Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na Aljašce našli zachovalou kostru prehistorického plaza, chybí jen lebka

  1:43aktualizováno  1:43
Američtí vědci objevili v národním parku Tongass na Aljašce téměř úplnou kostru vzácného prehistorického mořského plaza. Jde o nejkompletnější ostatky thalattosaura, jaké kdy byly v Severní Americe nalezeny. Odhalit se je podařilo díky nečekaně velkému odlivu.

Američtí vědci objevili na Aljašce zkamenělinu vzácného prehistorického mořského plaza. | foto: el-mundo.net

Vědcům se zatím podařilo ze skalnatého podloží vyprostit jen část kostry, doufají ale, že nakonec najdou i lebku prehistorického plaza.

Ještěr s dlouhým ocasem dával přednost teplým mělkým vodám v počátcích období dinosaurů. Jeho nalezení na území vesnice tlingitských indiánů Kake je velmi překvapivé vzhledem k tomu, že lokalita je výrazně na severu.

Dřívější nálezy thalattosaurů představují fakticky jen jednotlivé kosti nebo kostní úlomky. Šlo o nálezy v Britské Kolumbii, Kanadě, Nevadě a také v evropských Alpách. Nejzachovalejší pozůstatky byly ovšem odhaleny v Číně.

Thalattosaurus

Thalattosauři byli příbuzní s archosaury (k nim se řadí i dnešní krokodýli) a také vyhynulými mořskými ryboještěry (ichtyosaury).

Aljašský exemplář uvázl v sedimentu před 200 až 220 miliony let. Tehdy se lokalita nalézala v blízkosti rovníku, upozornil geolog Jim Baichtal. "Byl to teplý sopečný ostrov, obklopený útesy. Podobal se Havaji," popsal vědec životní prostředí thalattosaura. Na sever se mohlo místo s ještěrem dostat díky pohybu tektonických desek.

Thalattosaurus se v mořských vodách proháněl 30 milionů let, což je z geologického hlediska relativně krátká doba. Mohl dorůstat až čtyř metrů délky, z nichž třetinu až polovinu tvořil ocas. Zbytek těla připomínal dnešní velké ještěry.

Některé druhy thalattosaurů neměly zuby, jiné byly naopak vybaveny špičatými zuby pro lov ryb, další měly ploché zuby, jež mohly používat k drcení škeblí. Jedinečnost aljašského nálezu spočívá ale mimo jiné v tom, že se zřejmě zachovala i část měkké tkáně obklopující kosti, zdůraznil kurátor Severního muzea ve Fairbanksu Patrick Druckenmiller.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Mladí ruští piloti twerkovali ve slipech, skandální video řeší úřady

Ruští kadeti twerkovali ve slipech, toto video vyvolalo skandál

Měla to být klukovská švanda, ale její aktéry může vyjít pořádně draho. Studenti Institutu civilního letectví v ruském...

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz