v jejich sektoru a přijíždějí hasiči. Uhasí oheň a pokropí od pasu dolů jednoho z fandů. Jeho kolegové okamžitě nenávistně na hasiče řvou.

Policisté svedou boj s baníkovci
Nad sparťanským sektorem to ale začíná vřít. V druhé půli zápasu už několik stovek baníkovců nemá zájem o fotbal a hrůzostrašně doráží na plot, kde se snaží zabránit jeho provalení pořadatelé.

Těžkooděnci nastupují na vrch sektoru sparťanů a další spěchají na pomoc pořadatelům. Tam už zuří boj a policisté musejí použít třaskajících náloží. Po několika detonacích se vrhají do davu. Padají rány obušky a po chvíli začínají policisté z davu vytahovat zadržené.

Ti rychle kočí na zemi. Policisté výtržníky strhávají k zemi, klekají na ně a spoutávají je. Do bran stadionu vjíždí dvě sanitky. Za několik minut k nim přivádějí policisté dva mladíky. Jeden má k předloktí připevněnou zapíchnutou injekci.

Třetího zraněného přinášejí záchranáři na nosítkách. Mladík je v bezvědomí a hlavu má upevněnou v jakémsi krunýři. Policisté postupně odvádí z místa boje a si patnáct dalších baníkovských fanoušků. Ti končí s roztaženýma nohama opřeni o policejní autobus a ti, kteří se vzpouzejí, končí opět na zemi s klečícími policisty na zádech. Fanouškům obou stran se ale zásah policie přímo na stadionu vůbec nelíbí a skandují: „Policie ven!“ a „Policejní vrazi!“

Ještě jednou se ozvou policejní petardy a policisté rozhánějí dav, který doslova zašpuntoval prostor mezi ochozy a ohradou stadionu.

Baníkovci zaútočí na autobus
Zápas končí dvougólovou výhrou Sparty Praha. Sparťané vytahují heslo 32 krát mistři! a papírové symboly poháru ligy. Ty vzápětí vzplanou a v sektoru sparťanů hoří další oheň, tentokrát přímo na lavičkách.

Kdo si myslel, že výpady baníkovců nyní končí, mýlil se. Bard Jaromír Nohavica ještě kráčí kolem přistaveného autobusu pro sparťany v klidu. Stále více se však kolem karosy, kam sparťané jeden po druhém kordonem policistů nastupují, srocují baníkovci.

Policisté přitom neúnosně prodlužují napětí, neboť sparťany do autobusu pouští ze sektoru až poté, co si jejich obličeje nafotí do kartotéky.

Doprava na autostrádě kolem stadionu stojí a houf několika stovek baníkovců doráží na policisty a autobus. Policisté občas praští dorážející fandy obuškem a přivolávají posily včetně pěti strážníků na koních. Ti projíždějí davem a tlačí obušky agresivní fandy od autobusu.

Sparťani z autobusu provokují přes okna dav. Přilby a štíty těžkooděnců zaduní vrženými kameny. Policisté na koních a psovodi s štěkajícími vlčáky rázně začnou vytlačovat dav ze silnice. Za nimi postupuje hradba těžkooděnců a vytvoří kolem autobusu dvě neprostupné bariéry.

Mnozí baníkovci ale už prchají před koňmi, jiní ustupují, až s nimi váha koňů pohne. Boj nakonec končí a autobus odjíždí na nádraží.

Bezpečnostní služba se snaží zabránit fanouškům ve vstupu na stadion Baníku Ostrava bez nutné bezpečnostní prohlídky (23. října 2004)

Policista odvádí jednoho z divokých fanoušků Baníku Ostrava (23. října 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Zloděje poznala okradená žena u snídaně, bydleli ve stejném hotelu

(Ilustrační snímek)

Nepříjemnou vzpomínku na návštěvu Karlových Varů si odváží čtyřiačtyřicetiletá cizinka. V noci ji na hotelovém pokoji...

Při střetu sanitky s osobákem se zranilo pět lidí i převážená pacientka

Při nehodě sanitky a Škody Superb se zranilo šest lidí.

Škoda Superb se odpoledne střetla se sanitkou na silnici u Neplachova na Českobudějovicku. Při nehodě se zranilo celkem...

Muž se dobýval k expřítelkyni, dveře polil benzinem a chtěl je zapálit

Při domovní prohlídce policisté zabavili zapalovače i pevné podpalovače.

Pražské policisty přivolala na pomoc žena, které se dobýval do bytu její bývalý přítel a vyhrožoval, že jí zapálí...Najdete na iDNES.cz