Na Babím létě se představí i mladá rocková krev

Bohnice - V programu víkendového festivalu Babí léto v Bohnické psychiatrické léčebně se pořadatelé rozhodli představit mladou a originální část české rockové hudby. Na zastřešené druhé scéně se proto během sobotního odpoledne vystřídají hudební skupiny, které vydávají desky pod hlavičkou nevelkého vydavatelství Silver Rocket. Posluchači mají možnost posoudit hudbu souborů Gnu, Waawe, Lyssa či Deverova chyba, tedy skupin, které odolávají elektronické módě. Snaží se dokázat, že se v kytarové hudbě skrývají dosud neobjevené možnosti.

"Pozor, úplně nejmladší zase nejsme," směje se zástupce Silver Rocket a zároveň zpěvák kapely Point Jan Krejča. "Originalita té hudby je možná právě v tom, že jsme vesměs třicátníci. Už jsme zjistili, že se hudbou nikdy neuživíme, a začali jsme se projevovat spontánně. Tedy dělat muziku, která jde zevnitř."

Skupiny, které se v Bohnicích představí mají společného jmenovatele - nezvyklý důraz na vyvolávání emocí. "Hrají se zápalem, který přenášejí i na publikum, chtějí v něm probudit netradiční emoce," potvrzuje Krejča.

Program festivalu Babí léto ZDE

Tato rocková komunita se dávala dohromady už od počátku devadesátých let.  Velmi mladí muzikanti tehdy začali objíždět kluby ve skupinách Gnu, Point či OTK. Ovlivněné byly tvrdým hard core i módními "kytarovkami", jakou tehdy byla kupříkladu Ecstasy Of St. Theresa.

Jejich společným vzorem je například anglická legenda Joy Division. Její styl české skupiny uznávají - stačí umět tři akordy, ale je nutné z nich vytvořit silnou náladu.

"Jenže někdy v polovině devadesátých let převálcovali tutu hudbu dýdžejové se svým housem," vzpomíná Krejča. Rockové kapely se na několik let stáhly nazpět do zkušeben.

Postupně se však ukázalo, že je stále dostatek posluchačů, kteří o zajmavý zvuk kytar stojí a roku 1997 vzniklo vydavatelství Silver Rocket. Zatím vydalo třináct alb, z nichž stovky kusů prodává každý rok v zahraničí. Skupina Gnu nedávno úspěšně objížděli hudební kluby v Rakousku a Maďarsku.

Vydavatelství ale rozhodně nepatří mezi výdělečné podniky. "Vše je postavené jen na důvěře mezi skupinami, které si své desky z velké části samy financují. Je to spíš velké fandovství," vysvětluje Krejča.

Přesto muzikanti věří ve šťastnější budoucnost, kdy se jim prostředky investované do hudby alespoň částečně vrátí. Výrazně se orientují na zahraniční trh a kluby, a proto většinu textů skládají v angličtině.

Silver Rocket není jediné malé vydavatelství, které se v Čechách věnuje originálnímu tvrdému rocku.

Známější a úspěšnější je například firma Day After Records, která objevila projekty Lumen a Sunshine. Obě české skupiny již prodaly tisíce svých nahrávek v zahraničí, kde také odehrávají velkou část koncertů.

Rocková část festivalu Babí léto začíná dnes ve čtvrt na dvě.

Babí léto 2001
"Letos nám jde hlavně o pohodovou atmosféru, nechceme, aby se lidé štvali mezi mnoha pódii," vysvětlují pořadatelé menší počet divadel a hudebníků, kteří se představí na festivalu Babí léto. Mezi lákadla dnešního programu patří herec a písničkář Jiří Schmitzer, skupina Krásné nové stroje, bubeník Pavel Fajt či divadlo Koňmo. Zítra zahraje v parku léčebny například divadlo Buchty a loutky a skupiny Už jsme doma, Švihadlo a Vypsaná fixa. V doprovodném programu festivalu budou i žonglérské a loutkářské dílny nebo šachový turnaj. Některá pódia chrání před deštěm obří plachty.

 

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video