Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na ambasádách v Římě vybouchly balíčky, poslala je skupina anarchistů

  12:36aktualizováno  22:03
Na švýcarském velvyslanectví v italské metropoli explodoval v poledne balíček s výbušninou. O pár hodin později se exploze ozvala i z chilského velvyslanectví. K poslání balíčků se přihlásila anarchistická skupina Neformální anarchistická federace (FAI).

Italští policisté jdou do budovy švýcarské ambasády v Římě (23. prosince 2010) | foto: AP

Policisté nalezli vedle jednoho ze zraněních úředníků malý balíček, kde bylo napsáno: "Rozhodli jsme se zvýšit hlas, zničíme systém. Ať žije Neformální anarchistická federace, ať žije anarchie."

První bomba byla nastražena v balíčku, který mířil na švýcarskou ambasádu v římské rezidenční čtvrti Parioli. Když jeden ze zaměstnanců zásilku otevřel, výbušnina explodovala. Muž švýcarské národnosti je vážně zraněný na obou pažích a lékaři ho okamžitě převezli do nemocnice.

Podle ošetřujících lékařů mu hrozí amputace obou končetin, není však v přímém ohrožení života. "Velvyslanec je stále na místě, ambasáda nebyla evakuována," sdělil mluvčí italských strážníků Maurizio Mezzavilla.

Italská policie a hasiči na dvoře švýcarské ambasády, kde explodovala výbušnina (23. prosince 2010)

Italská policie a hasiči na dvoře švýcarské ambasády, kde explodovala výbušnina (23. prosince 2010)

O pár desítek minut později exploze otřásla i chilskou ambasádou v italské metropoli a i tato nálož zranila jednoho člověka. Podezřelou zásilku našli i na ukrajinské ambasádě, ale později se ukázalo, že není nebezpečná. Římská policie pak zahájila prohledávání všech ambasád a konzulátů. Obě zásilky o velikosti videokazety byly zabaleny ve žlutém papíře.

Podezřelý balíček zkoumali policisté i na velvyslanectví Evropské unie ve švýcarském Bernu. Část budovy musela být evakuována. Nakonec se ukázalo, že šlo o vánoční dárek.

Vyšetřovatelé anarchisty podezřívali ještě předtím, než objevili balíček se zprávou. Domnívají se, že anarchistická skupina poslala balíčky kvůli tomu, že ve švýcarských věznicích drží několik členů tohoto hnutí.

Na pozoru se mají i české úřady. "Do vyřešení případu zastupitelský úřad žádné nové zásilky neotevírá," řekl České televizi Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničí.

Itálií zmítají studentské nepokoje

"Vyjadřujeme naši plnou účast švýcarskému velvyslanci a celé jeho diplomatické skupině, která se stala cílem odsouzeníhodného aktu násilí," uvedl v oficiálním stanovisku italský ministr zahraničí Franco Frattini.

Ministr vnitra Roberto Maroni srovnal zasílání balíčků s listopadovými útoky s dopisovými bombami v Řecku.

Dopisové bomby se slabými náložemi tehdy byly zaslány několika velvyslanectvím v Aténách a úřadům v zahraničí, mimo jiné i německé kancléřce Angele Merkelové, francouzskému prezidentu Nicolasi Sarkozymu a italskému premiérovi Silviu Berlusconimu.

Italský strážník zvoní na švýcarskou ambasádu v Římě, kde explodoval balíček s bombou (23. prosince 2010)

Italský strážník zvoní na švýcarskou ambasádu v Římě, kde explodoval balíček s bombou (23. prosince 2010)

Exploze přišla jen dva dny poté, co řidič metra ve stanici Rebibbia na předměstí metropole našel podezřelou tašku. Zpočátku panovaly obavy, že obsahuje výbušné zařízení. Postupně se však zjistilo, že chyběla nejen rozbuška, ale také jakákoli výbušnina (více čtěte zde).

Není jasné, kdo tašku do metra odložil. Spekulovalo se o studentech, kteří protestují proti úsporným opatřením vlády premiéra Silvia Berlusconiho. Údajná nálož byla nalezena v době, kdy v zemi vládne zvýšené politické napětí a kdy se objevily zprávy o údajných plánech teroristické sítě al-Káida udeřit kolem Vánoc v Evropě.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz