ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Konec víz Rusům a Bělorusům s dalším občanstvím, navrhuje ministerstvo

  • 12
Ministerstvo zahraničních věcí navrhlo přestat vydávat víza Rusům a Bělorusům, kteří mají i jiné státní občanství. Novelu nařízení projedná ve středu vláda. Ta krátce po loňském ruském útoku na Ukrajinu zastavila vydávání víz ruským a později též běloruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Platnost rozšířeného nařízení se má prodloužit do konce března příštího roku.

Žádosti o oprávnění k pobytu v Česku, které podají na zastupitelském úřadu Rusové či Bělorusové, se považují podle platné právní úpravy za nepřijatelné. To znamená, že takovou žádost nelze na zastupitelském úřadu podat. V tom se novelizací nic nemění, z důvodu ukončení spekulací o různých výkladech předpisu však bylo nutno přistoupit k výslovnému vyjádření toho, že to platí i na pro občany Ruské federace a Běloruska, kteří jsou současně občanem jiného státu.

se o nich nevede řízení. Nově by se měl zákaz vztahovat i na občany Ruské federace a Běloruska, kteří jsou současně občanem jiného státu.

Současně úřad navrhuje rozšířit výjimky z nepřijatelnosti žádostí o udělení oprávnění k pobytu Ukrajinců v ČR na zastupitelských úřadech na Ukrajině. Aktuálně výjimka platí pro Ukrajince, kteří žádají o pobytové oprávnění za účelem studia a kterým byla udělena dočasná ochrana v jiné zemi EU, nebo o ni požádali. Podle stávající legislativy byla jiná žádost o oprávnění k pobytu v ČR podaná na zastupitelských úřadech nepřijatelná.

Unie chce odstřihnout ruské turisty od víz, opatření by mohlo platit od října

Výjimka by se mohla rozšířit na žádosti za účelem sloučení rodiny, vědeckého výzkumu a studia, dále pak žádosti českých krajanů o trvalý pobyt a rovněž na žádosti o modrou kartu, to znamená pro zaměstnání vyžadující vysokou kvalifikaci, uvedl resort v důvodové zprávě.

Posledně zmiňované žádosti můžou podat pouze držitelé dočasné ochrany v jiných zemích EU či ti, kteří o dočasnou ochranu požádali.

Žádosti o pobyt kvůli studiu chce úřad omezit

„Institut dočasné ochrany je a bezpochyby zůstane základním a vhodným nástrojem pro umožnění pobytu cizinců prchajících před válkou na Ukrajině, na druhou stranu se s prodlužující dobou konfliktu jeví jako vhodné umožnit už teď získání jiného pobytového oprávnění v ČR těm cizincům, u nichž lze předpokládat, že v ČR setrvají i po skončení konfliktu,“ uvedlo ministerstvo.

Úřad naopak rozhodl, že zatím nebude obnoven příjem žádostí o pobyt za účelem výdělečné činnosti s výjimkou žádostí o modré karty u těch osob, které již nyní nepobývají na území Ukrajiny. Dále navrhuje žádosti za účelem studia omezit na studium v akreditovaných studijních programech na vysoké škole a studium v rámci stipendijních pobytů na základě platných mezinárodních smluv nebo rozhodnutí české vlády.

Ztížíme Rusům přístup k vízům do EU, shodli se v Praze unijní ministři

Návrh nařízení vlády se předkládá s rozporem s ministerstvem kultury, které žádalo o rozšíření výjimky i na výkon zaměstnání, které je přínosem pro Česko z kulturního hlediska. Česká diplomacie k tomu nepřistoupila, mohlo by to podle ní být v rozporu se směrnicemi EU a zastupitelské úřady by měly problém s výkladem neurčitého pojmu „přínos z kulturního hlediska“, uvádí.

„MZV do budoucna plánuje další rozšiřování okruhu přijímaných žádostí, s ohledem na vývoj bezpečnostní situace na Ukrajině však nelze prozatím tento krok časově blíže určit,“ dodal resort.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video