Věznice v Guantánamo na Kubě - Tábor Delta (30. března 2010)

Věznice v Guantánamo na Kubě - Tábor Delta (30. března 2010) | foto: Profimedia.cz

Na 150 propuštěných vězňů z Guantánama se vrátilo k terorismu

  • 62
Americké tajné služby v úterý zveřejnily zprávu, podle níž se k terorismu vrátilo 25 procent bývalých vězňů z Guantánama. Z 598 propuštěných to je 150. Procentuálně je však počet navrátilců k teroristické činnosti za vlády prezidenta Baracka Obamy nižší, než když vládl jeho předchůdce George W. Bush.

Čerstvý dokument tajných služeb (DNI) uvádí, že Američané zatím propustili nebo jinam převezli celkem 598 guantanamských vězňů ze zhruba 780, kteří za uplynulých osm let spornou káznicí pro podezřelé z terorismu prošli. Podle zprávy se jich k teroristické činnosti vrátilo celých 25 procent.

"U 150 bývalých guantanamských vězňů tajné služby dokázaly nebo silně předpokládají, že se vrátili k teroristické či povstalecké činnosti. Třináct z nich je po smrti, 54 ve vazbě a 83 na svobodě," citovala americká stanice CNN ze zprávy, kterou představil ředitel DNI James Clapper.

GUANTÁNAMO - UZAVŘENÍ V NEDOHLEDNU

Na Guantánamu za celou dobu odsoudili jen pár vězňů

Podle něj ale čerstvé výsledky dokazují určitý pokles. Procentuálně je návratnost k nekalé činnosti u propuštěných vězňů o dvacet procent nižší, než když byla u moci předchozí administrativa.

V dobách vládnutí prezidenta George W. Bushe USA přemístily 532 vězňů, z nichž se u 145 předpokládá, že mají znovu co do činění s terorismem. To odpovídá 27 procentům. Za vlády Baracka Obamy se z 66 propuštěných k teroristickým organizacím připojili dva bývalí vězni, tedy sedm procent. A u tří dalších panuje v tomto ohledu "silné podezření".

Na druhou stranu se však v dokumentu uvádí, že zde počet nejspíš vzroste. Běžně totiž trvá asi dva a půl roku, než se propuštěný vězeň z Guantanáma eventuálně začlení do některé z teroristických skupin. A Obama se moci chopil teprve před necelými dvěma lety.

KÁZNICE V GUANTÁNAMU

Káznice pro podezřelé z terorismu vzbuzuje ostré kontroverze od samého vzniku před osmi lety, kdy její zřízení nařídila vláda George W. Bushe.

Prošlo jí na 780 lidí, z nichž většina nebyla nikdy obviněna. Ochránci lidských práv "Gitmo", jak se věznici v USA říká, kritizovali nejen proto, že v něm Bushova administrativa zadržovala vězně bez soudu, ale i kvůli tvrdým metodám výslechů a mučení.

Prezident Obama slíbil věznici uzavřít do ledna 2010, což se nepovedlo. Bílý dům ve svém záměru čelí problémům hned na několika frontách. Ze zbývajících více než 170 vězňů jich asi padesát nelze postavit před soud a zároveň jsou příliš nebezpeční, než aby byli propuštěni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video