Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Na 400 Romů z ostravského ghetta může kvůli splaškům skončit na ulici

  15:57aktualizováno  15:57
Romské obyvatele ulice Přednádraží v Ostravě trápí opakovaný výskyt žloutenky. Ta se tam šíří i vinou nefunkční kanalizace. K její opravě se ale nikdo nemá. Pár rodin čeká stěhování. Ostatním hrozí, že skončí na ulici. Mají totiž jen krátkodobé nájemní smlouvy, náhradní bydlení jim tak nikdo hledat nemusí.

Dům v Přednádražní ulici v Ostravě-Přívoze | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Marcela Czinová má štěstí. Život v ostravském romském ghettu se jí nelíbí a teď má naději, že se brzy odstěhuje. Obývá totiž obecní dům, který je ve špatném technickém stavu, a radnice jí bude muset dát náhradní byt. Žena se nemůže dočkat chvíle, kdy bude moci z domu odejít i se svým druhem a osmi dětmi ve věku od dvou do třinácti let.

"Byt máme sice pěkný, prostorný, platíme i se zálohami na vodu a další energie 10 500 korun a nic nedlužíme, ale prostředí je tu otřesné. Sklep je zatopený, do vany se tlačí zapáchající voda a v okolí je takový nepořádek, že nepouštím děti ven, aby nechytly nějakou infekci," líčí žena z ulice, kde se opakovaně objevuje žloutenka typu A (více čtěte zde).

Zatím poslední epidemie, která vypukla v zadní části Přívozu letos v létě a skončila teprve minulý měsíc, její rodinu nezasáhla. Nemoci se ale bojí. Stejně jako sousedé, kteří v obecním domě obývají tréninkové byty Armády spásy.

Radnice hledá pro nájemníky náhradní byty

Rodiny z obecního domu v ulici Přednádraží číslo 9 mají skutečně naději, že se přestěhují. Radnice už pro ně hledá náhradní byty.

"Ve čtvrtek jednali radní o přidělení šestnácti volných bytů zájemcům, kteří byli ochotni zaplatit dluhy. Nakonec ale doporučili zastupitelům schválit přidělení jen deseti bytů, dalších šest v Palackého ulici ponechali jako rezervu pro obyvatele domu z ulice Přednádraží," říká mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.

Dalších asi osmdesát rodin obývá nájemní byty, které patří firmě Domy Přednádraží. Tři z deseti domů už jsou prázdné, zbylé v zoufalém stavu. I jejich sklepy a blízké odpadní jímky zaplavuje spodní voda kvůli nefunkční kanalizaci. Ale k opravě potrubí se nikdo nemá a odborníci z hygieny či stavební policie nejspíš měli domy už dávno prohlásit za nezpůsobilé k užívání.

"To si ale nikdo netroufá, protože tam žije 370 Romů, z toho 190 dětí. A všichni mají jen krátkodobé nájemní smlouvy, takže náhradní bydlení jim nikdo hledat nemusí," říká vlastník domů Oldřich Roztočil. Jenže právě kvůli vyhroceným problémům vyvolaným nefunkční kanalizací teď sám uvažuje o vystěhování lidí a uzavření domů.

"Kdyby všichni ti lidé skončili před Vánoci na ulici, byla by to katastrofa," děsí se toho romský aktivista Kumar Wishvanathan.

Někteří lidé vyčítají Roztočilovi, že od nájemníků vybírá vysoké nájmy, ale domy přitom nechává pustnout.

Majitel domů kanalizaci nevlastní, opravit ji musí někdo jiný

Wishvanathan, který situaci v lokalitě Přednádraží sleduje už delší dobu, to vidí jinak. "Je v těžké situaci. Chtěl opravit stupačky i rozvody vody, ale bez fungující kanalizace to nemá cenu. Potrubí není jeho a není jasné, komu patří. Podstatné ale je, kdo zaplatí opravu nebo projekt a výstavbu nové přípojky," říká romský aktivista. "Problém se navíc týká velkého počtu lidí i organizací, které se nedokážou domluvit," dodává.

Oldřich Roztočil se netají tím, že domy v Ostravě-Přívoze koupil od jiné firmy loni v červnu kvůli byznysu. Původně je chtěl hned prodat. Jenže záhy pochopil, že to tak snadno nepůjde, narazil na řadu problémů.

"Zjistil jsem, že mnozí lidé nemají nájemní smlouvy. Do sklepů jsem se nedostal, protože je úplně nebo zčásti zaplavila voda," líčí podnikatel, který změnil plány.

Původně chtěl prý provozovat sociální byty, doufal ve spolupráci s městem. Začal tedy vše dávat do pořádku. Uzavíral smlouvy s nájemníky i dodavateli energií včetně Ostravských vodáren a kanalizací. A také brzy zástupce vodáren i města upozornil, že voda z domů neodtéká.

"Je to už rok, co jsem žádal nápravu, ale nestalo se nic. Naopak teď se mnou magistrát vede správní řízení pro údajně nedovolené vypouštění odpadních vod z bytových domů. Jsem z celé situace nešťastný. Vede k tomu, že nájemníci přestávají platit, od začátku roku mi už dluží 800 tisíc korun, a já se tak sám dostávám do finančních potíží," vysvětluje podnikatel.

"Vodárny tvrdí, že mají s Roztočilem smlouvu jen na dodávku vody, vycházíme z toho, co je ve spisu," uvedl šéf odboru životního prostředí Pavel Valerián. Jenže Roztočil dodal už před týdnem městu kopii smlouvy s firmou OVAK, z níž vyplývá, že se týká i odvádění odpadních vod.

K "nalezené" kanalizaci se dlouho nikdo nehlásil

"Nejde tu o mě, já za to neplatím, ale OVAK si několik let mylně účtoval stočné. Něčí chybou se na jeho mapu dostala i cizí kanalizace. Na to se přišlo, až když chtěli odborníci dělat průzkum na pozemku Ostravských opraven a strojíren. Firma to nedovolila a pak se přihlásila jako vlastník," líčí Roztočil.

Informace o nálezu kanalizace visela na úřední desce půl roku, jelikož se přihlásil jen jeden vlastník, město nezjišťovalo, zda mu potrubí skutečně patří. Další problém ale nastal, když firma zjistila, že má zaplatit opravu. Odmítla to.

"S firmou teď vedeme správní řízení. Pokud zjistíme, že je vlastníkem, rozhodneme o tom, že musí kanalizaci opravit. Když to v termínu neudělá, rozhodne soud. Pokud se ukáže, že vlastníkem není, řízení zastavíme a kanalizace se ujme město," říká Valerián.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

ANO, SPD a KSČM chtějí v čele mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude s největší pravděpodobností komunista Stanislav Grospič z ortodoxního,...

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...Najdete na iDNES.cz